Bez kategorii

Ekologia na co dzień – dlaczego warto sięgać po sezonowe i lokalne produkty spożywcze?

Anna Strożek

|

25 czerwca 2021

Czy wiesz, że codzienne wybory żywieniowe mają duży wpływ nie tylko na Twoje zdrowie i samopoczucie, ale też na rozwój lokalnego rolnictwa i ekologię? Dietę w duchu Green Living warto oprzeć o produkty sezonowe i lokalne. Dlaczego to ważne? Po jakie warzywa i owoce sięgać w zależności od pory roku?

Zdrowie i ekologia idą ze sobą w parze

Być może warzywa i owoce kupujesz na pobliskim targu lub w warzywniaku za rogiem, ale czy zastanawiasz się czasami, skąd pochodzą  i dlaczego w środku zimy dostępne są truskawki i winogrona? Odpowiedzią na te pytania jest transport i to z najodleglejszych zakątków świata. Jaki to ma wpływ na środowisko i lokalną gospodarkę?

Każda produkcja, uprawa lub hodowla przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych – lokalne rolnictwo także, ale w przypadku żywności z importu należy wziąć pod uwagę również kwestie związane z transportem, przechowywaniem, przetwarzaniem i pakowaniem produktów. Kompletny łańcuch dostaw odpowiada łącznie za około 18% śladu węglowego, sam transport żywności to minimum 6%, a jej opakowania to kolejne 5% śladu węglowego. Dodatkowo żywność z importu bywa wielowarstwowo pakowana. To co prawda przedłuża jej świeżość, ale przyczynia się do powstawania foliowych, plastikowych i styropianowych odpadów, co również nie pozostaje obojętne dla środowiska.

Jeśli zatem dobro planety leży Ci na sercu, zwróć uwagę na sezonowość wybieranych warzyw i owoców. Żywność wyprodukowana w Polsce, w sprzyjających warunkach pogodowych, nie musi pokonywać tak dużych dystansów, by trafić na Twój talerz, a jej zakup wspiera lokalną społeczność.

Co najistotniejsze, warzywa i owoce są najsmaczniejsze, gdy trafiają na nasz talerz krótko po zebraniu, w sezonie, który przypada na ich uprawę. Wystarczy porównać  smak polskich, letnich truskawek z tymi importowanymi, które można kupić zimą lub wczesną wiosną.

Sezonowy kalendarz owocowo-warzywny

Chcąc wprowadzić kilka zmian do swych przyzwyczajeń żywieniowych, warto zorientować się, jakie produkty są dostępne lokalnie w określonych momentach roku. Nie chodzi o to, by całkowicie zrezygnować z żywności importowanej, ale o większą świadomość podczas zakupów.

Na żywność sezonową najłatwiej postawić w okresie wiosennym i letnim, gdy stragany uginają się pod ciężarem pierwszych nowalijek, a później także świeżych truskawek, młodych ziemniaków i czereśni. A to dopiero początek długiej listy produktów, które już w tym momencie możesz znaleźć w sklepie.

Najlepsze wiosną

Naszym zdaniem wiosną i wczesnym latem najlepiej smakują i warto sięgać po:

 • Warzywa: rzodkiewka, szpinak, roszponka, rukola, różne odmiany sałaty, szczypiorek, dymka.
 • Owoce: rabarbar, czereśnie.

Na przełomie wiosny i lata w sklepach pojawiają się również świeże szparagi, botwinka, szczaw, wczesne odmiany borówek amerykańskich i pierwsze truskawki.

Nie wszystkie produkty spożywcze są dostępne wyłącznie sezonowo. Sporą część warzyw i niektóre owoce można uznać za produkty całoroczne – to świetna baza wielu posiłków i deserów.

 

Poznaj wszystkie smaki lata

Latem postaw na świeżo zebrane, lokalne produkty:

 • Warzywa: bób, groszek zielony i cukrowy, pomidory, ogórki, szparagi, kalafior, brokuł, fasolka szparagowa, cukinia.
 • Owoce: truskawki, borówki amerykańskie, poziomki, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, arbuz, morele, jeżyny, maliny, porzeczki, agrest, nektarynki.

Choć ziemniaki są dostępne przez niemal cały rok, to właśnie późną wiosną i na początku lata są najsmaczniejsze.

Gdy dni zaczną się robić coraz krótsze, letnie smaki ustąpią miejsca produktom jesiennym – zdecydowanie jest na co czekać.

Sięgaj po nie jesienią

Jesienne smaki to nie tylko jabłka i dynia, ale ogrom innych produktów. Wciąż dostępne są jeszcze niektóre z letnich warzyw i owoców, a do sprzedaży trafiają kolejne przysmaki.

 • Warzywa: dynia, patison, papryka, cukinia, bakłażan, kukurydza, pomidory, korzeń chrzanu, kapusta pekińska.
 • Owoce: żurawina, maliny, winogrona, śliwki, pigwa, borówki amerykańskie i borówka brusznica.

W tym czasie w sprzedaży pojawiają się różne odmiany dyni. Olbrzymie egzemplarze można przerobić na lampiony.

By zachować letnie i jesienne smaki na dłużej, możesz zrobić przetwory. Domowe soki, przeciery i kiszonki są niezwykle zdrowe. Świetnym uzupełnieniem diety w okresie zimowym będą również suszone owoce.

Dostępne zimą

Choć może się wydawać, że mróz i opady śniegu nie sprzyjają uprawom, to w rzeczywistości nawet zimą można liczyć na świeże i sezonowe lokalne produkty.

 • Warzywa: jarmuż, brukselka, cykoria.
 • Owoce: żurawina, jabłka, gruszki.

Zimowa lista produktów sezonowych nie jest tak imponująca, jak letnia lub wiosenna, dlatego tym bardziej warto sięgać wówczas po przetwory i produkty suszone. Gdy temperatura wzrośnie, można będzie wypatrywać w sklepach pierwszych nowalijek.

Które produkty są dostępne przez cały rok?

 • Warzywa: czosnek, cebula, buraki, pietruszka, seler, por, kapusta biała i czerwona, ziemniaki, marchew.
 • Owoce: jabłka i gruszki.
 • Inne: orzechy laskowe i włoskie.

Niemal przez cały rok można sięgać po produkty lokalne – zarówno świeże, jak i z wcześniejszych zbiorów. Spora część warzyw korzeniowych, a także wybrane owoce to żywność, którą można bardzo łatwo przechowywać przez dłuższy czas. Dbając o świadomy wybór produktów spożywczych, troszczysz się o własne zdrowie, ale też o środowisko i lokalną gospodarkę – to dobra praktyka w duchu Green Living.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz