Architektura i design

5 czynników wpływających na cenę mieszkania za metr kwadratowy

27 marca 2023

W szale kupna własnego mieszkania łatwo jest skupić się na możliwie najtańszym rozwiązaniu – najniższej cenie za metr kwadratowy – nie myśląc o końcowej kwocie wykończenia i utrzymania takiego lokalu.

Cena za metr kwadratowy nie jest zależna wyłącznie od lokalizacji. Może ona być różna nawet pomiędzy inwestycjami wybudowanymi na tej samej ulicy. W dużej mierze na jej wysokość ma wpływ standard wykończenia danej inwestycji. Pojęcie ‘standard deweloperski’ jest powszechne na rynku nieruchomości – jednak ten standard nie zawsze oznacza to samo. Stąd warto sprawdzać w umowie kupna mieszkania, co ona dokładnie zawiera, zapoznać się z parametrami technicznymi i tym, jak dany inwestor określa stan deweloperski, aby później uniknąć przykrej niespodzianki. Z pewnością tym, co ma wpływ na wyższą cenę są zdrowe i nietoksyczne materiały użyte do budowy danej inwestycji, ale też energooszczędne i inteligentne rozwiązania, które przekładają się na większe oszczędności i komfort mieszkańców – mówi Karolina Guzik, ekspert Skanska Residential.

Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na cenę za metr kwadratowy mieszkania:

1. Wielkość mieszkania i jego rozkład

Zwykle im większa powierzchnia mieszkania, tym stosunkowo niższa cena za metr kwadratowy. Równie ważnym parametrem są też rozkład i usytuowanie danego lokalu względem kierunków świata, a tym samym dostęp do światłą dziennego. Mieszkania na wyższych piętrach budynków – o ile jest winda – są postrzegane jako bardziej atrakcyjne, co potrafi skutkować wyższą ceną za metr kwadratowy. Z kolei te usytuowane na najniższych kondygnacjach lub w pobliżu ciągów komunikacyjnych (np. nad wjazdem do garażu czy lokalami użytkowymi, jak choćby siłownią) zazwyczaj są tańsze.

2. Nie lokalizacja, a dobre skomunikowanie

Nieruchomości w kluczowych lokalizacjach – w centrum miasta, przy węzłach komunikacyjnych bądź w wizualnie estetycznych sąsiedztwach, są wyżej wyceniane niż np. nieruchomości na obrzeżach miast. Jednak to, co jest ważne dla klientów, to przede wszystkim rozwinięta infrastruktura, łatwy i szybki dostęp do komunikacji miejskiej, bliskość szkół, przedszkoli i sklepów. To wszystko, choć z dala od centrum, sprawia, że nawet oddalone od niego dzielnice, mogą być atrakcyjne dla mieszkańców. Stąd SKANSKA Residential na lokalizacje swoich inwestycji wybiera te lokalizacje, które zapewnią przyszłym mieszkańcom jak najwyższy komfort życia. SKANSKA Residential może się pochwalić inwestycjami w doskonałych punktach Warszawy – Solen Kabaty, w pobliżu metra Kabaty, w otulinie Lasu Kabackiego, Holm House 4 na Mokotowie oraz Park Skandynawia 4 na Gocławiu.

3. Standard mieszkania, który definiują wykorzystane materiały i technologie budowlane

Rodzaj i jakość materiałów użytych przy budowie nieruchomości decyduje o długofalowej jej wartości, jak i komforcie mieszkania. SKANSKA Residential jest znana z zastosowania materiałów o najwyższej jakości. Wybory budowlane, jak rodzaj okien użytych, materiał wykonania drzwi wejściowych, okładziny ścienne i podłogowe w częściach wspólnych, sposób wykonania elewacji czy wysoka jakość materiałów termoizolacyjnych znacząco warunkują końcowy koszt za metr kwadratowy, ale też mają wpływ na dalszy komfort i koszty eksploatacji danego budynku.

Piotr Krajewski – Fotografia Architektury / Architectural Photography

Często mieszkania w stanie deweloperskim są oddawane tylko z tynkiem na ścianach, przez co mieszkańcy stoją przed dalszym procesem kładzenia gładzi, a tym samym kolejnymi kosztami, których zazwyczaj nie uwzględniali w swoich założeniach budżetowych. Wydłuża to czas, ale też powoduje stres finansowy. Widząc tego typu wyzwania stojące przed właścicielami nieruchomości, SKANSKA Residential wprowadziła nową usługę – Sitta by Skanska – wykończenia mieszkań „pod klucz”. Pomalowane ściany, ułożone podłogi, zamontowane drzwi, oświetlenie, wykończona łazienka, kuchnia ze sprzętem AGD – to tylko część rozwiązań dostępnych w ramach tej oferty. Sitta by Skanska po raz pierwszy pojawi się w jednym z budynków na osiedlu Holm House 3. Dzięki temu rozwiązaniu kupujący będzie miał pewność kosztów, które poniesie na zakup i wykończenie danej nieruchomości, co znacząco redukuje poziom stresu związanego z finansami, zwiększa poczucie bezpieczeństwa finansowego i komfortu.

4. Nowoczesne technologie

SKANSKA Residential używa nowoczesnych rozwiązań technologicznych przy budowie, aby chronić środowisko i portfel przyszłego właściciela. System Smart Home oferuje możliwość sterowania ogrzewaniem oraz kontrolowania zużycia wody i energii elektrycznej w mieszkaniu. To innowacyjne rozwiązanie sprawia, że rachunek za media pozytywnie zaskakuje niższymi kwotami – Smart Home pozwala w skali roku zaoszczędzić około 12 proc. dziennego zużycia energii elektrycznej oraz do 23,5 proc. energii cieplnej. SKANSKA Residential stosuje również w swoich projektach szereg technologii, jak np. panele fotowoltaiczne instalowane na dachu budynków lub wiatach rowerowych i śmietnikach, aby zapewnić korzystne zagospodarowanie przestrzeni. Innym przemyślanym i istotnym z punktu widzenia dbania o środowisko rozwiązaniem stosowanym przez SKANSKA Residential jest odzysk wody szarej, która jest oczyszczana i ponownie wykorzystywana. Aby zapewnić większy komfort mieszkania w mieście, instalowane są również czujniki Airly, które monitorują jakość powietrza w czasie rzeczywistym, oraz nawietrzacze antysmogowe, oczyszczające powietrze z toksycznych substancji.

5. Udogodnienia w budynku

Tym, co wpływa na komfort życia mieszkańców, to również wszelkie rozwiązania wokół i na terenie danej nieruchomości. Projektanci SKANSKA Residential tworząc projekt danej inwestycji mają na uwadze codzienne potrzeby mieszkańców dotyczące infrastruktury dla najmłodszych, komfortowych do parkowania miejsc postojowych, możliwości wykupienia komórki lokatorskiej, ale też stojaki na rowery, stacje do ładowania samochodów elektrycznych, a przede wszystkim przestrzenne, służące odpoczynkowi i rekreacji tereny zielone wokół budynków.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku