Architektura i design

Jesień w ogrodzie.

Anna Strożek

|

22 listopada 2016

Pora jesienna w ogrodzie to przede wszystkim czas porządków i przygotowań do mroźnej zimy. Koniec lata nie oznacza jednak, że swoją aktywność w ogrodzie musimy ograniczyć do grabienia liści, zabezpieczania roślin i chowania nieużywanych sprzętów. Bez względu na to, czy czeka nas złota polska jesień czy listopadowa słota, własny ogród daje wiele możliwości na przyjemne spędzenie czasu.

Ogród jesienią, czyli gratka dla fotografa

Jesienny ogród mieni się wyrazistymi barwami. Drzewa i krzewy przybierają najróżniejsze odcienie żółci, czerwieni i brązu. Jesienne kwiaty, takie jak astry, chryzantemy i dalie czarują swoimi kolorami aż do pierwszych mrozów. Nieodłączny element tej pory roku to także wrzosy, które wprowadzają do ogrodu akcenty fioletu. Z tego powodu jesienny ogród jest niezwykle wdzięcznym tematem dla fotografów. Jeśli jesteś miłośnikiem robienia zdjęć, koniecznie wykorzystaj możliwości, jakie daje ci twój własny ogród. Piękne kadry złapiesz zarówno w słoneczne popołudnia, jak i mgliste poranki. Spróbuj też uchwycić jesienne detale (np. pojedyncze liście) z użyciem obiektywu makro do zbliżeń. Efekt z pewnością będzie fantastyczny.

Jesień z dzieckiem – wspólne zabawy w ogrodzie

Jesień to atrakcyjny czas także dla najmłodszych. Warto namówić dzieci do wyjścia na dwór, poznawania gatunków drzew i roślin oraz szukania darów natury. Samodzielnie zebrane liście, kasztany czy jarzębina to doskonałe materiały do tworzenia oryginalnych zabawek i ozdób. Liście zasusza się pomiędzy stronami gazety przyciśniętej ciężką książką. Po wyjęciu można z nich wyklejać na kartce wzorki, krajobrazy czy zwierzęta. Kasztany, szyszki i żołędzie mogą posłużyć do przygotowania jesiennych ludzików, które ozdobią pokój dziecka lub będą ciekawą, ekologiczną zabawką. Jarzębina to z kolei materiał na piękne korale. Z jesiennych skarbów ogrodowych można przy odrobinie wyobraźni wyczarować prawdziwe cuda.

Samodzielnie zrobione karmniki dla ptaków – przyjemne z pożytecznym

Ogrodowy karmnik dla ptaków to propozycja przede wszystkim dla majsterkowiczów i miłośników DIY (do it yourself, czyli zrób to sam). Prosty karmnik wykonasz ze starych desek i listewek. W wersji bardziej zaawansowanej możesz zbudować karmnik z podajnikiem lub ścianami zrobionymi z przezroczystego tworzywa pleksi. Starannie wykonany karmnik jest niewątpliwą ozdobą ogrodu, a zamontowany w widocznym miejscu dostarcza przyjemności całej rodzinie. Dokarmianie i obserwowanie ptaków odpręża, uspokaja i przynosi satysfakcję.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz