Lagom w praktyce

Lagom – szwedzkie życie w sam raz

Anna Strożek

|

13 września 2017

Skandynawskie trendy nie wychodzą z mody. Minimalistyczne wnętrza i celebrowanie chwil królują w internecie od 2016 roku. Można odnieść wrażenie, że cały świat kupował szare kanapy i dążył do szczęścia wzorując się na duńskim hygge. Przytulne chwile są jednak zastępowane przez filozofię Szwedów – lagom.

Czym jest lagom?

Samo słowo lagom oznacza coś umiarkowanego, wyważonego. Szwedzi widzą w tym słowie całą filozofię życia, która ma dać szczęście. Lagom bazuje na osiągnięciu złotego środka w każdym aspekcie życia, od urządzenia mieszkania po wydawanie pieniędzy. To założenie podobne do „mniej znaczy więcej”. 

Duńskie hygge zachęcało do tworzenia intymnej atmosfery i delektowania się chwilą, najlepiej z kubkiem gorącej czekolady. Według Szwedów szczęście to równowaga. Ich filozofia nie każe jednak z niczego rezygnować. Niczego ma nam nie brakować, ale nie powinniśmy mieć za dużo. Należy dążyć do tego, żeby było w sam raz. Lagom to skromność, ale nie wyrzeczenia.

Lagom

Zdjęcie: Dane Deaner

Lagom w praktyce

Dążenie do złotego środka brzmi pięknie, jednak jak zastosować je w praktyce? Warto skupić się, na rzeczach, których naprawdę potrzebujemy. Zrezygnujmy z zakupu kolejnego kubka, jeśli te, które mamy, nie mieszczą nam się w szafce. Poza tym, ilu kubków tak naprawdę potrzebujemy? Powieśmy na ścianie obraz, który ma dla nas wartość, ale nie zamieniajmy salonu w galerię sztuki. 

Lagom to nie tylko ograniczenie w zakupach, ale też w innych aspektach życia. Szwedzka filozofia zachęca do szukania harmonii między pracą a czasem wolnym, spędzaniem czasu w samotności i w towarzystwie, aktywnością fizyczną a odpoczynkiem. Możemy ją zastosować w każdym aspekcie życia.

Kolejnym ważnym dla Szwedów elementem jest życie w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Organiczne kosmetyki, ekologiczne meble, oszczędzanie energii i recykling to filary szwedzkiego podejścia do życia. Ważne jest, żeby nie wykorzystywać środowiska bardziej niż jest to konieczne. Do tego aktywność na świeżym powietrzu i mamy przepis na szczęście po skandynawsku.

Lagom

Zdjęcie: Priscilla Du Preez

Istotą lagom jest to, że wszystkie zmiany możemy wprowadzać powoli: stosując ją, nie powinniśmy przeprowadzać w swoim życiu rewolucji. Wystarczy zacząć od drobnych czynności, takich jak zakręcanie wody podczas mycia zębów. Ta niewielka z pozoru zmiana, to pierwszy krok do harmonijnego życia.

Czy lagom nie wydaje się znajome? W sferze materialnej na pewno. Ograniczenie zakupów do rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne to nic innego, jak propagowany ostatnio minimalizm, silnie związany ze skandynawską kulturą i designem. Świadomość ekologiczna w ostatnim czasie również znacząco wzrasta. Wygląda na to, że społeczeństwo mimowolnie podąża na skandynawskimi trendami, nawet jeśli nie do końca jest tego świadome.

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz