Architektura i design
5 czerwca 2024
Relacje społeczne mają olbrzymi wpływ na dobrostan psychiczny i samopoczucie człowieka. O tym, jak bardzo są istotne mogliśmy przekonać się podczas pandemii. Dziś, kiedy praca zdalna czy hybrydowa jest normalną częścią naszego życia zawodowego, doceniliśmy lokalność oraz brak konieczności codziennych dojazdów, jednak często tęsknimy za interakcją z innymi ludźmi.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że architektura osiedla również może wpływać na budowanie więzi społecznych. Dzisiaj deweloper, to nie tylko ten, który buduje mieszkania. Jego rolą jest zaprojektowanie osiedla w taki sposób, aby stało się komfortowym miejscem do życia dla jego mieszkańców.
Dobrze przemyślane i zaprojektowane rozwiązania mogą sprzyjać integracji mieszkańców, przyczyniać się do poprawy jakości ich życia i stworzenia bardziej przyjaznych i spójnych społeczności. Dlatego wybierając przyszłe mieszkanie, warto przyjrzeć się również jak zaprojektowana jest przestrzeń całego osiedla, ponieważ przełoży się to na naszą codzienność.
Po pierwsze – przyjazna przestrzeń. To część naszej filozofii, zgodnie z którą od 2017 r., jako pierwszy deweloper mieszkaniowy w Polsce, certyfikujemy nasze inwestycje certyfikatem “Obiekt bez barier”. Dbamy, aby przestrzeń była dostępna, wiedząc, że takie rozwiązania są uniwersalne i służą nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale także rodzicom z małymi dziećmi, osobom starszym czy też samym dzieciom.
Po drugie – przestrzenie wspólne. Dobrze zaprojektowane osiedle, oprócz wartości praktycznych i estetycznych uwzględnia potrzeby mieszkańców – zarówno te dotyczące sfery prywatnej, jak i społecznej. Tym samym, sprzyja budowaniu więzi społecznych. Place zabaw, parki, ogrody, otwarte siłownie, miejsca do gier, przestrzenie piknikowe, które są standardem w nowych osiedlach, pozwalają na spotkania z sąsiadami podczas wspólnego uprawiania sportu, zabawy z dziećmi czy spacerów z psami.
W naszych inwestycjach przywiązujemy dużą wagę do stref rekreacji na powietrzu. Składają się na nie:
W części inwestycji tworzymy pomieszczenia wspólne, które mieszkańcy mogą wykorzystywać jako świetlice sąsiedzkie czy miejsca do pracy zdalnej. Wyposażamy je w stoły, kanapy czy gry planszowe (na przykład na osiedlu Holm House czy Hemma Orawska).
Po trzecie poczucie bezpieczeństwa, które jest nadrzędną potrzebą każdego człowieka. Osiedle, w którym mieszkańcy czują się bezpiecznie i komfortowo, sprzyja budowaniu więzi społecznych. Dlatego dbamy, by lokalizacja udogodnień dla mieszkańców uwzględniała potrzeby różnych grup. Na przykład przestrzenie dedykowane najmłodszym umieszczamy w innej części osiedla niż przestrzeń spacerową dla zwierząt. Dzięki temu ich użytkownicy nie przeszkadzają sobie nawzajem, a jednocześnie każdy może czuć się jak u siebie.
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
Odpowiedz na komentarz