Lagom w praktyce

Naturalnie stylowo!

Anna Strożek

|

13 grudnia 2017

Prostota i minimalizm, tak cenione przez znawców designu, kojarzą się często z zimnymi wnętrzami. Własne mieszkania wolimy urządzać bardziej przytulnie. Skandynawski styl nie tylko gwarantuje połączenie prostoty i szlachetnego minimalizmu z domowym ciepłem, ale także pozwala żyć w zgodzie z naturą. Jak to możliwe?

Skandynawski design to nie tylko wzornictwo, stylistyka wnętrz czy architektura, ale także styl życia i filozofia mieszkania. Wyrasta z lokalnych, regionalnych tradycji, jest bliski naturze i przede wszystkim doskonale łączy estetykę z funkcjonalnością. Dlatego sformułowanie „dobry design” często jest synonimem właśnie skandynawskiego wzornictwa.

Skandynawski, czyli jaki?  

Wprawdzie Skandynawia oznacza trzy królestwa z północy Europy: Danię, Szwecję i Norwegię, ale sformułowanie „skandynawski design” odnosi się do mebli i akcesoriów projektowanych także w Finlandii oraz Islandii. Wzornictwo pochodzące z tych krajów łączą pewne wyróżniki: stonowana, monochromatyczna kolorystyka, naturalne odcienie, stosowanie ekologicznych i w miarę możliwości nieprzetworzonych materiałów oraz duża dostępność dobrze zaprojektowanych mebli na rynku. Dlatego często mówi się także, że są to wzorce demokratycznego designu, na który mogą sobie pozwolić nie tylko zamożni, ale  też przeciętnie zarabiający klienci.  

Niekwestionowaną ikoną skandynawskiego stylu jest oczywiście szwedzka IKEA, ale wśród docenianych marek warto zwrócić uwagę także na: Marimekko (wzorzyste tkaniny i akcesoria), Bang & Olufsen (sprzęt hi-fi), Design House Stockholm (oświetlenie i akcesoria), Kvadrat (tapicerowane meble i produkty), Orrefors (produkty ze szkła), Royal Copenhagen (porcelana), Artek (meble) czy Georg Jensen (sztućce, akcesoria stołowe i biżuteria). Dodatkowo dzisiaj na scenę wchodzą nowe, młode marki, jak np. HAY (dostępny już w Polsce). Kultywując zasady skandynawskiego designu, nadaje się sprzętom nowoczesny wymiar poprzez zastosowanie odważnych kolorów, współczesnych wzorów czy nietypowych materiałów (np. krzesło wykonane w całości z filcu bez konstrukcji wzmacniającej lub taboret wyglądający jak nadmuchany powietrzem). Przy tym styl ten pozostaje wierny głównym wartościom Północy  – prostocie i bliskości naturze.

krzeslo3

Krzesło Nobody marki HAY wykonane z filcu z włókna polimerowego z przetworzonych butelek PET. Projektowane do użytku w więzieniach. Projekt duńskiego studia Komplot Design.

koldra

Pościel marki IKEA – ikony skandynawskiego stylu.

talerz

Taca z fragmentem wzoru zaprojektowanego przez japońskiego artystę Katsuji Wakisakę dla Marimekko.

Początki

O skandynawskim designie jako spójnym stylu można mówić od lat 30. XX w. Wtedy właśnie wystawy promujące wzornictwo z północnej części Europy podbiły serca Amerykanów, a później także inne kraje na świecie.  W czasach, gdy nie było internetu, to właśnie światowe wystawy były głównymi nośnikami informacji odnośnie do tego, co jest modne i co warto kupować. To, co ukształtowało skandynawski styl, to nie z góry narzucony przez państwo plan (jak w przypadku włoskiego designu), ale raczej efekt położenia geograficznego i trudnych warunków atmosferycznych. Natura była inspiracją w doborze nie tylko materiałów czy kolorystyki, ale także rozwiązań funkcjonalnych. Długie zimy i wcześnie nadchodzące wieczory skłoniły Skandynawów do poszukiwania prostych sposobów na rozświetlenie wnętrz. Do dzisiaj skandynawskie projektowanie czerpie inspiracje z natury i pozostaje blisko niej, minimalizując negatywny wpływ budownictwa na środowisko naturalne. Dla przykładu, Szwecja jest globalnym liderem przetwarzania śmieci – zaledwie 2 proc. z nich nie jest utylizowane. Skandynawskie przedsiębiorstwa niezależnie od segmentu rynku, na którym działają, są często doskonałymi przykładami biznesu opartego na zasadach zrównoważonego rozwoju.   

Pięć zasad skandynawskiego stylu

Co wyróżnia dobry skandynawski design i sprawia, że przyjął się niemal wszędzie na świecie jako styl popularny i wysoko ceniony przez profesjonalistów i amatorów architektury wnętrz?  

Po pierwsze, funkcjonalność – meble mają nie tylko ładnie wyglądać, ale też być wygodne, bezpieczne i mądrze zrobione (np. łatwe do samodzielnego złożenia, tanie w produkcji, opłacalne w transporcie). Śmiało można powiedzieć, że współczesne rozumienie komfortu zawdzięczamy właśnie Skandynawom.

Po drugie, forma – proste, geometryczne kształty mebli to gwarancja komfortu i łatwego dopasowania do reszty sprzętów domowych. Natomiast łagodne, zaokrąglone detale (widoczne np. w lampach, akcesoriach i wykończeniu mebli) przyczyniają się  do stworzenia ciepłego wnętrza.

Po trzecie, kolorystyka  – stonowana, nawiązująca do kolorów ziemi, zwłaszcza zielenie, brązy i beże. Spokojne zestawienia kolorów pozwalają tworzyć monochromatyczne wnętrza, do których łatwo dopasować pozostałe (także te nietypowe) meble i dodatki.  

Po czwarte, światło – umiejętność oświetlania przestrzeni to jedna z głównych cech wyróżniających skandynawskie podejście do mieszkania. W strefie klimatycznej, w której zima trwa długo, a dni kończą się szybko, ludzie nauczyli się wykorzystywać wszystkie możliwe sztuczki, by zyskać więcej światła. Stąd popularność dużych (najczęściej pozbawionych zasłon) okien, liczne mniejsze i większe lampy, lampki i punkty świetlne rozjaśniające zakamarki mieszkania, popularność świeczek oraz jasne kolory ścian, które odbijają światło (także dzienne).  

I w końcu, materiały – przede wszystkim naturalne, jak metal i szkło oraz niezastąpione drewno. Znakiem rozpoznawczym skandynawskich mebli jest sklejka, która pozwala uzyskać fantazyjne kształty i jednocześnie zachować naturalny wygląd.  

polka

Głośnik BEOLIT 15 marki Bang & Olufsen jest ozdobą wnętrza na równi ze sztuką i naturą.

biurko

Projektanci wnętrz do dziś inspirują się stylem skandynawskim.

To właśnie połączenie fantazji i wyobraźni z dyscypliną oraz prostotą stało się niepisaną zasadą przyświecającą twórcom z Północy. Doskonałe efekty sprawiają, że stylem skandynawskim inspirują się dzisiaj zarówno projektanci, jak i osoby urządzające wnętrza własnych mieszkań.

wnetrze

Wygodne, bezpieczne i mądrze zaprojektowane meble.

Tekst: Agata Nawotny

Zdjęcia: materiały prasowe

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz