Bez kategorii

Krągłe kształty w minimalistycznych bryłach, czyli top trendy w budownictwie i wnętrzach

Anna Strożek

|

1 stycznia 1970

Za nami najważniejsze światowe targi designu w Kolonii, Mediolanie, Londynie czy WarszawieNie mogło nas tam zabraknąć. Przy okazji sprawdziliśmy, jakie są najgorętsze trendy w urządzaniu i projektowaniu mieszkań. Poniżej te, które szczególnie nas zainspirowały. Może i w Was rozbudzą pragnienie metamorfozy nudnego dotąd wnętrza.     

WNĘTRZA 

Pikantny miód na ścianach  

Każdego roku AkzoNobel Global Aesthetic Centre wskazuje kolor, który najlepiej odpowiada społecznym nastrojom i stylowi życia, jakie będą dominowały w naszych domach. AkzoNobel zauważa, że mimo globalnych zawirowań politycznych i zbliżającej się recesji, w naszych duszach gości optymizm. Jesteśmy gotowi do pozytywnego działania, pełni energii i dobrych myśli związanych z przyszłością. Za kolor, który będzie naszym najlepszym towarzyszem eksperci uznali karmelowy Spiced Honey z nutą bursztynu. To dobra wiadomość dla wielbicieli ponadczasowych wnętrz – ten odcień stanowi bowiem doskonałe, naturalne tło dla różnego rodzaju inspirujących aranżacji.  

Umieszczenie Spiced Honey w samym sercu i dodanie mieszkanki neutralnych kolorów z akcentami delikatnego różu, głębokiego błękitu i ciemnego burgundu pozwoli nam na zaaranżowanie mieszkania, którego wystrój składnia do wyciszenia i poukładania myśli po intensywnym dniu. Używając pudrowego różu i delikatnych błękitów, połączonych z miękkimi tkaninami, prostym drewnem i ręcznie wykonaną ceramiką uformujemy dobrą przestrzeń dla marzycieli. Dom miłości – przytulny i otwarty dla wszystkich, to najcieplejsza kombinacja tegorocznych barw. Uwzględnia bogate w pigment odcienie, takie jak głęboka zieleń lasu, odważny turkus czy czerwień, umieszczone na tle wiodącej, miodowej kolorystyki. Wszechstronny Spiced Honey, połączony z żywą czerwienią lub zielenią, rozbielonym różem, jasną żółcią czy niebieskim pozwoli nam z kolei stworzyć wnętrze pobudzające do działania.  

Naturalny kamień i dekoracyjne tekstylia 

Neutralne tło wiodącego koloru daje dużą dowolność w doborze towarzyszących materiałów i dodatków. W 2019 roku pożądane będzie życie w zgodzie z naturą i wykorzystanie tworzyw przyjaznych dla środowiska. Do tych na pewno należy naturalny kamień. Możemy go użyć zarówno jako surowca do wykonania mebli oraz detali – kamiennych stolików, blatów, wazonów, jak też obszernych elementów wykończenia. Sprawdzą się kamienne lub imitujące naturalny kamień duże kafle czy płyty na ścianach, nie tylko w łazienkach i kuchniach, ale też np. w pokoju dziennym. Takie proste elementy dodadzą przestrzeni szyku i elegancji. Na ich tle idealnie będą się prezentować dekoracyjne tkaniny, które stały się trendem nie tylko w ubiorze, ale też na meblach czy ścianach. Ich dużym plusem jest fakt, że ocieplają i wyciszają wnętrze, dając możliwość szybkiej i prostej zmiany jego charakteru.   

Roślinność i wzory w rozmiarze XXL 

Fikusy wracają do łask. Jednym z głównych trendów jest aranżacja w naszych mieszkaniach dużych, odważnych akcentów roślinnych. Figowce o pokaźnych liściach, okazałe draceny, palmy czy niewymagające specjalnej pielęgnacji zamie podkreślą pastelowe wnętrze i wydobędą z niego styl.  Im większe, tym lepsze. Należy jednak pamiętać, że ich rozmieszczenie nie może być podyktowane tylko względami estetycznymi –naczelnym kryterium będą tu wymagania każdego z tych gatunków, jeśli chodzi o dostęp do naturalnego światła.  

Duże rośliny i botaniczne wzory pojawią się również na tapetach i tkaninach. Tym razem w bardziej miękkiej formie, często z włączeniem elementów malarskich. Połączenie ich z ciepłymi, stonowanymi barwami ścian pozwoli uzyskać relaksujący dla oczu efekt.  

Meble o krągłych kształtach 

Obłe kształty mebli oraz gięte drewno będą w tym roku na czasie – możemy więc przemyśleć włączenie do umeblowania np. stolika w formie walca. W najprostszej, eleganckiej formie wygięte kształty mogą pojawić się w mieszkaniach w oparciach krzeseł do jadalni. Zaokrąglone sofy dodadzą naszemu wnętrzu miękkości i wrażenia wygody. Jeśli wybierzemy coś bardziej wyrafinowanego – na przykład stolik z prostokątnym blatem opartym na wygiętej w łuk drewnianej płycie, nasz mebel będzie dodatkowo spełniał funkcję małego dzieła sztuki nowoczesnej.  

BUDYNKI 

Obiekty bez barier, dla wielu pokoleń 

Coraz większy udział seniorów w naszym społeczeństwie wprawił w ruch trendy związane z dostępnością budynków i mieszkań. W kwestii urządzenia wnętrz poruszaliśmy już ten temat we wpisie: www.greenliving.byskanska.pl. Przy zakupie nowego mieszkania warto przemyśleć, czy sam budynek uwzględnia uniwersalne ze względu na wiek, czy stan zdrowia udogodnienia, na przykład w postaci szerokich wind lub łatwo otwieranych drzwi – tym bardziej że w komfortowym domu w dobrej lokalizacji pozostajemy często na długie lata. Warto by był ponadczasowy.   

Domy przyjazne dla środowiska 

Walka ze smogiem, idea „zero-waste” i budownictwo pasywne to coraz silniejsze trendy w projektowaniu domów i mieszkań. Pasywny dom to budynek między innymi wznoszony z użyciem wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, które gwarantują mniejsze zużycie energii na potrzeby grzewcze. Znajdziemy w nim dobrze doświetlone naturalnym światłem przestrzenie, oddzielone od hałasu z zewnątrz. Gwarancją tego, że budynek spełnia rygorystyczne normy środowiskowe i jest przyjazny dla ludzi i otoczenia jest certyfikat BREEAM.  

Inteligentne domy 

Standardem stają się także rozwiązania smart. Chcemy sterować naszymi wnętrzami, będąc poza nimi – otwieranie i zamykanie drzwi czy okien za pomocą aplikacji, zdalna regulacja temperatury lub światła w pomieszczeniu to tylko przykłady rozwiązań, które są już dostępne dla bardzo wielu mieszkańców. W dodatku gwarantują poczucie bezpieczeństwa i komfort – a to, jak wiemy bezcenne.  

Minimalistyczne bryły 

W projektowaniu budynków wciąż dominuje elegancka prostota z ograniczoną liczbą elementów. W nowych domach rzadko znajdziemy mnogość detali, kolorystyki czy używanych materiałów.  Proste formy na bazie prostokątów czy kwadratów nadają budynkowi wyrazistości. Wnętrze takiego geometrycznego domu możemy za to śmiało akcentować wymyślnymi meblami o zakrzywionych krawędziach, o których pisaliśmy powyżej.  

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz