Zapytaj eksperta

Ekologiczne mieszkanie w praktyce to… oszczędność

2 stycznia 2023

Tworzenie ekologicznych mieszkań na etapie projektowania i budowania zależy od dewelopera i jest dopiero pierwszym krokiem. To mieszkańcy osiedla decydują, które zaproponowane rozwiązania chcą zastosować, a także, w jaki sposób będą korzystać z własnych domów. Inwestycja w energooszczędny sprzęt czy ograniczenie zużycia energii sprawiają, że miejsca są bardziej przyjazne środowisku. Dlaczego warto wybierać rozwiązania eko? Odpowiadamy w kolejnym odcinku z cyklu “Zapytaj eksperta”.

Oszczędność zaczyna się od projektu 

W Skanska skupiamy się, na budowaniu osiedli tak, aby jak najmniej surowców potrzebnych było do ich ogrzewania, chłodzenia i oświetlania. Projektowanie budynków bardziej efektywnych energetycznie obejmuje cały szereg rozwiązań architektonicznych – od ustalenia korzystnej ekspozycji okien, przez stosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych i wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej, aż po właściwe systemy wentylacji.  

Mieszkania tworzone z myślą o ekologii zazwyczaj powstają z wykorzystaniem materiałów wyższej jakości oraz są wyposażone w specjalne systemy i udogodnienia. Przekłada się to m.in. na późniejsze oszczędności finansowe dzięki niższym rachunkom za energię elektryczną. 

Aby mieć pewność, że wymarzone „M” jest ekologiczne, warto postawić na dewelopera, który przywiązuje wagę do certyfikacji, np. BREEAM (ang. Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Odznaczenie jest przyznawane w zależności od oceny za osiągnięty poziom zrównoważonego rozwoju inwestycji, a końcowa nota uwzględnia różne aspekty: ochronę środowiska, zarządzanie energią i wodą, zdrowie i dobrostan użytkowników, a także transport i zarządzanie odpadami. 

NU! Warszawa Wola

Niskie zużycie energii priorytetem 

O rozwiązania generujące oszczędności warto zadbać również w samym mieszkaniu, m.in. dzięki automatyce mieszkaniowej, czyli smart home. Takie systemy umożliwiają właścicielom lepsze zarządzanie zużyciem energii czy innych surowców np. przez zdalne wyłączenie wszystkich lub wybranych gniazdek elektrycznych, oświetlenia, wody oraz regulację parametrów ogrzewania. Technologia pozwala w skali roku zaoszczędzić około 12 proc. dziennego zużycia energii elektrycznej oraz do 23,5 proc. energii cieplnej. 

Niektórzy deweloperzy oferują takie rozwiązanie w standardzie – dzięki temu system instalowany jest jeszcze w trakcie budowy i jest do dyspozycji mieszkańców już od momentu wprowadzenia się do nowego lokalu. 

System smart home w Skanska – Appartme

Sama kontrola nad urządzeniami RTV i AGD to nie wszystko. Inwestycja w energooszczędny sprzęt również może się zwrócić, dzięki niższym rachunkom. Wybierając wyposażenie, należy kierować się klasami energetycznymi – od A (najbardziej energooszczędnej) do G. Warto wiedzieć, że do niedawna w sklepach można było zauważyć oznaczenia wzbogacone plusami (np. A+++, A++), jednak od 2021 roku, zgodnie z nowymi przepisami, tego typu symbole zostały zakazane, co ma ułatwić wybór konsumentowi. Oznacza to, że przykładowo lodówki, które w poprzedniej klasyfikacji sygnowane były klasą A+++, teraz pojawią się w sklepie z klasą C lub D. 

Oszczędzanie również przez zapobieganie  

W urządzonym i wyposażonym już mieszkaniu można także zwrócić uwagę na ograniczenie zużycia energii. 

W okresie zimowym największe koszty wynikają z utraty ciepła – od przymrozków uchroni m.in. dobra izolacja okien i drzwi. Czasami wystarczy zakup nowej uszczelki czy uszczelniaczy, aby znacznie poprawić komfort – szczególnie w starszych mieszkaniach.  

Zmiana nawyków dotyczących temperatury może także pozytywnie wpłynąć na rachunki. Obniżenie ciepła w pokoju o jeden stopień to około 6-8 proc. oszczędności w zależności od budynku i wykorzystanych w nim materiałów. Optymalna temperatura mieszkania to 21 stopni. W utrzymaniu jej na odpowiednim poziomie może pomóc termostat.  

Podczas krótszych dni, szczególnie ważne jest także energooszczędne oświetlenie – najlepiej w tym przypadku sprawdzą się żarówki LED. Dzięki nim można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. 

Jak widać, energooszczędne udogodnienia można wprowadzić do domu w każdej chwili, ale najłatwiej zadbać o nie jeszcze przed zakupem mieszkania – podczas wyboru dewelopera i inwestycji. Już od samego początku eko-rozwiązania stosowane w lokalach są nie tylko przyjazne środowisku, ale przynoszą oszczędności przez wiele lat. 

 

eko mieszkania
ekologia
smart home

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz