Bez kategorii
16 stycznia 2024
Nowy rok przynosi świeże spojrzenie na aranżację wnętrz – klasyka spotyka się z eksperymentami, a pojęcie luksusu nabiera zupełnie innego znaczenia. Z jednej strony mamy ciepłe beże, biele i pastele, z drugiej paletę intensywnych barw. Rok 2024 to również zmiany w tkaninach, zwłaszcza tapicerskich oraz formach mebli – nowych, minimalistycznych, często nietypowych. Jesteście na etapie projektowania wymarzonego mieszkania? Na liście Waszych postanowień noworocznych znalazło się odświeżenie własnego lokum? A może po prostu ciekawi Was, jakie trendy wnętrzarskie będą królowały w roku 2024? Jeśli tak, zapraszamy do lektury!
W 2024 roku we wnętrzach zapanuje jeszcze większa różnorodność kolorystyczna niż do tej pory, a subtelność zostanie skontrastowana odważnymi akcentami. Według Pantone, amerykańskiego przedsiębiorstwa poligraficznego, kolorem 2024 roku oficjalnie został Peach Fuzz, czyli – jak podaje sama organizacja – „aksamitnie delikatny odcień brzoskwini”. Barwa ta będzie królować we wnętrzach szczególnie w formie dodatków i odważniejszych akcentów w neutralnych kolorystycznie pomieszczeniach, do których chcemy wprowadzić nieco więcej energii. W nowym sezonie warto zatem postawić na ozdoby, tekstylia czy nawet pojedynczy drobny mebel – jak na przykład stolik kawowy – w odcieniu Peach Fuzz. Kolor ten, o czym warto pamiętać, idealnie współgra w przestrzeniach mieszkalnych z naturalnymi materiałami, takimi jak rattan czy kamień oraz z bujną roślinnością.
Do intensywnej części palety barw będących w tegorocznych trendach należą również wszelkie odcienie moreli, kobaltu oraz indygo, czyli wyrazistego koloru ciemnobłękitnego wpadającego w fiolet. Z drugiej strony, mamy też delikatne brązy, pastele, zwłaszcza w odcieniu żółci i przybrudzonego różu oraz łagodne akcenty zieleni. W modzie w dalszym ciągu pozostają wszystkie tony neutralne – biele, beże czy szarości.
Warto jednak pamiętać, że kolor roku to nie must have. To jedynie trend, który może stanowić inspirację podczas odświeżania wnętrza. Wybierając farbę czy dodatki kierujmy się przede wszystkim własnym gustem – najważniejsze, żebyśmy dobrze czuli się w przestrzeniach, które planujemy wyremontować.
Skoro już wspomnieliśmy o naturalnych materiałach, poświęćmy im również odrobinę uwagi. Wykorzystywanie ich w aranżacji wnętrz towarzyszy nam od kilku dobrych sezonów i w żadnym razie nie stanowi jedynie trendu na 2024 rok. Materiały te wciąż są bardzo popularne i z pewnością będą dominowały również w tym roku. Nic dziwnego. Nawiązania do przyrody, motywy roślinne i naturalne tworzywa dodają wnętrzu przytulności. Drewno czy kamień to materiały, które wyglądają szlachetnie, „drogo”, ale też pięknie się starzeją i są trwałe. W modzie nadal są wiklina, rattan i bambus oraz naturalne tkaniny, zwłaszcza lniane. I oczywiście wszelkiego rodzaju rośliny – im więcej soczystych, różnorodnych tonów zieleni, tym lepiej! Wybierając kwiaty do swojego domu warto postawić na takie, które są nie tylko piękne, ale i pożyteczne – dobry przykład stanowią draceny, bluszcze czy skrzydłokwiaty, będące zarazem naturalnymi oczyszczaczami powietrza.
Najmodniejszą tkaniną w tym sezonie będzie bouclé, zwane czasami po prostu buklą. Brzmi obco? Jeśli tak, to wyłącznie nazwa, bo sam materiał z pewnością kojarzy większość z Was. Mowa oczywiście o pojawiającym się coraz częściej „baranku”, czyli dzianinie z przędzy pętelkowej – jest miękka w dotyku, mięsista, a jej powierzchnię gęsto pokrywają zwarte bądź puszyste pętelki. Jeśli więc planujecie w tym roku wymianę mebli wypoczynkowych lub jesteście akurat na etapie aranżowania wnętrza, pomyślcie o zakupie sofy lub łóżka obitych tkaniną bouclé. Nie dość, że materiał ten idealnie komponuje się z nowoczesnym stylem, to w dodatku jest niezwykle praktyczny i bardzo odporny. Pozornie delikatna dzianina w rzeczywistości jest mocna i wytrzymała, dzięki czemu będzie odpowiednia nawet do mieszkań, w których są zwierzęta.
Tkanina z pewnością jest istotnym elementem każdego mebla, ale pamiętajmy, że również forma ma znaczenie. W 2024 roku królować będą minimalistyczne, jednak masywne modele, osadzone nisko nad podłogą i – co bardzo ważne – z zaokrąglonymi kształtami.
Czas na trend, na który powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby przeprowadzające remont generalny lub dopiero projektujące wnętrze mieszkania – chodzi bowiem o podstawowe elementy wystroju, takie jak podłoga i ściany. Jodełka jest jednym z najbardziej tradycyjnych wzorów w układaniu podłóg. Nigdy nie wychodzi z mody, wnosi elegancję i powiew luksusu do niemal każdego wnętrza, i to zarówno w aranżacji klasycznej, jak i nowoczesnej. Należy przy tym pamiętać, że podłoga odgrywa niezwykle ważną w rolę w ogólnym odbiorze wizualnym mieszkania, dlatego warto wybrać ją mądrze.
Jeśli chodzi o ściany, popularne będą dekoracje trójwymiarowe: zarówno kompozycje abstrakcyjne, jak i wzory geometryczne. Trend ten jest ściśle powiązany z modnymi obecnie lamelami ściennymi, czyli pionowymi drewnianymi listwami, za pomocą których możemy stworzyć taką właśnie trójwymiarową dekorację. Mimo że lamele mają przede wszystkim zastosowanie dekoracyjne, idealnie sprawdzą się również do wydzielania poszczególnych stref w pomieszczeniu, bez konieczności budowania ścianek działowych. Co więcej, takie listwy charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami akustycznymi, dzięki czemu skutecznie wyciszają wnętrze, eliminując pogłosy czy echa.
Co kryje się pod pojęciem quiet luxury? Pomieszczenia ociekające złotem i epatujące bogactwem? Wręcz przeciwnie. To jakość, elegancja i ponadczasowość. Jak wygląda zatem wnętrze zaaranżowane w duchu quiet luxury? Dominują w nim jasne kolory i naturalne materiały, a wszelkie dodatki czy drobne detale są starannie dobrane, przemyślane i wykonane z najwyższej jakości surowców.
Jeśli chcecie stworzyć przestrzeń charakteryzującą się „subtelnym luksusem”, w pierwszej kolejności zainwestujcie w drewnianą podłogę – pisaliśmy o tym wcześniej – oraz eleganckie, klasyczne drzwi. Zadbajcie również o wysokiej jakości elementy wykończenia, jak na przykład listwy przypodłogowe czy sztukaterię. Unikajcie tych materiałów, które łatwo można uszkodzić i które z biegiem lat będą wyglądały mało estetycznie. Postawcie na blaty z naturalnego kamienia. Są one nie tylko trwałe, ale mogą nadać wnętrzu mocnego lub subtelniejszego charakteru – wszystko zależy od wzoru. Co do wyposażenia – w tym przypadku mniej znaczy lepiej. Wybierajcie klasyczne, ponadczasowe meble, ale starajcie się, aby wnętrze nie było przytłoczone ich nadmiarem. Ta reguła odnosi się również do ozdób. Zamiast wielu przedmiotów zalegających na półkach czy komodzie, wybierzcie kilka ciekawych elementów, które będą wyrazistym akcentem danego pomieszczenia. Może to być designerska lampa, oryginalny obraz lub rzeźba.
Rozpoczynając przemianę mieszkania czy wybierając się na zakupy do sklepu meblowego, pamiętajcie, że Wasze lokum może być modne, ale przede wszystkim powinno wpasowywać się w Wasze osobiste gusta i sprawiać, że będziecie czuli się w nim przyjemnie i komfortowo – i właśnie tego życzymy Wam w 2024 roku!
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
Odpowiedz na komentarz