Lagom w praktyce

Rewolucja czy ewolucja? Jak będą wyglądały nasze mieszkania?

Anna Strożek

|

11 grudnia 2020

Jak zmienią się nowoczesne mieszkania w najbliższej przyszłości?
Ci, którzy właśnie szukają swojego miejsca do życia, coraz mocniej stawiają na ekologię.
 W konsekwencji, na rynku wygrywają więc te projekty, które powstają w duchu zrównoważonego rozwoju. I to nie takiego „na papierze”, tylko realnego, pozytywnego wpływu na otaczający nas świat.  

A czy Wasze serca też biją po zielonej stronie mocy, kiedy przeglądacie oferty nowych mieszkań? Zobaczcie, na jakie technologie i rozwiązania warto zwrócić uwagę, aby świadomie wybrać najlepsze eko miejsce do życia! 

Trend #1 Zmniejszyć ślad węglowy 

W Unii Europejskiej budynki odpowiadają za prawie 40% emisji gazów cieplarnianych. By naprawić te statystyki, najlepsi deweloperzy coraz śmielej odchodzą od tworzyw na bazie cementu, izolacji styropianem i innych technologii o wysokiej emisji CO2.   

Nowoczesne budynki powstają z materiałów o niskim śladzie węglowym, czyli z: 

  • drewna,  
  • betonu zbrojonego włóknami,  
  • wełny drzewnej lub mineralnej. 

Inwestycje mieszkaniowe coraz częściej wyposaża się w windy z odzyskiem energii, inteligentne liczniki czy systemy oświetlenia LED z czujnikami ruchu. Coraz więcej budynków korzysta też z paneli fotowoltaicznych lub mikroturbin i wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych. Nadmiar CO2 eliminuje się również wprowadzając do projektów roślinność, która pomaga też obniżać temperaturę w budynkach.

Trend #2 Mieszkać inteligentnie 

Systemy smart home wspierają ochronę środowiska, podnoszą komfort i pomagają w obniżeniu rachunków. Dzięki dedykowanym aplikacjom mieszkańcy mogą zdalnie zarządzać urządzeniami podłączonymi do prądu i sieci, które pomogą zapominalskim wyłączyć światło lub ogrzewanie, czy włączyć sleep mode na czas nieobecności w domu.

Dzięki takim rozwiązaniom mieszkańcy wiedzą również, ile dokładnie prądu zużywają. Podobnie jest z ogrzewaniem. Inteligentne termostaty pozwalają zdalnie regulować temperaturę w mieszkaniu i np. zaprogramować uruchomienie grzejnika w konkretnym pomieszczeniu. Urządzenia te wyposażone są dodatkowo w czujniki, dzięki czemu po wykryciu otwarcia okna, automatycznie redukują poziom grzania. W ten sposób można obniżyć zużycie ciepła nawet o 30 procent.

Zdalne zarządzanie mieszkaniem pomaga także zabezpieczać sprzęty przed awariami z powodu przepięcia czy zalania. Jeszcze dalej idą rozwiązania Internet of Things, które dzięki odpowiednim czujnikom pozwala urządzeniom kontaktować się między sobą i z otoczeniem – czyli np. z odpowiednimi służbami w przypadku awarii lub włamania. Taki synchronizowany system dopasowuje się również do zwyczajów domowników. Potrafi na przykład samodzielnie przełączyć się na tryb energooszczędny lub w ogóle wyłączyć, kiedy zauważa, że domownicy śpią.

Więcej na temat inteligentnych rozwiązań w domu przeczytacie również na naszym blogu: http://www.greenliving.byskanska.pl/smart-zycie-smart-mieszkanie-czyli-iot-w-twoim-domu/ 

Trend #3 Poprawić jakość powietrza 

W dzisiejszych czasach, chcemy nie tylko dobrze mieszkać, ale także oddychać czystym powietrzem. Za jego jakość na osiedlach odpowiadają systemy antysmogowe i roślinne instalacje filtrujące powietrze. Budynki coraz częściej wyposażane są w sensory, które pozwalają przed wyjściem na spacer sprawdzić stopień zanieczyszczenia na zewnątrz.

W budownictwie wykorzystuje się też rekuperację. Zgodnie z wytycznymi Komisji UE wszystkie nowe budynki mają być docelowo obiektami o niemal zerowym zużyciu energii! Nowe warunki techniczne wymagają, by do m.in. ogrzewania, wentylacji i chłodzenia wykorzystywać energię pierwotną. Rozwiązaniem pozwalającym sprostać nowym normom jest wykorzystanie rekuperatora, który odprowadza zużyte, wilgotne powietrze i zastępuje go przefiltrowanym. Dzięki temu mamy nie tylko dużą oszczędność energii, ale i stały dopływ świeżego powietrza.

Trend #4 Żyć w zgodzie z naturą 

Sposobem na energooszczędność są także duże okna, które pozwalają na naturalne doświetlenie mieszkania przez maksymalnie długi czas. A przy okazji pozwalają mieszkańcom podziwiać liczne rośliny na osiedlu.

Ustawienie budynków i umiejętne zastosowanie przeszkleń pozwala wykorzystać maksimum naturalnego światła słonecznego. Właściwie ustawiony budynek wychwytuje ciepło słoneczne, gdy jest ono najbardziej potrzebne. Do tego dochodzi strefowanie, które polega na odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń w mieszkaniu w taki sposób, by przestrzenie, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu, odzyskiwały ciepło i światło słoneczne, a łazienki, garderoby i pralnie były mniej nasłonecznione.

Trend #5 Nadać rzeczom drugie życie  

Nowoczesne projekty stawiają także na mniejsze zużycie wody. W projektowaniu osiedli coraz popularniejsze jest zbieranie deszczówki. Zebraną wodę przeznacza się do podlewania ogródków lub zasilania stacji mycia rowerów.

Dobrym sposobem na ograniczenie strat wody mogą być również zawory elektromagnetyczne. Umożliwiają one odłączenie dopływu wody, zapobiegając jej marnotrawieniu. Elektrozawory mogą być połączone z czujnikami, które w kilka minut po zarejestrowaniu ostatniego ruchu w pomieszczeniu odcinają dopływ wody. W ten sposób można zapobiec utracie nawet ok. 5 tys. litrów wody w ciągu roku z jednego cieknącego kranu!

 

Cel: Zielony kierunek  

Na całym świecie rośnie nacisk na upowszechnianie budownictwa ekologicznego. Obecnie klienci szukają budynków

  • przyjaznych dla środowiska  
  • energooszczędnych  
  • i ekonomicznie opłacalnych.  

Uważa się, że „zielone” budynki certyfikowane mogą zaoszczędzić około 35 procent energii i 20 procent zużycia wody, w porównaniu z tymi konwencjonalnymi. Jednym ze wspomnianych certyfikatów jest BREEAM. To jedna z najbardziej popularnych w Europie metod oceny jakości i  budynku i całego procesu budowlanego, oraz ich wpływu na środowisko naturalne.

Potrzebę bycia bliżej natury wzmocniły także wydarzenia z mijającego roku. Lockdown odsunął „miejskość” na dalszy plan. Coraz częściej szukamy mieszkań z dostępem do terenów rekreacyjnych i ścieżek rowerowych oraz osiedli, które oferują własną zieleń – najlepiej własne ogrody i parki.

 

ekotrendy
trendy
trendy ekologiczne
trendy w budownictwie

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz