Architektura i design

Strefa relaksu w Twoim ogrodzie lub na tarasie

Anna Strożek

|

12 kwietnia 2017

Ogród i taras. Oba te miejsca kojarzą nam się z wypoczynkiem i relaksem. Żeby jednak w pełni oddać się wypoczynkowi, warto wcześniej popracować – chociażby, w prosty sposób, organizując teren. Przedstawiamy kilka porad, które mogą w tym pomóc.

Wydawać by się mogło, iż zaplanowanie przestrzeni do relaksu jest niezwykle łatwe. Jednak nic bardziej mylnego. Warto bowiem zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych rzeczy. O wszystkich piszemy poniżej.

Wygodne meble

Niezależnie od wielkości przestrzeni, jaką dysponujemy, warto pamiętać o naprawdę wygodnych i praktycznych meblach. Wszędzie zmieszczą się zarówno krzesła, jak i stół, lub po prostu mały stolik kawowy. W ten sposób tworzymy miejsce, gdzie w trakcie ciepłych wieczorów będziemy mogli zjeść wyjątkową kolację na świeżym powietrzu. Co w przypadku, gdy jednak od czasu do czasu, będziecie potrzebowali więcej miejsca? Wówczas warto zainwestować w stoły składane – stojące lub zwisające.   

W tym momencie warto podkreślić, że nie zawsze warto kupować najtańsze, plastikowe meble. Nie tylko są mało estetyczne, ale również niezbyt wytrzymałe. A niezwykle istotnym jest, że cały sprzęt powinien być wygodny oraz odporny na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. 

Jak ważne jest oświetlenie?

W przeciągu dnia korzystamy z najprzyjemniejszego światła – promieni słonecznych. Jednak wszystko zmienia się wraz z nadejściem wieczora. Wówczas oświetlenie jest niezwykle istotne. Dlatego warto dobrze je przemyśleć.

Oczywiście najbardziej oczywiste wydają się tradycyjne lampy, umieszczone chociażby nad wyjściem do ogrodu lub na taras. Jednak w dzisiejszych czasach jest to rozwiązanie aż nazbyt przygnębiające. Wiele sklepów oferuje wyjątkowe lampiony, w tym również wiszące, do których wystarczy włożyć świece, by uzyskać wyjątkowy nastrój. Niezwykle istotne są także dodatki – kolorowe poduszki, odpowiednio dobrane koce (niezwykle przydatne w chłodniejsze wieczory) czy też malutki bukiet kwiatów na stole.

Zadaszenie – czy naprawdę warto?

To pytanie jest bardzo zasadne, a odpowiedź jest całkiem oczywista. Jeśli tylko macie możliwość, koniecznie zróbcie zadaszenie – nawet w postaci lekkiej markizy czy dużego, ogrodowego parasola.

Największą wadą jest to, iż słońce nie dociera w każde miejsce tarasu lub balkonu. Ale w wyjątkowe upalne dni, to też ogromna zaleta. Nie jedyna zresztą. W trakcie deszczu nie trzeba biegać z poduszkami, książkami, telefonami czy komputerem, by uchronić ważne dla nas rzeczy przed zalaniem. Można też w spokoju zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Nawet, jeśli dookoła pada deszcz.

Poświęć czas, osiągnij zamierzony efekt

Urządzenie tarasu lub balkonu może pochłonąć wiele czasu. Ale dzięki temu z pewnością stworzymy miejsce, w którym z przyjemnością oddamy się relaksowi. Niezależnie więc, jaki teren organizujecie, pamiętajcie – najważniejsze jest, abyście Wy się czuli w nim najlepiej.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz