Lagom w praktyce

Najpiękniejsze miejsca w Polsce…

Anna Strożek

|

24 kwietnia 2017

Niewielki budżet, niechęć do dłuższej podróży, brak konkretnego urlopu – to tylko trzy z wielu powodów, dla których nie wyjeżdżamy z Warszawy na majówkę. Mamy jednak rozwiązanie na tego typu problemy. Oto piękne miejsca niedaleko stolicy, które można, a nawet należy odwiedzić w trakcie długiego weekendu majowego.

Swoją podróż można zacząć od krótkiego wyjazdu do Modlina. Znajduje się tam nie tylko lotnisko, ale również wyjątkowy zabytek architektoniczny – Twierdza Modlin. W odległości 35 kilometrów od Warszawy jest Cytadela, w której skład wchodzi aż 18 fortów, prochownie, umocnienia polowe (a właściwie to, co z nich zostało) czy też polskie fortyfikacje powstałe jeszcze w 1939 roku. O tym, że okolica jest niezwykle atrakcyjna i malownicza nie trzeba przekonywać między innymi polskich filmowców. To w tym miejscu kręcono niektóre ze scen takich filmów jak „Kiler”, „1920 Bitwa Warszawska” czy serialu „Czas honoru”.

Wycieczka w stylu ludowym?

Szydłowiec to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim. Przejeżdżając przez nią można uznać, że jedna z wielu. Ale to, co ją wyróżnia to Muzeum Instrumentów Ludowych, znajdujące się na zamku w Szydłowcu. Jeśli więc interesujecie się dawną polską kulturą, szczególnie jej muzyczną częścią, to zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Muzeum jest bowiem posiadaczem jednej z najbogatszych kolekcji w całej Europie. Na miejscu zobaczycie różnego rodzaju instrumenty – zarówno te najprostsze, wykonane z gliny, jak i te bardziej skomplikowane, typu harmonia.

Najdłuższy rynek w Europie

Pułtusk to miasto, które nie niesie ze sobą zbyt wiele skojarzeń wśród mieszkańców stolicy. Co jest wielkim błędem, biorąc pod uwagę różnego rodzaju atrakcje turystyczne, znajdujące się w samym mieście, jak i jego okolicach. Najważniejszą wydaje się rynek, który jest najdłuższym w Europie, a pośrodku którego stoi XVI-wieczna wieża – część lokalnego ratusza. Istotnym jest również, iż w samym Pułtusku znajduje się Dom Polonii, w który co roku spotykają się nasi rodacy na co dzień mieszkający na całym świecie.

Z przyrodą za pan brat

„Zielone płuca stolicy”. Oto najczęstsze określenie dla Puszczy Kampinoskiej w Warszawie. A także bardzo popularne miejsce wśród warszawiaków. Nie można się temu dziwić, gdyż w skali europejskiej Puszcza jest wyjątkowa. Nie tylko ze względu na piękno tutejszej fauny i flory, ale również dlatego, że jako jedyny rezerwat przyrody na Starym Kontynencie, sąsiaduje z tak dużą aglomeracją miejską. Po samej Puszczy nie można jednak poruszać się w dowolnych kierunkach. Ze względu na zainteresowanie wyznaczono konkretne ścieżki, których łączna długość to prawie 350 kilometrów!

Trzy żywioły w Sierpcu

Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Skanska wybudowała Centrum Kulturalno-Rekreacyjne. Jego podstawą są trzy elementy – woda, ogień oraz sacrum. Każdy z budynków, symbolizujący odpowiednią cząstkę, pokryty jest innym materiałem. Dzięki temu podział architektoniczny jest bardzo dobrze widoczny.

Na miejscu goście mogą korzystać z części hotelowej, hotelowo-basenowej, rekreacyjnej czy też Sali widowiskowej. Są też dwie sale wielofunkcyjne i strefa rekreacji, w której znajdziemy między innymi kręgielnię i siłownię. A dla spragnionych nie tylko wrażeń, ale i dobrych dań czeka restauracja w głównym holu.

To tylko kilka przykładów, które pokazują, że ani nie trzeba dysponować ogromnym budżetem, ani jechać nazbyt daleko od Warszawy, aby spędzić majówkę w sposób ciekawy, w pięknym miejscu. Takich lokalizacji dookoła stolicy jest znacznie więcej, ale wierzymy, że już nawet te powyższe przekonają Was,  by zwiedzać okolicę z zaciekawieniem.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz