Lagom w praktyce
Anna Strożek
|
18 grudnia 2020
Część z nas spędza teraz większość czasu w domu. Generuje to wzrost kosztów eksploatacyjnych – większe zużycie energii czy wody. Ma to negatywny wpływ nie tylko na nasze portfele, ale także środowisko. Na szczęście, możemy to ograniczyć. Jak? Dzięki kilku prostym trickom oraz nowoczesnym technologiom w naszych domach pasywnych!
Jest to dom, który funkcjonuje w taki sposób, aby być maksymalnie energooszczędnym i produkować jak najmniej zanieczyszczeń. Pierwszym krokiem do stworzenia domu ekologicznego jest niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wszystko zaczyna się więc od nietoksycznej izolacji, która ochroni budynek od wilgoci oraz rekuperacji, odpowiadającej za częściowe odzyskiwanie ciepła.
W Polsce stale rośnie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w budynkach. Dobrze sprawdzają się np. systemy fotowoltaiczne, które przetwarzają światło słoneczne na prąd. To darmowa energia wytwarzana poprzez montowanie, najczęściej na dachach, panele fotowoltaiczne.
Przykładem takiego rozwiązania jest osiedle Holm House na warszawskim Mokotowie. Energia wytwarzana przez system fotowoltaiczny zainstalowany na dachu jednego z budynków, wykorzystywana jest do oświetlenia klatek schodowych i korytarzy. Dzięki temu koszty utrzymania budynków są niższe, a to z kolei przekłada się na wysokość czynszu opłacanego przez mieszkańców osiedla.
Równie istotne jest instalowanie energooszczędnych sprzętów wewnątrz mieszkania. Z każdym rokiem coraz dynamiczniej rozwijają się rozwiązania smart home czy Internet of Things, które tworzą ekosystem idealny dla mieszkańców i pozwalają np. na zdalne sterowanie prądem czy ogrzewaniem poprzez aplikację mobilną. Dzięki temu można znacząco obniżyć zużycie energii i wspierać środowisko. W minionym roku ten trend nabrał jeszcze większego znaczenia, kiedy dużo więcej czasu spędzaliśmy w domu i dużo więcej korzystaliśmy z elektroniki. Dzięki smart home zużycie prądu możemy znacznie ograniczyć.
A jak to wygląda w praktyce? Na osiedlach, gdzie świadomość ekologiczna jest duża, można spotkać szereg rozwiązań zmniejszających koszty eksploatacyjne, m.in.:
Wspomnieliśmy, że dom pasywny zaczyna się już na etapie budowy, dlatego już wtedy świadomi deweloperzy sięgają po eko rozwiązania tj.:
Technologia czy nowoczesne materiały to nie wszystko. Nie zastąpią całkowicie naszych nawyków. Dlatego w codziennym życiu warto stosować kilka prostych rozwiązań, które zmniejszą rachunki oraz zużycie energii, pozytywnie wpływając na środowisko.
Rok 2020 może mieć duży wpływ na tempo rozwoju domów pasywnych i nowych technologii, czyniących inwestycje jeszcze bardziej przyjazne środowisku. Jednocześnie regulacje prawne wymuszają stałe prace nad dążeniem do zero emisyjności budynków. Deweloperzy wdrażają coraz więcej zielonych rozwiązań, ale zawsze warto upewnić się, czy osiedla są odpowiednio certyfikowane, a stosowane technologie skuteczne! Pamiętajmy też, że w kontekście ograniczenia zużycia energii dużo zależy także od nas i naszych codziennych nawyków.
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
Odpowiedz na komentarz