Lagom w praktyce

Eko rozwiązania 2020 – czyli jak ograniczyć zużycie energii, gdy większość czasu spędzamy w domach?

Anna Strożek

|

18 grudnia 2020

Część z nas spędza teraz większość czasu w domu. Generuje to wzrost kosztów eksploatacyjnych  większe zużycie energii czy wody. Ma to negatywny wpływ nie tylko na nasze portfele, ale także środowisko. Na szczęście, możemy to ograniczyć. Jak? Dzięki kilku prostym trickom oraz nowoczesnym technologiom w naszych domach pasywnych!  

Tylko, co to w zasadzie znaczy dom pasywny? 

Jest to dom, który funkcjonuje w taki sposób, aby być maksymalnie energooszczędnym i produkować jak najmniej zanieczyszczeń. Pierwszym krokiem do stworzenia domu ekologicznego jest niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wszystko zaczyna się więc od nietoksycznej izolacji, która ochroni budynek od wilgoci oraz rekuperacji, odpowiadającej za częściowe odzyskiwanie ciepła.  

W Polsce stale rośnie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w budynkach. Dobrze sprawdzają się np. systemy fotowoltaiczne, które przetwarza światło słoneczne na prąd. To darmowa energia wytwarzana poprzez montowanie, najczęściej na dachach, panele fotowoltaiczne. 

Przykładem takiego rozwiązania jest osiedle Holm House na warszawskim Mokotowie. Energia wytwarzana przez system fotowoltaiczny zainstalowany na dachu jednego z budynków, wykorzystywana jest do oświetlenia klatek schodowych i korytarzy. Dzięki temu koszty utrzymania budynków są niższe, a to z kolei przekłada się na wysokość czynszu opłacanego przez mieszkańców osiedla. 

Energooszczędność nie tylko od zewnątrz 

Równie istotne jest instalowanie energooszczędnych sprzętów wewnątrz mieszkania. Z każdym rokiem coraz dynamiczniej rozwijają się rozwiązania smart home czy Internet of Things, które tworzą ekosystem idealny dla mieszkańców i pozwalają np. na zdalne sterowanie prądem czy ogrzewaniem poprzez aplikację mobilną. Dzięki temu można znacząco obniż zużycie energii i wspierać środowisko. W minionym roku ten trend nabrał jeszcze większego znaczenia, kiedy dużo więcej czasu spędzaliśmy w domu i dużo więcej korzystaliśmy z elektroniki. Dzięki smart home zużycie prądu możemy znacznie ograniczyć. 

A jak to wygląda w praktyce? Na osiedlach, gdzie świadomość ekologiczna jest duża, można spotkać szereg rozwiązań zmniejszających koszty eksploatacyjne, m.in.: 

 • energooszczędne rozwiązania: czujniki ruchu, oświetlenie LED – dzięki nim zużywamy mniej energii na oświetlenie mieszkania, 

 • smart home z aplikacją mobilną – umożliwia sterowanie ogrzewaniem, temperaturą czy prądem, dzięki czemu możemy efektywniej zarządzać domem, 

 • system zmiękczający wodę, który oszczędza sprzęt i pozwala zmniejszyć wysokość rachunków. 

Wspomnieliśmy, że dom pasywny zaczyna się już na etapie budowy, dlatego już wtedy świadomi deweloperzy sięgają po eko rozwiązania tj.: 

 • recykling materiałów budowlanych na poziomie blisko 100%, 
 • zdrowe materiały wykończeniowe, które charakteryzują się niską bądź zerową toksycznością a niektóre także pochłaniają CO2, 
 • certyfikacja w systemie wielokryterialnej oceny środowiskowej BREEAM – jest to potwierdzenie realizacji projektu w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju,
 • stosowanie materiałów wykończeniowych z niską emisją lotnych związków organicznych, 
 • optymalizacja w zakresie zmniejszenia i emisji CO2.

A jak sam możesz ograniczyć zużycie energii i emisję CO2? 

Technologia czy nowoczesne materiały to nie wszystko. Nie zastąpią całkowicie naszych nawyków. Dlatego w codziennym życiu warto stosować kilka prostych rozwiązań, które zmniejszą rachunki oraz zużycie energii, pozytywnie wpływając na środowisko.  

 

 1. Wyłączaj kuchenkę na kilka minut przed końcem gotowania czy smażenia. W ten sposób wykorzystasz dostarczoną już energię cieplną zgromadzoną w garnku i bez problemu dokończysz gotowanie (to tak zwane ciepło resztkowe). Podobnie możesz zrobić z piekarnikiem! 
 2. Wyczyść zakurzone spirale z tyłu lodówki – zakurzone mogą marnować nawet 30% energii. 
 3. Dobieraj żarówki odpowiednio do pomieszczenia – w sypialni potrzebujesz znacznie mniejszego natężenia niż w łazience. 
 4. Przed wietrzeniem mieszkania, zmniejsz ogrzewanie do zera – w ten sposób nie będziesz zużywać dodatkowego ciepła na ogrzewanie pomieszczenia, które chcesz przewietrzyć – nie warto wyrzucać pieniędzy przez okno!

Koniec roku, nowe wyzwania 

Rok 2020 może mieć duży wpływ na tempo rozwoju domów pasywnych i nowych technologii, czyniących inwestycje jeszcze bardziej przyjazne środowisku. Jednocześnie regulacje prawne wymuszają stałe prace nad dążeniem do zero emisyjności budynków. Deweloperzy wdrażają coraz więcej zielonych rozwiązań, ale zawsze warto upewnić się, czy osiedla są odpowiednio certyfikowane, a stosowane technologie skuteczne! Pamiętajmy też, że w kontekście ograniczenia zużycia energii dużo zależy także od nas i naszych codziennych nawyków.  

eko rozwiązania
energooszczędność

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz