Architektura i design

O czym pamiętać przy zmianie mieszkania? Poradnik dla przyszłych rodziców.

7 kwietnia 2023

Większa rodzina, czyli większe mieszkanie

 

Mata edukacyjna, zabawki, przewijak. Potem łóżko, biurko, regały i szafy. Zaaranżowanie bezpiecznej i komfortowej przestrzeni do zabawy i odpoczynku Twojego dziecka to nie lada wyzwanie. Wspólna sypialnia to rozwiązanie przejściowe, a pojawienie się na świecie dziecka często oznacza zmianę mieszkania na większe. Nieruchomość o powierzchni 40 mkw może być wystarczająca dla pary, ale dla zachowania komfortu życia, każdy domownik potrzebuje kolejnych 10-20 mkw. Planując powiększenie rodziny należy wziąć pod uwagę, że potrzeby dotyczące przestrzeni dedykowanej dziecku rosną wraz z nim. Małe dzieci potrzebują miejsca do zabawy, z kolei starsze chcą mieć swoją prywatną przestrzeń do nauki, rozwijania pasji czy spotkań z przyjaciółmi. Stąd planując zakup mieszkania, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko najbliższe 2-3 lata, ale też okres nastoletni dzieci. Dlatego też wielu rodziców celuje w mieszkania o powierzchni min. 55 mkw. Jeśli planujesz więcej dzieci, warto rozglądać się za mieszkaniami o powierzchni powiększonej o kolejne 10-15 metrów.

Nie mniej ważny od metrażu jest funkcjonalny rozkład mieszania – zwłaszcza jeśli jesteś samodzielnym rodzicem, któremu często pomagają babcie czy wujkowie. W takim wypadku mieszkania w układzie sypialnia i pokój dziecięcy się nie sprawdzą – potrzebny będzie też pokój gościnny. Masz dwójkę dzieci? Pociechom w podobnym wieku na początku może odpowiadać wspólny pokój. Jednak inwestując w mieszkanie w perspektywie dłuższej niż kilka pierwszych lat życia dziecka, trzeba wziąć pod uwagę, że ulokowanie rodzeństwa w oddzielnych pokojach zagwarantuje im komfort psychiczny w okresie dorastania. Własny pokój, którego nie dzielą z rodzicami, dziadkami ani rodzeństwem, umożliwia dzieciom stawianie granic oraz uczy odpowiedzialności za przestrzeń życiową już od małego.

Lokalizacja, która ułatwia opiekę nad dzieckiem

Gdzie najlepiej mieszkać z dziećmi? Tam, gdzie w pobliżu mieszkania znajduje się rozwinięta infrastruktura, łatwy i szybki dostęp do komunikacji miejskiej, bliskość szkół, przedszkoli i sklepów, a także przychodni i placówek kulturalnych. Położony w pobliżu stacji metra elegancki apartamentowiec Solen Kabaty, wpisano w istniejącą już tkankę miejską. Dzięki temu, od budynku z widokiem na las do sklepów i innych lokali usługowych dzieli nas tylko kilkuminutowy spacer. Wyróżnikiem tego miejsca jest centralnie usytuowany plac zabaw, zaprojektowany tak, by móc spędzać na nim czas zarówno na słońcu, jak i w cieniu.

Mieszkańcy stolicy planujący założenie rodziny unikają głośnego, imprezowego centrum, a zamiast tego wybierają lokalizacje dobrze z nim skomunikowane, ale spokojne i ciche, pełne zielonych parków miejskich, jak osiedle Jaśminowy Mokotów, położone w sąsiedztwie Dolinki Służewieckiej.

Otoczenie sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi

Wpływ najbliższego środowiska w początkowym okresie życia ma kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju człowieka. Wśród poszukujących mieszkania rośnie zainteresowanie inwestycji projektowanymi zgodnie z zasadami nowego urbanizmu. Postuluje on m.in. kultywowanie zieleni miejskiej, stosowanie rozwiązań ekologicznych i ograniczenie ruchu samochodowego, nawet w największych miastach. Dzięki rozwiązaniom takim jak parki linearne, czyli wąskie i długie trakty zieleni, gdzie nasadza się trawy, krzewy i drzewa, nawet ciasno zabudowane osiedla mieszkaniowe oferują przestrzeń do aktywnego spędzania czasu całą rodziną. Takie parki powstaną na warszawskich Bielanach i Ursynowie. Rośnie też popularność bioróżnorodnych łąk, parków i ogrodów, a także budek dla ptaków i domków dla pożytecznych owadów na placach zabaw.

Mając na uwadze przyszłość swojej rodziny, oprócz przyjaznego otoczenia zaprojektowanego zgodnie z zasadą “miasta są dla ludzi”, niebagatelne znaczenie ma wybór mieszkania energooszczędnego, wykorzystującego nowoczesne rozwiązania i trwałe materiały. Kupujemy mieszkania nie tylko dla siebie, ale również z myślą o swoich pociechach, które przejmą je, gdy dorosną.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz