Architektura i design

Design dla dobrego samopoczucia – trendy wnętrzarskie 2023

4 maja 2023

Artykuł odpowiada na pytania: 

  • Jakie designerskie trendy zdominują wiosnę i lato 2023 roku?
  • Jakie kolory ścian, mebli oraz dodatków są teraz modne?
  • Które materiały są najpopularniejsze?

Dominujące trendy wnętrzarskie w 2023 roku mają jeden cel – poprawić nasz nastrój! Projektanci mówią wspólnym głosem “mieszkanie ma mieć dobrą energię”.

Zastrzyk dopaminy

Architekci wnętrz mogą dać się ponieść fantazji! Trendy wnętrzarskie zdominowały intensywne kolory oraz fantazyjne, może czasem zabawne, kształty. Z nostalgią patrzymy na lata siedemdziesiąte i czerpiemy garściami z ich dobrej energii.

Jak uzyskać klimat retro? Zainspiruj się wnętrzami z filmów “American Hustle” lub “Licorice Pizza”. Aby Twoje mieszkanie wprawiało w radosny nastrój, użyj optymistycznych kolorów takich jak zieleń awokado, koral i inne róże, albo głęboki żółty. Nie bój się wprowadzać do swojej przestrzeni żywych odcieni i współczesnych, odważnych geometrycznych wzorów.

Dopaminowy wystrój” można interpretować jako wykorzystanie koloru, wzoru i faktury do poprawy samopoczucia” – mówi Suzy Chiazzari, autorka bestsellera „The Complete Book of Colour: Using Colour for Lifestyle, Health and Well-being”.

Comfortcore

W badaniu przeprowadzonym przez Wayfair i YouGov, 56 procent respondentów stwierdziło, że „dobry wystrój wnętrz oznacza coś wygodnego”. Pandemiczne lata sprawiły, że traktujemy naszą sypialnię jak osobiste sanktuarium. Niektórzy pragną, by panował tam balans, harmonia, porządek, inni chcą otaczać się rodzinnymi pamiątkami, przedmiotami budzącymi pozytywne wspomnienia czy bibelotami, które odzwierciedlają ich osobowość. Obie te potrzeby spotykają się w estetyce comfortcore, która została okrzyknięta wnętrzarskim megatrendem 2023.

Zarówno w “dopaminowym”, jak i minimalistycznym wnętrzu, można położyć zwiewną lub puchatą pościel, a także zadbać o nastrojowe oświetlenie dla większego relaksu umysłu. Przestrzenie w nurcie comfortcore, to takie, które zapewniają odpoczynek i schronienie przed światem zewnętrznym.

Comfortcore nie ogranicza się wyłącznie do sypialni, dotyczy wszystkich przestrzeni, a nawet elementów wyposażenia.  Stąd urządzając mieszkanie w tej estetyce, unikaj twardych krawędzi – obłe meble i miękkie elementy tapicerowane to podstawa komfortu! Poszukaj krzeseł do jadalni, które są dobrze wyściełane i tak wygodne, by goście nie chcieli wstawać od stołu po długiej kolacji. Nie masz pomysłu na uszczęśliwiający salon? Umieść w nim duży, wygodny fotel z miłym w dotyku kocem i dekoracyjną poduszką, której nie da się nie przytulić. Albo postaw na duże, miękkie pufy zamiast tradycyjnego stolika kawowego. Masz czuć się dobrze we własnym wnętrzu!

Koktajl kolorów

Pinterest, miejsce, gdzie wielu z nas szuka inspiracji wnętrzarskich, zalała feeria barw. Obserwujemy zwrot w kierunku tzw. high energy pigments, czyli intensywnych, energetycznych kolorów. W parze z dopaminowym designem idą kolory zachodu słońca – pomarańcze i róże, a także koral i wciąż nie wychodzący z mody kolor terracotta, które wyróżniają wnętrza w stylu CORAL dostępne w ofercie wykończonych mieszkań Sitta. Wizualnie ocieplają wnętrze i nadają mu niepowtarzalnego klimatu. Również nocne niebo inspiruje projektantów, dlatego coraz częściej widzimy akcenty ciemnoturkusowe, kobaltowe, a nawet w tak głębokim niebieskim, jak błękit pruski.

Nu! Warszawa Wola – łazienka mieszkania wykończonego pod klucz styl Coral

Nu! Warszawa Wola – salon mieszkania wykończonego pod klucz styl Coral

Nie można jednak pisać o trendach wnętrzarskich bez wspomnienia o sage green. Kolor szałwiowy już od dwóch lat króluje na ścianach, obiciach mebli czy na płytkach. To idealny wybór dla osób preferujących otaczanie się neutralnymi, ale nie nudnymi kolorami – świetnie sprawdza się w retro projektach nawiązujących do wspomnianych już lat 70. Szałwiowe otoczenie z pewnością służy wyciszeniu.

Materiały? Naturalnie!

Zwrot w stronę natury nie tylko dotyczy bardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, ale również materiałów. Surowy kamień i niebejcowane drewno nadają wnętrzu skandynawskiej estetyki, która pomaga wyeliminować “hałas wizualny” i stworzyć atmosferę spokoju. Poza tym są to materiały trwałe, które wraz z użytkowaniem “starzeją się z klasą” i z biegiem lat nadają wnętrzom charakteru w przeciwieństwie do imitacji niskiej jakości.

 

 

 

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz