Bez kategorii

Zabezpieczać bezpieczeństwo naszych dzieci

Anna Strożek

|

22 marca 2019

Nie ma tematu ważniejszego dla każdego rodzica, jak bezpieczeństwo jego dziecka. Zwykle dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami, pomysłami i zgromadzoną wiedzą o działaniach jakie możemy podejmować, aby zadbać o środowisko naturalne. Co ma też bezpośrednie przełożenie na bezpieczną przyszłość naszych pociech. Dziś bardziej skupimy się na kwestiach bezpieczeństwa tu i teraz. Podpowiemy też jak rozmawiać z dziećmi, aby przyniosło to dobre efekty. To może okazać się dziecinnie proste. 

Zagrożenia stare i nowe

Pod pojęciem ‚bezpieczeństwo’ czai się cała lista tematów – od znanych i nielubianych kwestii urazów, jakich dziecko może nabawić się w domu i poza nim, przez zagrożenia ze strony obcych i znajomych dorosłych, po te, wynikające z rozwoju cywilizacyjnego, jak powszechne korzystanie maluchów i nastolatków z internetu.

Rodzice potrzebują wsparcia w rozmowach z dziećmi o bezpieczeństwie

Nic dziwnego zatem, że wg aż 91 proc. rodziców w dzisiejszym świecie na dzieci czyha więcej niebezpieczeństw niż w czasach, gdy sami byli mali – wynika z raportu PZU „Bezpieczne dziecko 2018”. Większość z nas jest zgodna co do tego, że rodzice powinni uczyć dzieci bezpiecznych zachowań. Raport wskazuje jednak, że aż 8 na 10 z przepytanej grupy mam i tatów chętnie skorzystałoby z pomocy ekspertów, bo nie czuje się pewnie w tym temacie.

Dzieci łatwiej przyswajają obrazy

Jedną z pomocy, na jakie możemy liczyć w oswajaniu dzieci z zasadami bezpieczeństwa, już na wczesnym etapie życia, są wydawnictwa książkowe. W obrazkowy, przystępny dla maluchów sposób pokazują zagrożenia i sposoby ich unikania. Wspólne czytanie i rozmowa pomogą dziecku zapamiętać wskazówki, a także po prostu zrozumieć, o czym mowa. Poza tym kolorowe książeczki pomagają nam po prostu utrzymać zainteresowanie malucha tematem. Ważne, żeby dostosować przekaz i poziom szczegółowości do wieku dziecka, aby nie wzbudzać w nim niepotrzebnego lęku. 

Coraz częściej pomocne rodzicom w przekazywaniu wiedzy na temat bezpieczeństwa okazują się przedszkola, organizacje non-profit zajmujące się tą tematyką czy firmy prowadzące programy w ramach odpowiedzialnego biznesu. W spółce mieszkaniowej Skanska kwestie bezpieczeństwa nie ograniczają się jedynie do zrównoważonego budownictwa, dostępnej architektury i wyznaczania przyjaznych ludziom trendów w budownictwie mieszkaniowym. Spółka od kilku lat organizuje w warszawskich szkołach, w ramach akcji „Bezpieczni w domu i mieszkaniu” przedstawienia teatralne w przystępny sposób przybliżające zagadnienia z zakresu BHP i pierwszej pomocy uczniom.

Spraw, aby Twój dom był bezpieczny

Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych musimy zacząć od dokonania pewnych zmian w mieszkaniu. Spójrz na swój dom i zastanów się, jakie są oczywiste zagrożenia. Jeśli to możliwe, usuń generującą ryzyko rzecz lub dodaj produkt zabezpieczający, aby zminimalizować ryzyko obrażeń. Na przykład, jeśli masz niski stolik z ostrymi narożnikami, możesz nałożyć osłony narożne lub po prostu tymczasowo przestawić mebel w inne miejsce, do którego dziecko nie ma dostępu.

Zanim zastanowisz się, jakich produktów zabezpieczających potrzebujesz, pamiętaj, że zawsze możesz zmienić układ pomieszczenia, aby stworzyć bezpieczniejsze środowisko. Decydując się na zakup produktów poprawiających bezpieczeństwo w mieszkaniu sprawdź czy wybierasz rzecz, która:

 • pasuje do konkretnej sytuacji,
 • jest odpowiednia do wieku Twojego dziecka,
 • jest przystępna cenowo.

Niektóre produkty są niezbędne, jak na przykład apteczka. Inne mogą być bardzo przydatne. Żadne nie zastąpią oczywiście po prostu nadzoru nad dzieckiem 🙂

Przykłady zabezpieczeń, o których możesz pomyśleć:

 • barierki na drzwi (np. do kuchni, gdzie czai się sporo niebezpieczeństw) lub schody,
 • osłony na płyty kuchenne, nakładki na pokrętła od kuchenki i piekarnika,
 • zamki i zaczepy bezpieczeństwa, które można przymocować do różnych szafek i szuflad,
 • zamykane, wysoko umieszczone szafki na środki chemiczne i leki,
 • zabezpieczenia baterii łazienkowych – są zaprojektowane, aby uniemożliwić dzieciom włączanie gorącej wody, można je łatwo zainstalować bez pomocy hydraulika,
 • osłony zakładane na framugę drzwi (finger protection strips) – są innowacyjną, ale prostą konstrukcją, która uniemożliwia dzieciom uwięzienie palców między drzwiami i ościeżnicami/zawiasami,
 • osłony na gniazdka,
 • osłony klamek – utrudniają dzieciom otwieranie drzwi i uniemożliwiają im wejście do pokoju,
 • elementy do nawijania zbyt długich sznurków i przewodów,
 • piankowe prowadnice drzwiowe – pomagają chronić małe palce przed zablokowaniem w drzwiach.

Warto krytycznym okiem przyjrzeć się swojemu mieszkaniu i wybrać najbardziej potrzebne rozwiązania.

O bezpieczeństwie swoich dzieci pomyślmy, o ile to możliwe, już na etapie projektowania przestrzeni, w której chcemy zamieszkać i pamiętajmy, by w codziennej zabawie przemycać wątki dotyczące bezpieczeństwa, bo czym skorupka za młodu nasiąknie…

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz