Architektura i design

Jaśminowy Mokotów to miejsce, w którym odnajdziesz spokój.

Anna Strożek

|

15 listopada 2016

Jakie mieszkania marzą się młodym Polakom? Komfortowe, funkcjonalne, w stylu minimalistycznym, blisko natury – jednym słowem: skandynawskie. Czy w naszym kraju można mieszkać w takim klimacie? Bierzemy pod lupę nową inwestycję firmy Skanska – Jaśminowy Mokotów, która właśnie powstaje na warszawskiej skarpie.

Skandynawski design na ratunek Polakom

Krajobraz polskich miast może wskazywać na to, że nie mamy szczególnie dobrego gustu. Szare blokowiska przemalowane na różowo, żółto czy zielono, nie są ani wesołe, ani estetyczne. Tak zwana „pasteloza” to niestety nie jedyny grzech polskich osiedli. Młodzi Polacy mają już dość mieszkań w gigantycznych wieżowcach otoczonych z każdej strony betonem. Przestarzała infrastruktura i rozwiązania urbanistyczne z poprzedniej epoki przechodzą powoli do lamusa. Coraz częściej chcemy mieszkać tak, jak nasi sąsiedzi z północy Europy. Styl skandynawski, który charakteryzuje się prostymi, oszczędnymi formami i neutralnymi kolorami zdobył już serca wielu naszych rodaków. My też chcemy mieszkać na kameralnych osiedlach blisko natury, gdzie budynki w swobodny sposób komponują się z otoczeniem. Marzy nam się  mieszkanie wyposażone w przestronny taras lub balkon, a może nawet mały ogródek. Chcemy mieć poczucie bezpieczeństwa i intymności. Tylko, czy w Polsce buduje się osiedla mieszkaniowe w takim stylu? Pomysł dopiero raczkuje, ale z zainteresowaniem przyglądamy się nowej inwestycji firmy Skanska. Czy jest szansa na to, że i u nas doczekamy się osiedli skandynawskich z prawdziwego zdarzenia?

Bliskość natury i ekologia

Jedna z podstawowych cech stylu skandynawskiego to życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury poprawia samopoczucie, uspokaja i wspomaga regenerację organizmu. Duże ilości zieleni na osiedlu są więc obowiązkowe. Tutaj Jaśminowy Mokotów wypada bardzo dobrze. Osiedle położone jest na terenie zielonej skarpy warszawskiej w bliskim sąsiedztwie parku, stawu, placów zabaw i innych miejsc rekreacyjnych. Niskie, dwupiętrowe budynki łagodnie komponują się z otoczeniem. Mieszkańcy parteru mogą cieszyć się swoim własnym ogródkiem, pozostali mają do dyspozycji wygodne balkony i tarasy. Miłośników ekologii i zrównoważonego rozwoju na pewno ucieszy informacja, że osiedle zostanie certyfikowane w ekologicznym systemie BREEAM.

Funkcjonalność ponad wszystko

Gdybyśmy mieli opisać styl skandynawski w trzech słowach byłyby to: minimalizm, komfort i ponadczasowość. Skandynawowie bowiem przede wszystkim cenią sobie funkcjonalność i wysoką jakość, a we wzornictwie zdecydowanie stawiają na prostotę. Zgodnie z duchem filozofii skandynawskiej, twórcy Jaśminowego Mokotowa również nie zapomnieli o zasadach funkcjonalności. Każdy element osiedla wydaje się dokładnie przemyślany i dostosowany do potrzeb mieszkańców. Bliskość sklepów, punktów usługowych, szkół, przedszkoli i placówek medycznych ma umożliwiać komfortową organizację życia codziennego. Osiedle będzie też wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, rowerzystów i rodziców z dziećmi. Lokalizacja powinna zapewnić szybki dojazd samochodem do centrum miasta, znajduje się też w pobliżu dobrze rozwiniętej sieci komunikacji miejskiej.

Öppet för livet – czyli miasta otwarte na ludzi

Jaśminowy Mokotów powstaje zgodnie z koncepcją opartą o szwedzką ideę Öppet för livet, która oznacza otwarcie ludzi na miasto i miasta na ludzi. Otwarte osiedla sprzyjają bowiem powstawaniu społeczności i ułatwiają budowanie więzi pomiędzy mieszkańcami. Budowanie takich wspólnot zapewnia obopólną korzyść i jest niezaprzeczalną wartością miejsca, w którym żyjemy.

Nowa inwestycja Skanska będzie otwartym osiedlem chronionym – bezpieczeństwo zapewni pełen monitoring i szereg innych – alternatywnych dla ogrodzenia – zabezpieczeń technicznych. Żaden mur nie zastąpi nam bowiem czujnego sąsiada.

Czy Jaśminowy Mokotów spełni nasze oczekiwania? Projekt zapowiada się obiecująco. Koniec budowy planowany jest na drugi kwartał 2018 roku, na efekt końcowy musimy więc jeszcze poczekać. 

Jaśminowy Mokotów
Öppet för livet
otwarte miasta
warszawa

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz