Lagom w praktyce

Zielone miasta – idealna przestrzeń do życia

Anna Strożek

|

15 lipca 2021

W najnowszym rankingu najbardziej zielonych miast na świecie – przeprowadzonym przez HUGSI – w pierwszej piątce znalazł się Kraków, a Warszawa zajęła dwudziestą trzecią pozycję. Ranking ten jest punktem odniesienia dla licznych organizacji ekologicznych, a także swojego rodzaju inspiracją dla wielu branż – w tym dla architektów i deweloperów. Idea Green City zyskuje bowiem na popularności. Na czym polega i jak powinno wyglądać zielone miasto? Na co wpływa zieleń miejska i dlaczego to tak istotna kwestia?

Idea Green City

Koncepcja zielonego miasta i miasta ogrodu pojawiła się już w 1898 roku, a jej pomysłodawcą był Ebenezer Howard – autor książki Garden Cities of Tomorrow. Według założeń idei green city, miasta powinny charakteryzować się możliwie rozproszoną zabudową i wysokim procentowym udziałem zieleni. Howard stworzył nawet gotowe projekty miast na planie koła, które miały w pełni realizować jego założenia – materiały te okazały się dobrą inspiracją dla projektantów osiedli, urbanistów i architektów z całego świata.  W oparciu o koncepcję miasta ogrodu rozwijały się nawet takie miejscowości, jak Milanówek, Komorów i Podkowa Leśna, które zlokalizowane są na obrzeżach Warszawy.

Współcześnie wdrażanie idei zielonego miasta jest jeszcze bardziej konieczne. Choć według przytaczanego już raportu HUGSI zieleń zajmuje 57% powierzchni Krakowa, a na jednego mieszkańca Warszawy przypada 5 rosnących w mieście drzew, to w wielu miejscowościach można dostrzec deficyt terenów zielonych, zwłaszcza drzewostanu, co negatywnie wpływa zarówno na kwestie środowiskowe, jak i na te związane z codziennym komfortem mieszkańców. Zieleń miejska jest bardzo ważnym elementem zrównoważonego rozwoju, dlatego też powinna stanowić możliwie wysoki procent całkowitej powierzchni miasta. Istotne jest jednak nie tylko dążenie do zwiększania powierzchni obszarów zielonych w miastach, ale też ich odpowiednie planowanie, by były dostępne dla mieszkańców każdej dzielnicy. Zielone miasta powinny dysponować również rozbudowaną siecią ścieżek rowerowych, energooszczędnymi rozwiązaniami technologicznymi i racjonalnie gospodarować odpadami.

Rola zieleni miejskiej

Zieleń w mieście pełni wiele ról, które są kluczowe zarówno dla mieszkańców miast, jak i dla środowiska:

 • Zieleń reguluje temperaturę w miastach: latem zapewnia cień i redukuje zjawisko miejskich wysp ciepła, a zimą izoluje od niskich temperatur.
 • Tereny zielone oferują przestrzeń do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców, są również atrakcyjne dla turystów.
 • Zieleń miejska tłumi hałas, poprawia poziom infiltracji wód opadowych, a także wpływa korzystnie na jakość powietrza.

Bez zieleni w mieście trudno wyobrazić sobie dobre warunki do życia i to zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Szczególnie cenione są starodrzewy, parki i zieleń osiedlowa, ale też trawniki, łąki kwietne i każda inna przestrzeń biologicznie czynna. Zupełnie inaczej postrzega się dziś nawet zielone, zarośnięte nieużytki – dawniej starano się je porządkować, dziś, coraz częściej pozostawia się te przestrzenie naturze.

Zielone budownictwo

Jednym z ważnych elementów współczesnej wersji idei Green City jest zielone budownictwo, które zyskuje na popularności. Jego założeniem jest odpowiednie projektowanie nowych zabudowań, a także stosowanie materiałów ekologicznych, rozwiązań energooszczędnych i energii odnawialnej.

Skanska Park Enklawa

Osiedla Skanska są projektowane zgodnie z założeniami zielonego budownictwa:

 • Tereny pod nowe inwestycje są dobierane w oparciu o kwestie środowiskowe – nasze osiedla powstają w zielonym otoczeniu, w pobliżu parków i terenów rekreacyjnych.
 • Przed rozpoczęciem inwestycji przeprowadzamy dokładną inwentaryzację terenu, która uwzględnia istniejącą zieleń, co pozwala zachować jej jak największą część, a także odpowiednio dobrać nowe nasadzenia, by zachować bioróżnorodność i optymalne warunki siedliskowe dla okolicznych zwierząt.
 • Do budowy osiedli stosujemy wysokiej jakości materiały, w tym również ekologiczne i certyfikowane.
 • Nasze osiedla wyposażane są w rozwiązania energooszczędne, wykorzystujące deszczówkę oraz energię odnawialną.
 • Tereny wokół osiedli Skanska projektujemy tak, by tworzyć dla mieszkańców – i nie tylko – wspólne przestrzenie zielone. Właśnie oddajemy do użytku Park Enklawa – powstały przy naszej inwestycji Jaśminowy Mokotów. Jest to ogólnodostępny park o powierzchni prawie 8,5 tys. m2 . Przy jego realizacji pracowali specjaliści z dziedziny ekologii, ornitologii, czy dendrologii. Zadbaliśmy o różnorodność  gatunków roślin, wydzieliliśmy również  obszary, stanowiące naturalne schronienia dla zwierząt.

Zielone miasta to nie utopijna wizja, ale trend, który przybiera na sile, co korzystnie wpływa na środowisko, a także na jakość życia mieszkańców. Jeśli będzie wciąż zyskiwał na popularności, istnieje spora szansa, że kolejne polskie miasta trafią do czołówki prestiżowych zestawień najbardziej zielonych miast na świecie.

green city
zielone miasto

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

  O nas

  Witaj na blogu Skanska

  Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

  bądź na bieżąco

  Green living na facebooku