Architektura i design

Skandynawski styl zaczyna się od…

Anna Strożek

|

26 kwietnia 2017

Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i minimalizmem, a jednocześnie elegancją. Wielu projektantów podkreśla również, jak istotny jest w nim kontakt z naturą. Dlatego odświeżając mieszkanie, warto zwrócić uwagę na te czynniki. Szczególnie jeśli chcemy osiągnąć modny w ostatnim czasie, północny charakter mieszkania.

Najistotniejszym elementem stylu skandynawskiego jest drewno. Mieszkańcy tamtejszego regionu wykorzystują go w różnej konfiguracji, w różnego rodzaju konfiguracjach. W tym artykule skupimy się na jednym elemencie domu – podłodze.

Drewniane domki, drewniana podłoga

Oczywiście nie musicie stawiać drewnianego domku, ale by osiągnąć w pełni satysfakcjonujący efekt, powinniście położyć drewnianą podłogę. To niezwykle istotny element w każdym domu rodem ze Szwecji, Danii czy Norwegii. W remontowanych pomieszczeniach sprawi to, że będą o wiele cieplejsze – nie tylko dla oczu, ale też całkiem dosłownie. 

Jasne? Wszystko jasne!

To bardzo istotne. Szwedzi, którzy są wzorem w kwestii stylu północnego, ograniczają ilość mebli i dodatków do wymaganego minimum, a oprócz tego stawiają na wszystko co jasne, a najlepiej białe. Uwielbiają wręcz, gdy wszystko wykończone jest na jasny połysk.

Nie jest to jednak spowodowane samouwielbieniem i chęcią przeglądania się we własnym umeblowaniu. Szwedzkie, norweskie czy duńskie noce, szczególnie zimą, są po prostu bardzo długie. Dlatego w różny sposób próbują uzyskać jak najwięcej światła. Lśniące meble, odbijające promienie słoneczne (lub nawet te  ze sztucznego oświetlenia), to jeden z tych sposobów.

Stąd też podłoga powinna być wykonana z drewna, ale koniecznie jasnego! 

Wybielanie wchodzi w grę

Jeśli jesteście posiadaczami ciemnego drewna, to nie musicie go na siłę wymieniać. Możecie zwyczajnie w świecie sprawić, że rozjaśnieje. Wystarczy że deski wybielicie. W jaki sposób? Możecie użyć do tego lakier, farbę, bejcę, ług, wosk lub olej. Oczywiście dobór narzędzia zależy od rodzaju drewna, które chcecie wykorzystać. Przykładowo – jeśli zależy nam, żeby zachować usłojenie, albo wręcz je wyeksponować, to nie wolno nam użyć farby do przeznaczonej do podłóg. Ona zakryje wszystkie najciekawsze elementy. W takim wypadku wystarczy użyć farbę wodorozcieńczalną, której normalnym przeznaczeniem jest parkiet.

Stawiając na styl skandynawski musicie pamiętać o dwóch najistotniejszych elementach – bieli oraz drewnie. Również w trakcie kładzenia podłogi. Jeśli zaczniecie od tego, to reszta elementów dopasuje się sama! Pamiętajcie jednak – mieszkanie lub dom wykańczacie dla ludzi, siebie lub swojej rodziny. Czasami warto zrezygnować z drobnego, skandynawskiego elementu, by we własnym kącie odpoczywać komfortowo.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz