Zapytaj eksperta

O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku?

Redakcja

|

3 listopada 2022

Stworzenie swojego wymarzonego, pięknego mieszkania to duże wyzwanie. Lokale zakupione zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego zwykle wymagają dostosowania ich do własnych, indywidualnych potrzeb przyszłych lokatorów. Wiercenie w ścianach, malowanie, wymiana bądź zakładanie podłóg, montaż oświetlenia czy zmiana układu łazienki to tylko niektóre z zadań, które mogą wywołać sporo zamieszania i stresu. Jak najlepiej przygotować się do pracy? 

Najpierw regulamin 

W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy wszystkie działania planowane są zgodnie z regulaminem w obrębie danej wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli prace są wykonywane wewnątrz mieszkania i nie wpływają na części wspólne, pozwolenie zwykle nie jest potrzebne.  

W przypadku ingerencji w ściany nośne, piony wodne czy kanalizacyjne – należy uzyskać ekspertyzę konstruktora lub architekta. Jeśli przesunięcie lub zburzenie ściany jest możliwe, potrzebny będzie projekt przebudowy oraz pozwolenie budowlane.  

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego trzeba również pamiętać, że rękojmia nie obejmuje powyżej wymienionych zmian. Co więcej, usterki powstałe w wyniku prac remontowych również nie będą uwzględnione przez dewelopera. 

O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku

O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku?

Zabezpieczone wnętrze 

Prace wykończeniowe w mieszkaniu wiążą się zwykle z uciążliwym bałaganem i unoszeniem się pyłu, który potrafi dotrzeć do najmniej oczekiwanych miejsc. Dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w materiały, które ochronią mieszkanie i znajdujące się już w nim wyposażenie.   

Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku folia malarska – należy nią zabezpieczyć okna, podłogi, meble, ale również tak nieoczywiste miejsca, jak gniazdka, kaloryfery czy kratki wentylacyjne. Jeśli remont obejmuje tylko jedno pomieszczenie, warto zainwestować w folię z suwakiem w drzwiach. Na podłogę i inne powierzchnie, które są zagrożone obiciem, można położyć tekturę, a gazetami zabezpieczyć te miejsca, które mogą się zarysować. 

Dodatkowo, w przypadku samodzielnie wykonywanych prac, w skrzynce z narzędziami powinien znaleźć się wykrywacz przewodów. Detektor umożliwi sprawdzenie, którędy biegną kable instalacji elektrycznej. Urządzenie kosztuje kilkadziesiąt złotych, a pozwoli uniknąć trudnych do naprawienia wypadków. 

O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku

O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku?

Części wspólne  

Podczas prac wykończeniowych należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie nie tylko swojego mieszkania, ale również części wspólnych – tak, aby nie dochodziło do ich uszkodzeń. Konieczne jest zadbanie o instalacje takie jak: wentylacja czy centralne ogrzewanie. Każda ingerencja, która nastąpi w te instalacje, może mieć niekorzystny wpływ na dalszą eksploatację budynku.  

Dodatkowo, zgodnie z prawem, w ciągach komunikacyjnych nie powinny się pojawić żadne przedmioty utrudniające swobodne przemieszczanie się. Dlatego należy pamiętać, aby nie zostawiać materiałów budowlanych i mebli w korytarzu czy na klatce schodowej.  

O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku

O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku?

Optymalny harmonogram 

Warto zadbać również o przygotowanie odpowiedniego harmonogramu prac. Pozwoli to uniknąć nie tylko składowania zbyt dużej ilości materiałów poza mieszkaniem, ale również oszczędzi sąsiadom hałaśliwych robót, które będą ciągnęły się miesiącami.  

W trakcie remontu i po jego zakończeniu konieczne jest pozbycie się pozostałości budowalnych w sposób, który nie narazi środowiska czy najbliższego otoczenia. W zależności od ilości odpadów można samodzielnie przetransportować je do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub zawieźć na lokalne składowisko. Czasami śmieci jest za dużo, a wtedy dobrą alternatywą będzie zamówienie kontenera na odpady wielkogabarytowe czy odpowiedniej torby na gruz, tzw. bigbag. Na rynku dostępne są firmy, które zobowiążą się odpowiednio zagospodarować tego typu pozostałości lub poddać je recyklingowi.  

O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku

O czym pamiętać podczas wykończenia mieszkania w bloku?

Teren, na którym ma stanąć kontener lub bigbag może należeć do wspólnoty mieszkaniowej lub do miasta. W tym drugim przypadku konieczne będzie wydzierżawienie przestrzeni na czas renowacji. Warto także pamiętać, że opłata za kontener pobierana będzie za każdy dzień jego użytkowania, a nie za samo wynajęcie – dlatego warto uwzględnić to na etapie planowania harmonogramu prac. 

Wykończenie mieszkania to stresujący proces – zarówno dla właściciela, jak i jego sąsiadów. Odpowiednie przygotowanie zminimalizuje potencjalny dyskomfort, a także pozwoli zabezpieczyć wnętrze przed niepotrzebnymi usterkami, generującymi dodatkowe i nieprzewidziane koszty. Więcej na ten temat powiedzą eksperci Skanska w kolejnym odcinku cyklu Zapytaj Eksperta. 

aranżacja
aranżacja mieszkania
nowe mieszkanie
odbiór mieszkania
prace remontowe
remont
wykończenie wnętrz

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz