Architektura i design

5 czynników wpływających na cenę mieszkania za metr kwadratowy

27 marca 2023

W szale kupna własnego mieszkania łatwo jest skupić się na możliwie najtańszym rozwiązaniu – najniższej cenie za metr kwadratowy – nie myśląc o końcowej kwocie wykończenia i utrzymania takiego lokalu.

Cena za metr kwadratowy mieszkania – od czego zależy?

Własne gniazdko to marzenie wielu osób – w końcu pozwala na niezależność, a także na obniżenie opłat związanych z wynajmowaniem nieruchomości. Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego lokum, musisz sprawdzić, ile zapłacisz za metr kwadratowy wypatrzonego mieszkania. Zdaniem Karoliny Guzik, ekspertki Skanska:

„Cena za metr kwadratowy mieszkania nie jest zależna wyłącznie od lokalizacji nieruchomości. Może ona być różna nawet pomiędzy inwestycjami wybudowanymi na tej samej ulicy. W dużej mierze na wysokość ceny mają wpływ zdrowe i nietoksyczne materiały użyte do budowy mieszkania oraz energooszczędne i inteligentne rozwiązania, które przekładają się na większe oszczędności i komfort lokatorów”.

Jak podaje Karolina Guzik, na koszt metra kwadratowego mieszkania oddziałuje także jego wykończenie. Wskazuje ona, że samo pojęcie „standard deweloperski”, choć jest powszechne na rynku, to nie zawsze oznacza to samo. Stąd warto dokładnie sprawdzać umowę kupna mieszkania, zapoznać się z parametrami technicznymi lokalu i tym, jak dany inwestor określa stan deweloperski, aby później uniknąć przykrej niespodzianki.

To może Cię zainteresować: Dobre mieszkanie dla mnie, czyli jakie? Na co zwrócić uwagę wybierając nowy dom

Co wpływa na koszt metra kwadratowego mieszkania? Wielkość, standard i lokalizacja!

Zaczynasz rozglądać się za własnym gniazdkiem? W takim razie sprawdź czynniki, które naszym zdaniem mają największy wpływ na cenę za metr kwadratowy mieszkania:

 1. Wielkość mieszkania i jego rozkład a cena nieruchomości

Zwykle im większa powierzchnia nieruchomości, tym niższa cena za metr kwadratowy mieszkania. Równie ważnym parametrem są też rozkład i usytuowanie danego lokalu względem kierunków świata, a tym samym – dostęp do światła dziennego.

Musisz wiedzieć, że mieszkania na wyższych piętrach budynków – o ile jest winda – są postrzegane jako bardziej atrakcyjne. To potrafi skutkować wyższą ceną za metr kwadratowy. Z kolei lokale usytuowane na najniższych kondygnacjach lub w pobliżu ciągów komunikacyjnych (np. nad wjazdem do garażu czy lokalami użytkowymi, jak choćby siłownią) zazwyczaj są tańsze.

Przeczytaj również: Nowoczesne osiedla – oaza biologicznej różnorodności

 1. Standard mieszkania jako czynnik oddziałujący na wartość mieszkania

Rodzaj i jakość materiałów użytych przy budowie nieruchomości decyduje zarówno o jej wartości, jak i komforcie mieszkania. Wybory budowlane znacząco warunkują końcowy koszt za metr kwadratowy, ale też oddziałują na dalszy komfort i koszty eksploatacji danego budynku. Największy wpływ na cenę lokalu mają m.in.:

 • rodzaj użytych okien,
 • materiał wykonania drzwi wejściowych,
 • okładziny ścienne i podłogowe w częściach wspólnych,
 • sposób wykonania elewacji,
 • jakość materiałów termoizolacyjnych.

Piotr Krajewski – Fotografia Architektury / Architectural Photography

Często mieszkania w stanie deweloperskim są oddawane tylko z tynkiem na ścianach, przez co mieszkańcy stoją przed dalszym procesem kładzenia gładzi, a tym samym – kolejnymi kosztami. Widząc tego typu wyzwania stojące przed właścicielami nieruchomości, wprowadziliśmy usługę –Sitta – czyli wykończenia mieszkań „pod klucz”. Pomalowane ściany, ułożone podłogi, zamontowane drzwi, oświetlenie, wykończona łazienka, kuchnia ze sprzętem AGD – to tylko część rozwiązań dostępnych w ramach tej oferty.

 1. Nie lokalizacja, a dobre skomunikowanie ma wpływ na cenę za metr kwadratowy mieszkania

Nieruchomości w kluczowych lokalizacjach – w centrum miasta, przy węzłach komunikacyjnych bądź w wizualnie estetycznych sąsiedztwach – są wyżej wyceniane niż np. lokale na obrzeżach miast. Jednak to, co jest ważne dla klientów, to przede wszystkim rozwinięta infrastruktura, łatwy i szybki dostęp do komunikacji miejskiej, bliskość szkół, przedszkoli i sklepów. To wszystko, choć z dala od centrum, sprawia, że nawet oddalone od niego dzielnice, mogą być atrakcyjne dla mieszkańców.

Dlatego też Skanska na lokalizacje swoich inwestycji wybiera te miejsca, które zapewnią przyszłym mieszkańcom jak najwyższy komfort życia. Możemy pochwalić się inwestycjami w doskonałych punktach Warszawy – Solen Kabaty, w pobliżu metra Kabaty i otuliny Lasu Kabackiego, Holm House 4 na Mokotowie oraz Park Skandynawia 4 na Gocławiu.

Ile za metr kwadratowy mieszkania? Uwzględnij rozwiązania technologiczne i udogodnienia

Lokalizacja, wielkość i wykończenie mają duży wpływ na cenę za metr kwadratowy mieszkania. O czym jeszcze należy pamiętać, poszukując niedrogiego lokalu mieszkaniowego?

 1. Nowoczesne technologie a wysokość ceny za metr kwadratowy mieszkania

Skanska używa nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zbudowanych przez siebie budynkach, aby chronić środowisko i portfel przyszłego właściciela. Przykładami mogą być:

 • systemy Smart Home, które oferują możliwość sterowania ogrzewaniem oraz kontrolowania zużycia wody i energii elektrycznej w mieszkaniu (co w skali roku pozwala zaoszczędzić około 12 proc. dziennego zużycia energii elektrycznej oraz do 23,5 proc. energii cieplnej),
 • panele fotowoltaiczne zakładane na dachach budynków lub wiatach rowerowych i śmietnikach,
 • systemy do odzysku wody szarej, która jest oczyszczana i ponownie wykorzystywana.

Aby zapewnić większy komfort mieszkania w mieście, instalowane są również czujniki Airly, które monitorują jakość powietrza w czasie rzeczywistym oraz nawietrzacze antysmogowe, oczyszczające powietrze z toksycznych substancji.

Sprawdź także: Smart życie, smart mieszkanie – czyli IoT w Twoim domu

 1. Udogodnienia w budynku jako czynnik wpływający na koszt metra kwadratowego mieszkania

Tym, co wpływa na komfort życia mieszkańców, są również wszelkie rozwiązania wokół i na terenie danej nieruchomości. Projektanci Skanska, tworząc projekt danej inwestycji, mają na uwadze codzienne potrzeby mieszkańców, które dotyczą:

 • infrastruktury dla najmłodszych,
 • komfortowych do parkowania miejsc postojowych,
 • możliwości wykupienia komórki lokatorskiej,
 • stojaków na rowery,
 • stacji do ładowania samochodów elektrycznych.

Stawiamy jednak przede wszystkim przestrzenne, służące odpoczynkowi i rekreacji tereny zielone wokół budynków.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz