Architektura i design

Warszawski niezbędnik rowerowy

10 lutego 2022

Stolicę i jej okolice można przejechać rowerem na setki sposobów. Zauważalna jest rosnąca popularność tego środka transportu i wzmożony ruch na warszawskich ścieżkach, których łącznie jest już prawie 700 km. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dojeżdżania do Pracy Rowerem Zimą stworzyliśmy dla was niezbędnik warszawskiego cyklisty, w którym znajdziecie m.in.: ranking najbardziej „rowerowych” dzielnic stolicy, plany inwestycyjne miasta na najbliższy rok oraz przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych Warszawy.

Nowe inwestycje rowerowe w mieście 

Nieprzewidywalne, przełomowe i trudne – tak w kilku słowach można określić lata 2020/2021 dla warszawskich cyklistów. Sezon rowerowy, jak wiele innych dziedzin życia, „rozgrywał się” w cieniu pandemii koronawirusa – wiele osób zamieniło komunikację miejską na dwa kółka, by zminimalizować kontakt z innymi ludźmi w przestrzeni publicznej. Mimo trudności – w ubiegłym roku udało się ostatecznie zrealizować prawie 30 km tras rowerowych.

Ścieżki rowerowe Warszawa

W Warszawie łącznie dostępnych jest prawie 700 kilometrów infrastruktury dla cyklistów. Gotowa jest m.in. trasa rowerowa w ciągu Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego. Docelowo ma ona połączyć drogi rowerowe z północy na południe stolicy.  

Powstać ma również przejazd przez Aleje Jerozolimskie w ramach budowy naziemnych przejść dla pieszych w tej części miasta. W ścisłym centrum prowadzone są też prace związane z przebudową placu Pięciu Rogów u zbiegu ulic: Zgoda, Kruczej, Brackiej oraz Chmielnej. Warto wspomnieć także o powstającej infrastrukturze rowerowej, którą Skanska wybuduje w ramach swojej nowej inwestycji – NU! Warszawa Wola przy ul. Kolejowej. Realizacja projektu zakończy się w ostatnim kwartale 2023 roku. 

Autostrada rowerowa w Warszawie – czy to możliwe? 

Jest na to szansa, ponieważ w projektach zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 pojawiła się podobna inicjatywa. Jej autor proponuje połączenie dzielnic szlakami rowerowymi. Swoim zasięgiem projekt miałby objąć takie obszary, jak: Żoliborz, Włochy, Mokotów, Śródmieście, Bielany, Praga-Północ, PragaPołudnie, Targówek czy Białołęka 

– Zebrane propozycje są inspirowane doświadczeniami własnymi, zgłoszeniami od mieszkańców oraz burzą mózgów w obrębie stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. Zdaje się, że komunikacja rowerowa w Warszawie ma ten sam problem, co komunikacja samochodowa i transport zbiorowy – wszystko skupia się na podróżach do centrum, a połączenia między dzielnicami są po prostu niewygodne – mówi portalowi NaszeMiasto.pl Krzysztof Daukszewicz, autor projektu. 

Warszawskie trasy rowerowe

Nie wiadomo jeszcze, czy dojdzie do jego realizacji – najpierw musi zostać dopuszczony do głosowania. Ocena pomysłów potrwa do 4 maja 2022. Z kolei mieszkańcy będą mogli zagłosować na wybrane inicjatywy w drugiej połowie czerwca. 

 Top 5 najbardziej rowerowych dzielnic Warszawy  

W oparciu o dane portalu Morizon.pl stworzyliśmy również ranking najbardziej „rowerowych” dzielnic stolicy oparty o długości dostępnej infrastruktury rowerowej w danym obszarze. Dla wielu dużym zaskoczeniem może być tutaj pierwsza lokata Śródmieścia z trasami rowerowymi o łącznej długości 48 kilometrów. To właśnie w Śródmieściu najwięcej jest publicznych terenów zielonych. 

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania do Pracy Zimą

Na drugim miejscu plasuje się Mokotów z dobrze przemyślaną siecią ścieżek rowerowych o długości 46 kilometrów. Kolejna lokata przypadła pełnym zieleni Bielanom z 44 kilometrami tras rowerowych. Następne miejsca w rankingu to: Ursynów (39 km tras), którego mieszkańcy w wielu badaniach społecznych należą do najbardziej zadowolonej grupy warszawian oraz Targówek (34 km tras). 

Przewodnik po warszawskich trasach rowerowych – gdzie warto zaplanować wycieczkę? 

  • Warszawa wzdłuż Wisły 

Trasa o długości niespełna 40 km o niewielkim poziomie trudności, startująca od Mostu Siekierkowskiego do Mostu Północnego zapewni nam przyjemne otoczenie terenów zielonych, znakomite widoki i plaże. Po drodze znajdziemy wiele dogodnych miejsc na wypoczynek, takich jak Las Bielański czy Park Traugutta.

  •  Wycieczka rowerowa do Powsina 

Ścieżka rowerowa do Powsina to pierwsza tak długa droga wytyczona dla rowerów w Warszawie. Chociaż dzisiaj tras tego typu jest w stolicy znacznie więcej to wycieczka do Powsina jest wciąż atrakcyjna. W Parku Powsińskim warto wjechać również na ścieżki Lasu Kabackiego oraz odwiedzić Ogród Botaniczny.

  •  Skarpa wiślana 

Kolejną trasą o niskim poziomie trudności będzie ta od Zamku Królewskiego do Agrykoli, w całości poprowadzona ścieżkami rowerowymi. Po drodze warto zatrzymać się m.in. przy Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim, w Łazienkach, czy w Zamku Królewskim. Chociaż trasa to jedynie 5 kilometrów, stanowi idealny sposób na zwiedzanie Warszawy rowerem.

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania do Pracy Zimą

  •  Włochy – Lasek Bielański – Wola – Włochy 

W znakomitej większości trasa o długości 29 km przebiega wygodnymi ścieżkami rowerowymi, które będą bezpieczne również dla dzieci. Doskonałym punktem startowym będzie w tym wypadku kameralny Park ze Stawami Cietrzewia. Najważniejsze atrakcje, które spotkamy po drodze to m.in. Park Szymańskiego, Lasek na Kole czy Forty Bemowo.

  •  Rowerem do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego 

Mazowiecki Park Krajobrazowy to największy kompleks leśny po lewej stronie Warszawy. Idealny cel na wycieczkę dla osób zamieszkałych po prawej stronie rzeki. Lasy w parku bywają dość górzyste i piaszczyste, w związku z czym odpowiednim wyborem na tę trasę będzie rower górski. Po drodze warto obejrzeć m.in.: pałac w Otwocku Małym oraz bagno Całowanie – jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów przyrodniczych w okolicach Warszawy.

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania do Pracy Zimą

Rowerem nie tylko latem i wiosną 

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem Do Pracy Zimą zwraca uwagę na to, że nawet w nie do końca sprzyjających warunkach pogodowych możemy być ekologiczni i pokonać drogę  do biura na dwóch kółkach. Warto pamiętać, że rower to nie tylko pasja czy sposób na spędzanie wolnego czasu. To również środek transportu, który pozwala na walkę z hałasem, smogiem oraz ociepleniem klimatu. Jak szacuje Europejska Federacja Cyklistów, jazda na rowerze, po uwzględnieniu wszystkich czynników (produkcja, eksploatacja i utylizacja) generuje tylko jedną dziesiątą emisji dwutlenku węgla w porównaniu do poruszania się samochodem. Dlatego zachęcamy korzystajmy z tej „zielonej” formy transportu jak najczęściej! 

Dzień Dojeżdżania do Pracy Rowerem Zimą
rowerowa Warszawa
rowery
ścieżki rowerowe
ścieżki rowerowe Warszawa
trasy rowerowe

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz