Architektura i design

Zaaranżuj wętrze w skandynawskim stylu

Anna Strożek

|

28 czerwca 2015

Wnętrza w skandynawskim stylu charakteryzują się bielą, naturalnością i prostotą. Tylko tyle i aż tyle. Bo urządzenie mieszkania po skandynawsku nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

To głównie klimat zdeterminował cechy charakterystyczne dla skandynawskiego stylu. Krótkie dni i mała ilość światła sprawiły, że mieszkańcy Północy musieli zaprojektować swoje mieszkania tak, by były jak najjaśniejsze. Z tego powodu w domach na Północy przeważa kolor biały, a w oknach raczej nie zobaczymy zasłonek czy firanek. Skandynawowie doceniają każdy, nawet najmniejszy promień słońca.

Jeśli ktoś zapyta nas o kolory w skandynawskich wnętrzach, automatycznie odpowiemy: biel. Północ ją uwielbia. Ta barwa sprawia, że mieszkania wydają się optycznie większe i jaśniejsze. Mieszkańcy Skandynawii bielą także ceglane ściany i drewniane podłogi, co w przestronnych wnętrzach potrafi dać naprawdę spektakularny efekt. Biel jest także praktyczna. Na jej tle doskonale wybijają się kolorowe dodatki w najróżniejszych formach.

Z bielą jednak trzeba uważać, by nie nadać wnętrzu wrażenia szpitalnej sterylności. Skandynawskie mieszkania mimo przepełnienia tym kolorem są ciepłe i domowe. To zasługa kolorowych dodatków. Narzuty, poszewki, obrazy oraz umiejętnie wykorzystane naturalne elementy z drewna i kamienia sprawiają, że skandynawskie wnętrza są przytulne, a nie zimne i surowe.

Naturalne elementy mieszkań, to druga po bieli rzecz, którą Skandynawowie pokochali. Podłoga z prawdziwego drewna to absolutny must have skandynawskiego wnętrza. Najczęściej jest to dąb lub brzoza. Wiele mebli mogłyby wręcz uchodzić za antyki. Skandynawowie raczej nie wyrzucają przedmiotów domowego użytku. Odnawiają je, modyfikują ich przeznaczenie lub sprzedają na garażowych wyprzedażach. Meble równie często nie są nawet lakierowane, by podkreślić ich naturalność i fakturę.

O klimacie skandynawskiego mieszkania świadczą detale. Obrazy, plakaty oprawione w ramy o charakterystycznych kolorach, zdobią skandynawskie ściany. Inne dodatki, takie jak poduszki, serwety, dywany to zabawa kolorami i wzorami.

Sztuką w skandynawskich wnętrzach jest prostota, równowaga i dopasowanie. Kształty i wzory są raczej proste, a naturalnych dodatków powinno być jak najwięcej. Jeśli nie czujecie się na siłach, by samemu urządzić mieszkanie po skandynawsku, skorzystajcie z rad ekspertów. Na Osiedlu Mickiewicza lub w Parku Ostrobramska możecie wspólnie z ekspertami zaprojektować idealne, skandynawskie wnętrze. Pamiętajcie, że solidność materiałów i wysoka naturalność komponentów to podstawa w skandynawskim stylu i budownictwie!

aranżacja
design
mieszkania skanska
skandynawski styl
Skanska
wnętrze

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz