Lagom w praktyce

Smart home pomaga dbać o ekologię i nasz komfort

Anna Strożek

|

17 sierpnia 2021

Energia, zarówno cieplna jak i elektryczna, której używamy w mieszkaniach odciska swój ślad na naszych portfelach, ale również na środowisku. Co prawda, urządzenia, które mamy w domach wraz z rozwojem technologii są coraz mniej energochłonne, jednak systematycznie rośnie ich liczba. 

Jak wynika z raportu Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 roku opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny w 2020 roku, gospodarstwa domowe miały znaczny, bo aż 18,2% udział w jej krajowym zużyciu (bez paliw silnikowych). Z kolei, według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, zużycie na potrzeby komercyjne i mieszkaniowe stanowi drugą po transporcie, najszybciej rosnącą kategorię globalnego wykorzystania energii.   

Co zatem możemy zrobić, by zmniejszyć zużycie prądu w naszych mieszkaniach? Sprawdzą się rozwiązania typu smart home, które ułatwiają zarządzanie m.in. oświetleniem czy ogrzewaniem oraz dają możliwość wyłączenia urządzeń elektrycznych z poziomu łatwego w obsłudze panelu instalowanego w mieszkaniu lub aplikacji.  

Appartme by Skanska to konkretne oszczędności 

Jednym z nich jest Appartme by Skanska, dzięki któremu za pomocą jednego przycisku możemy przełączyć dom w tryb eko. System stworzony przez firmę S-Labs, ułatwia zrównoważone korzystanie z energii, pozwala zmniejszyć rachunki oraz zadbać o środowisko. Co istotne, naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej policzyli, na jakie konkretne oszczędności pozwala Appartme by Skanska. Z ich badań wynika, że jest to około 12% dziennego zużycia energii elektrycznej oraz do 23,5% energii cieplnej. Oznacza to realne oszczędności dla portfela oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i pokazuje, że systemy automatyki domowej mogą ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko. Jednym zdaniem: kontrolując, ile energii zużywamy, dbamy o naturę.  

Jak zatem konkretnie systemy smart home ułatwiają oszczędzanie energii? Zamiast pamiętać, by przed wyjściem z mieszkania wyłączyć urządzenia, które niepotrzebnie konsumują energię w trybie czuwania – radio, telewizor, czy ładowarki do smartfonów, wystarczy jednym kliknięciem na panelu lub w aplikacji włączyć tryb eko. Wyłączone zostaną wtedy światła oraz odłączone od prądu urządzenia, które niepotrzebnie pobierają energię. Dzięki Appartme by Skanska mamy także możliwość zdalnego zmniejszenia mocy ogrzewania. Rozbudowa systemu o dodatkowe czujniki i funkcje pozwoli na sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. 

Co jeszcze może smart home 

Rozwiązania automatyki domowej są przykładem wykorzystania nowych technologii na rzecz ekologii, jednocześnie zapewniają komfort, pozwalając na kontrolę nad mieszkaniem oraz nad tym, co się w nim dzieje – nawet wtedy, gdy przebywamy z dala od domu. Jedną z funkcjonalności istniejących na rynku systemów smart home jest elektrozamek, który daje możliwość zdalnego udzielenia dostępu do mieszkania. Kolejnym udogodnieniem, które przynosi automatyka domowa jest symulacja obecności w mieszkaniu. Rozwiązanie to polega na algorytmicznym sterowaniu oświetleniem – w określonych godzinach, w dowolnie wybranych pomieszczeniach. Funkcja ta może być użyteczna podczas dłuższych nieobecności – stwarza pozory, że ktoś jest wewnątrz i odstrasza włamywaczy. Przydatne wydają się również inteligentne czujniki zalania, które w przypadku awarii pralki czy zmywarki powiadomią nas o zdarzeniu. 

Możliwości zastosowania rozwiązań z zakresu smart home jest wiele. Pomagają oszczędzać energię, ułatwiają kontrolę nad domem oraz zapewniają bezpieczeństwo. Systemy automatyki domowej są  także łatwe w instalacji oraz proste w obsłudze, dzięki czemu znajdą uznanie nie tylko wśród miłośników nowych technologii.    

 

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz