Architektura i design

Zapytaj eksperta: funkcjonalny rozkład mieszkania – czyli jaki?

Diana Zbrzeźniak

|

1 stycznia 1970

Funkcjonalność pomieszczeń i wygoda to jedne z najistotniejszych dla Polaków cech nowego mieszkania.  Na co w takim razie zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań wymarzonego „M”, by wybrać rozkład najlepiej dopasowany do swoich potrzeb i preferencji? O wskazówki zapytaliśmy Izabelę Kucharską ze spółki mieszkaniowej Skanska, w oparciu o nie, przygotowaliśmy dla was praktyczny poradnik.

Po pierwsze: zwracajmy uwagę na plan mieszkania

Jedną z najbardziej podstawowych, a jednocześnie najważniejszych kwestii, od których zależy funkcjonalność mieszkania, jest jego kształt. Najbardziej praktyczne lokale powstają na planie kwadratu lub zbliżonym właśnie do tej figury geometrycznej. Z całą pewnością daje on mieszkańcom najwięcej możliwości aranżacji przestrzeni. Z kolei lokale o kształcie prostokąta – zwłaszcza wydłużonego – mogą okazać się problematyczne, ponieważ zwykle znajdują się w nich niepraktyczne, wąskie korytarze.

Park Skandynawia

Nu! Warszawa Wola

 

Po drugie: pamiętajmy o orientacji budynku względem stron świata

Właściwe podejście do tego zagadnienia pozwoli nam po pierwsze zapewnić sobie dostęp do maksymalnej ilości naturalnego światła, a po drugie – wybrać mieszkanie odpowiednie pod kątem naszych preferencji względem temperatury.

Lokale z oknami wychodzącymi na stronę północą będą z pewnością mniej doświetlone i chłodniejsze. Natomiast mieszkania z przeszkleniami od strony południowej i zachodniej będą bardzo słonecznymi wnętrzami, do których przedostawać się będzie najwięcej naturalnego światła. Z drugiej strony – to właśnie w nich, zwłaszcza latem, odczuwalna temperatura będzie wyższa.

Po trzecie: sprawdźmy, czy mieszkanie jest podzielone na strefy

  Jedną z najważniejszych zasad projektowania funkcjonalnego mieszkania, jest jego podział na strefy: ogólnodostępną (inaczej dzienną) i prywatną. Pomieszczenia, które tworzą pierwszą z nich to m.in. salon, kuchnia lub aneks kuchenny, przedpokój oraz toaleta. Mówiąc o strefie prywatnej, mamy z kolei na myśli sypialnię, łazienkę oraz garderobę, pralnię lub inne, dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.

Holm House 3

Osiedle Mickiewicza

Istotne jest, by strefa ogólnodostępna znajdowała się w pobliżu wejścia, a prywatna – w głębi mieszkania. Warto również pamiętać o tym, że pomieszczenia z części dziennej mogą być położone blisko siebie, a czasem wręcz połączone. Natomiast wnętrza ze strefy prywatnej powinny być od nich wyraźnie oddzielone. Dzięki temu jako domownicy, będziemy odczuwać znacznie większy komfort.

Jaśminowy Mokotów 4

Znamy już ogólne zasady, którymi warto się kierować, wybierając układ funkcjonalny mieszkania. Pora zastanowić się nad tym, jak lokal wybrać, by w pełni odpowiadał naszym potrzebom.

Powyższy poradnik powstał na bazie wskazówek, którymi podzieliła się z nami Izabela Kucharska – Manager ds. Rozwoju Produktu w spółce mieszkaniowej Skanska. Już teraz zapraszamy was do kolejnych artykułów z cyklu „Zapytaj eksperta”, w których będziemy poruszać tematy istotne dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad zakupem swojego wymarzonego „M”.

 

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz