Bez kategorii
12 stycznia 2024
Nie istnieje żaden przepis prawny, który wprost nas do tego obliguje. Niemniej jednak art. 61 punkt 2 ustawy „Prawo budowlane” wskazuje, że właściciel lub zarządca obiektu budowalnego powinien zadbać o bezpieczne użytkowanie budynku w momencie pojawienia się czynników zewnętrznych, które na taki obiekt oddziałują. Do takich należą m.in. opady śniegu. Zatem jako właściciele mieszkania powinniśmy zadbać o to, aby np. zwisający z naszego balkonu lód nie stwarzał zagrożenia dla innych osób. Szczególnie wyczuleni na ten aspekt powinni być właściciele tych balkonów, pod którymi znajdują się chodniki czy patia, gdzie ryzyko tego, że lód może spaść przechodniom na głowę, jest dużo większe. Poza tym odśnieżony balkon, to same plusy dla jego użytkowników. Zalegająca warstwa śniegu może stanowić poważne zagrożenie dla samej konstrukcji balkonu, a w skrajnych przypadkach powodować jego zawalenie. Nadmierna wilgoć nie służy też ścianom balkonowym. Jeśli jest jakaś nieszczelność, to zebrana pod progiem wilgoć może pojawić się na ścianach wewnątrz mieszkania.
Niekorzystnym czynnikiem jest również roztapiająca się i ponownie zamarzająca woda, która uszkadza materiał podłogowy. Wnikając w najmniejsze nawet szczeliny, zwłaszcza przy ubytkach fug czy uszkodzeniach płytek, zamarzając i rozmarzając, przyczyni się do dalszych zniszczeń.
Skanska o powyższych kwestiach informuje w dedykowanych nabywcom mieszkań instrukcjach użytkowania lokalu, w których m.in. znajduje się zapis, mówiący o tym, że należy na bieżąco usuwać zalegający śnieg nie tylko z tarasów, ale również z przydomowych ogródków. Ponadto instrukcja zabrania wykonywania jakichkolwiek prac ingerujących w izolację balkonu lub powodujących jej uszkodzenie, bądź przerwanie ciągłości – do takich czynności zalicza się wiercenie, przecinanie czy usuwanie warstwy izolacyjnej.
Ważne jest, aby wybrać lampki z atestem, które są dedykowane do użytku zewnętrznego. Upewnij się, że gniazdko elektryczne na zewnątrz jest przystosowane do warunków atmosferycznych i posiada pokrywę, która chroni przed wilgocią. Jeśli potrzebujesz przedłużacza, używaj modeli przeznaczonych do użytku na zewnątrz. Są one zazwyczaj odporniejsze na warunki atmosferyczne. Przy tej okazji warto pamiętać, że również i zimą mogą pojawić się silne wiatry. Stąd należy zabezpieczyć wszelkie przedmioty znajdujące się na balkonie, aby przy mocnym podmuchu nie uszkodziły one jego balustrady albo nie spadły do sąsiadów robiąc komuś krzywdę lub powodując zniszczenia.
Dbanie o bezpieczeństwo i odpowiednie użytkowanie balkonu zimą to nie tylko kwestia naszych dobrych chęci, ale również postępowania zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami. Mimo, że przepisy prawne bezpośrednio nie nakazują odśnieżania balkonu, to jednak jako właściciele mieszkania, powinniśmy pamiętać o potencjalnych zagrożeniach, jakie mogą wyniknąć z zalegającego śniegu czy sopli. Ponadto, odpowiedzialne podejście do utrzymania balkonu w dobrej kondycji nie tylko przyczynia się do bezpieczeństwa innych, ale również chroni naszą własność przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez warunki atmosferyczne.
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
Odpowiedz na komentarz