Lagom w praktyce

Wiosenne porządki – jak zaplanować wielkie sprzątanie mieszkania?

24 lutego 2022

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. A jak powszechnie wiadomo – zmiana pory roku to doskonały czas na przeorganizowanie i uporządkowanie przestrzeni naszych mieszkań. Jak zaplanować wiosenne sprzątanie? Jak podzielić się obowiązkami z całą rodziną? I co zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami? Przygotowaliśmy dla was kilka praktycznych wskazówek.  

Przygotowanie do wiosennych porządków. Dlaczego warto zaplanować cały proces? 

Wiosenne porządki – jak każde inne przedsięwzięcie – wymagają przemyślanego planu. Jednym z jego elementów będzie dokładne zastanowienie się nad tym, którą część mieszkania chcemy przeorganizować. Czy planujemy porządki wyłącznie w garderobie, a może w domowym biurze? Czy wiosenne sprzątanie będzie obejmowało również przemeblowanie danego pomieszczenia? To tylko kilka przykładowych pytań, które warto sobie zadać, zanim przystąpimy do dalszej części planu. 

Wiosenne porządki – generalne sprzątanie

W kolejnym kroku, warto sprawdzić, czy na pewno mamy wszystko, by móc skutecznie przeprowadzić wiosenne porządki. Mowa tu zarówno o środkach czystości, jak i przyrządach do sprzątania. Będą to m.in. różnego rodzaju ściereczki, rękawiczki ochronne, myjka ciśnieniowa, worki do odkurzacza, czy też kartony do spakowania nieużywanych przedmiotów.  

Ostatnim, ale jakże istotnym elementem planu będzie określenie czasu, w którym chcemy przeprowadzić wiosenne sprzątanie. Warto w tym miejscu odpowiedzieć sobie na pytanie: „jak bardzo nie lubię sprzątać?”. Dzięki temu uda się nam spojrzeć na generalne porządki w szerszej perspektywie i zastosować odpowiednie podejście do harmonogramu prac.  

Wiosenne porządki – mycie łazienki

Jak ułożyć plan dla wiosennych porządków? 

Gruntowne sprzątanie całego mieszkania w ciągu jednego dnia dla wielu osób może okazać się wyzwaniem. Dlatego bezpieczniejsze i bardziej komfortowe będzie podzielenie generalnych porządków na kilka dni. Pomocny w tym przypadku może się okazać podział obowiązków pomiędzy wszystkich domowników. Jeśli w sprzątanie uda się nam zaangażować całą rodziną, bez wątpienia zakończymy wiosenne porządki szybciej. 

Ważne będzie precyzyjne rozpisanie konkretnych czynności i jasne określenie ram czasowych. Dzieciom najlepiej pozwolić wykazać się podczas porządkowania ich własnych pokoi. Z kolei osoby dorosłe powinny zająć się bardziej wymagającymi przestrzeniami – np. uwzględnić sprzątanie łazienki, sprzątanie kuchni, mycie szyb oraz porządki na balkonie.

Wiosenne porządki całą rodziną

Jeśli natomiast mieszkamy w pojedynkę, wielkie wiosenne sprzątanie dobrze będzie zaplanować np. na dwa następujące po sobie weekendy. Co więcej, warto będzie również podzielić sprzątanie na strefy – np. jednego dnia uporządkować salon oraz kuchnię i jadalnię, kolejnego sypialnię i garderobę, następnie łazienkę, przedpokój i balkon.  

Od czego rozpocząć wiosenne porządki? 

Planując wiosenne porządki, a właściwie przystępując do sprzątania, należy pamiętać, że najważniejsza jest odpowiednia kolejność. Odkurzanie rozpoczynamy od sufitów, a kończymy na podłodze. W pierwszej fazie najlepiej oczyścić żyrandole i górne powierzchnie wysokich szaf oraz regałów. Następnie dokładnie przetrzeć pośrednie półki i szafki. W dalszej części – blaty i szafki stojące, a na końcu przestrzeń między meblami oraz podłogi. Ważne, by pamiętać również o tym, by jednocześnie trzymać się kierunku od okien do drzwi. Oznacza to, że najpierw powinniśmy zdjąć do prania zasłony i firany, umyć okna, a na końcu przetrzeć parapety. 

Wiosenne sprzątanie całą rodziną

Wiosenne porządki warto również rozpocząć od uporządkowania najtrudniejszych i najbardziej wymagających pomieszczeń, np. od kuchni lub od łazienki, w których poza odkurzaniem, prawdopodobnie czeka nas również czyszczenie lodówki, piekarnika i płyty indukcyjnej, czy też mycie kabiny prysznicowej i udrażnianie odpływów. Zaletą rozpoczęcia wiosennych porządków od najbardziej wymagających przestrzeni, jest fakt, że najmniej przyjemne obowiązki związane ze sprzątaniem szybko będziemy mieli za sobą. 

W jaki sposób efektywnie sprzątać? 

Efektywność wiosennych porządków w dużej mierze związana jest ze sprytnymi, a jednocześnie domowymi sposobami na sprzątanie. Czyszczenie fug ułatwi nam woda z sodą – wystarczy nałożyć roztwór na czyszczoną powierzchnię i wetrzeć go przy użyciu szczotki, a następnie pozostawić na 20-25 minut. Po upływie tego czasu, wystarczy wyszorować fugi wodą, by były czyste i lśniące.  

Wiosenne porządki – sprzątanie łazienki

W sprawnym czyszczeniu piekarnika lub kuchenki mikrofalowej pomoże nam woda z sokiem z cytryny. Wystarczy, że podgrzejemy ją w urządzeniu, którym w danej chwili się zajmujemy. Co ciekawe, sok z cytryny znajdzie zastosowanie również przy czyszczeniu kurzu (warto dodać do niego odrobinę oliwy) lub podczas polerowania miedzi (w połączeniu z solą). 

Jeśli chodzi o sprzątanie trudno dostępnych miejsc – np. zakamarków między i za meblami – warto najpierw przygotować sobie przestrzeń do szybkiego działania. Jeśli to możliwe, odsuńmy od ściany wszystkie meble w danym pomieszczeniu (lub w jego części), by za jednym zamachem pozbierać zalegające w zakamarkach przedmioty i pozbyć się z nich kurzu. 

Co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami? 

Wiosenne porządki to nie tylko gruntowne sprzątanie, czyszczenie i odkurzanie. To również organizowanie przestrzeni i odgracanie mieszkania z niepotrzebnych przedmiotów. Nieużywane ubrania i buty, książki, zabawki, sprzęt sportowy – to tylko kilka przykładów rzeczy, które bardzo często zalegają w naszych domach. O declutteringu w wyczerpujący sposób pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich wpisów – możecie go znaleźć tutaj.  

Wiosenne porządki – odkurzanie

Jeśli z kolei mowa o właściwym sposobie na pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów – najważniejsze to podjęcie próby znalezienia im drugiego domu. Nieużywaną odzież można skierować do firmy Ubrania do Oddania, która wprowadza ubrania do drugiego obiegu, a jednocześnie część zysku przekazuje na rzecz fundacji i organizacji charytatywnych. 

Podobnie można postąpić z niepotrzebnym obuwiem – Pucybuty lub WoshWosh to kolejne organizacje, które bardzo często angażują się w akcje charytatywne, wspierające potrzebujących. Warto o nich pamiętać. 

Niepotrzebne zabawki można przekazać do lokalnych Domów Dziecka, a książki do szkolnych lub miejskich bibliotek. Dzięki podejściu, utrzymanym w duchu idei less waste, wiosenne porządki pomogą nam z jednej strony zadbać o porządek w mieszkaniu, a z drugiej – będą wiązały się również z dobrym uczynkiem i pomocą innym. 

mycie łazienki
sprzątanie
sprzątanie całą rodziną
wiosenne porządki
wiosenne sprzątanie

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz