Architektura i design

Forest Forever – Las zamknięty w butelce

Anna Strożek

|

16 czerwca 2015

Jak sobie radzić, kiedy tęsknota do natury staje się nie do wytrzymania, a my akurat utknęliśmy w dużym mieście? Justyna Stoszek zamknęła las w butelce i tak powstał projekt Forest Forever, który daje nam naturę niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.

Wszystko zaczęło się od posadzenia w naczyniu krzaka laboratoryjnej poziomki, która nieoczekiwanie wydała owoce. To zmotywowało Justynę do dalszych eksperymentów. W butelce posadziła dębową siewkę, która na wiosnę wypuściła piękne, zielone liście. Jak wygląda takie miniaturowe tworzenie lasu?

Forest Forever to… butelka?

Butelki, w których zamknięte są rośliny, wyglądają jak z poprzedniej dekady. W leśnych kombinacjach znajdują się przeróżne krzewy, z rozmaitych zakątków świata, nawet z Brazylii! Przy sadzeniu naszego miniaturowego ekosystemu trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie. Później pozostaje obserwacja i dekorowanie naszego własnego lasu. Na koniec całego procesu możemy zatknąć butlę korkiem.

Taka szczelnie zamknięta butla pozwala trwać roślinom w ich naturalnym ekosystemie ponad 50 lat! Jeśli już chcemy mieć naturę blisko siebie i zdecydujemy się na projekt Justyny, dowiedzmy się jak go pielęgnować.

Justyna Sztosek zamknęła las w butelce!

Dbanie o miniaturową zieleń jest prostsze niż sadzenie. Na samym początku trzeba pamiętać, że każdy las jest inny. Wpływa na to rodzaj roślin, które znajdziemy w naszym domowym ekosystemie. Butle nie lubią być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, więc parapety w mocno nasłonecznionych miejscach nie są dobrym rozwiązaniem.

Jeśli naczynie jest nieszczelnie zamknięte – naszą roślinę należyodlewać 3-4 razy do roku. Sygnał, o potrzebie nawodnienia, da nam gleba, kiedy nagle zmieni swój kolor. Nie należy przejmować się parą na ściankach butli. To naturalny proces życia naszej butelkowej zieleni.

Leśne butle uczą cierpliwości!

W obcowaniu z leśnymi butlami najważniejsza jest cierpliwość. Rośliny dają nam do zrozumienia że natura daje sobie świetnie radę bez nas, ale my bez niej nie. Przygarnęlibyście do swoich domów takie butelkowe lasy?

design
naturlanie
Skanska
zrównoważony rozwój

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz