Bez kategorii

Jak zabezpieczyć mieszkanie zanim wyjedziemy na wakacje? 

18 lipca 2023

Jaśmimowy Mokotów_Osiedle Skanska

Zanim wyjedziesz na urlop, zabezpiecz mieszkanie. Zobacz też, na co warto zwrócić szczególną uwagę i co może mieć wpływ na ewentualną kwotę wypłaty z ubezpieczenia? 

Chcesz ze spokojną głową cieszyć się wakacyjnym wyjazdem? Warto dołożyć starań, by zostawić mieszkanie jak najlepiej zabezpieczone. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować, ale też co zrobić, by uniknąć ewentualnych problemów z uzyskaniem odszkodowania w przypadku włamania lub awarii.  

Tylko w pierwszych miesiącach bieżącego roku Komenda Stołeczna Policji odnotowała ponad 2000 kradzieży z włamaniem. Nic dziwnego, że mieszkańcy dużych miast obawiają się o bezpieczeństwo swoich mieszkań. By wizja złodzieja lub awarii nie spędzała nam snu z powiek, musimy zapewnić swojemu gniazdku maksymalny poziom zabezpieczenia na czas naszego wakacyjnego wyjazdu. To obowiązek nie tylko każdego właściciela, lecz także najemcy mieszkania czy domu. 

Jak zabezpieczyć mieszkanie zanim wyjedziemy na urlop? 

Oto 14 rzeczy, o których warto pamiętać: 

 1. Upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są dokładnie zamknięte. Otwarte okna, to nie tylko łatwiejsza ścieżka dla złodzieja, ale też narażenie szyb i okien na uszkodzenia podczas wichury, możliwość zalania w czasie burzy, ale też otwarta droga dla „innych lokatorów”, ptaków czy insektów. Skutki ich obecności w naszym domu czy mieszkaniu mogą być bardzo odczuwalne.
  NU! Warszawa Wola_Osiedle Skanska na Woli

  NU! Warszawa Wola

   

 2. Warto zainwestować w okna i żaluzje antywłamaniowe, system alarmowy oraz monitoring. Mamy wtedy większą gwarancję bezpieczeństwa, ale też możliwość stałej kontroli naszej nieruchomości. 
 3. Jeśli nie masz rolet antywłamaniowych, nie zasłaniaj szczelnie wszystkich okien. Dla obserwatora o niecnych zamiarach to znak, że w domu nikogo nie ma.  
 4. Wewnętrzne oświetlenie z włącznikiem czasowym będzie dawało wrażenie, że ktoś przebywa cały czas w pomieszczeniu. Niektóre systemy smart home pozwalają zdalnie sterować światłem przez aplikacje mobilną, np. system Appartme dostępny w wybranych mieszkaniach Skanska Residential Development Poland.  
 5. Poproś zaufanych sąsiadów, bliskich lub przyjaciół, aby regularnie zaglądali do mieszkania podczas Twojej nieobecności. Mogą oni sprawdzać skrzynkę pocztową, wyjmować ulotki i listy, odsłonić zasłony, przewietrzyć, a także od czasu do czasu zapalać światła czy nawet włączyć muzykę, aby sprawiać wrażenie obecności mieszkańców. Warto nawet zaproponować zaufanej i sprawdzonej osobie, by zamieszkała u nas pod naszą nieobecność.
  Jaśminowy Mokotów_Osiedle Skanska

  Jaśminowy Mokotów

   

 6. Jeśli twoje mieszkanie jest na parterze i masz ogródek lub taras: zainstaluj na zewnątrz domu oświetlenie z czujnikiem ruchu, monitoring lub… atrapę kamery. Działa to odstraszająco na potencjalnych włamywaczy. 
 7. Wyłącz wszystkie niepotrzebne urządzenia elektryczne, takie jak: telewizory, komputery, kuchenki mikrofalowe itp. Pozostawienie ich podłączonych do prądu zwiększa ryzyko pożaru. Niektóre systemy smart home oferują opcję włączenia „trybu samolotowego”, w którym zdalnie można odłączyć podłączone do prądu urządzenia, również te pozostające w trybie czuwania, jak pralka czy lodówka.  
 8. W celu uniknięcia awarii wodociągowych i zalania mieszkania, przed wyjazdem zaleca się zamknięcie głównego zaworu wody. Wybrane inteligentne mieszkania w ofercie Skanska pozwalają zrobić to za pomocą jednego przycisku.  
 9. Sprawdź piecyk i kuchenkę gazową – ważne, by wszystkie kurki były pozakręcane, a instalacja nieuszkodzona. 
 10. Unikaj informowania publicznie o swojej nieobecności, a raczej o swoich wakacjach w mediach społecznościowych. Opublikowanie informacji o wyjeździe może przyciągnąć niepożądaną uwagę potencjalnych włamywaczy. 
 11. Jeśli planujesz dłuższą nieobecność, zapytaj na poczcie o usługę przekierowania twoich listów na inny adres, rodziny czy przyjaciół lub poproś kogoś, aby regularnie sprawdzał skrzynkę pocztową i usuwał jej zawartość. 
 12. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty, takie jak: biżuteria, dokumenty lub elektronika, rozważ przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu np. w sejfie i nie zostawiaj ich na wierzchu. Nie polecamy też internetowych pomysłów, gdzie i jak schować kosztowności – skoro jest to w sieci, to złodziej też to wie. 
 13. Drzwi zamykaj na dwa zamki. Warto w drzwiach mieć minimum 2, a nawet 3, różne zamki, z różnymi kluczami, jeśli chodzi o konstrukcje. Potencjalny złodziej, dobrze zastanowi się nad ich otwieraniem, bo to już nie jest kilka sekund, a proces wymagający większej sprawności i przebiegłości.  
 14. Zanim wyjedziesz, sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie mieszkaniowe jest aktualne i jaki jest jego zakres, abyś miał pełną świadomość, co ono obejmuje.  

Odszkodowanie w przypadku włamania i awarii w mieszkaniu 

Ubezpieczenie domu lub mieszkania zwykle obejmuje zalania, szkody spowodowane przez żywioły (wiatr, ulewy), ryzyko pożaru i przepięć elektrycznych oraz włamania. Jednak nawet aktualne ubezpieczenie może nie gwarantować nam odszkodowania, jeśli mieszkanie nie było odpowiednio zabezpieczone przez włamaniem lub awarią. Jeśli na przykład zostawimy uchylone lub otwarte okno w naszym domu, garażu lub budynku gospodarczym – ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo wyraźnie określają, w jaki sposób zabezpieczyć okna oraz jakich zamków używać.  

W jakich sytuacjach ubezpieczyciel może nie przyznać odszkodowania?  

 1. Niewłaściwe zabezpieczenie mieszkania: Jeśli nie podjąłeś odpowiednich środków ostrożności, takich jak zamknięcie i zabezpieczenie drzwi i okien, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. 
 2. Niedopełnienie obowiązków zgłoszenia: Jeśli nie poinformowałeś ubezpieczyciela o planowanym urlopie i długości jego trwania, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania.  
 3. Wykluczenia i ograniczenia w polisie: Warto już na etapie wyboru polisy zwrócić uwagę czy i jakie awarie i wypadki obejmuje.  
 4. Zgłoszenie szkody zbyt późno: Ważne jest zgłoszenie szkody jak najszybciej po powrocie z urlopu. Jeśli opóźnisz zgłoszenie, ubezpieczyciel może uznać, że nie podjąłeś odpowiednich działań w celu ograniczenia szkody i odmówić wypłaty odszkodowania. 
 5. Brak odpowiednich dowodów: Aby uzyskać odszkodowanie w przypadku włamania, często należy dostarczyć raport policyjny czy dokumenty potwierdzające wartość skradzionych przedmiotów. Jeśli nie dostarczysz wystarczających dowodów, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania lub je ograniczyć. 

Należy pamiętać, że warunki ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od konkretnego ubezpieczyciela i polisy. Planując wakacyjny wyjazd, warto skonsultować się z zaufanym specjalistą. 

awaria
bezpieczeństwo
jak zabezpieczyć mieszkanie
jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem
jak zabezpieczyć mieszkanie w bloku przed włamaniem
jak zakręcić wodę w mieszkaniu
kradzież z włamaniem
ochrona mieszkania w bloku
odszkodowanie za włamanie
pożar
przygotowanie mieszkania przed urlopem
smart home
ubezpieczenie mieszkania
włamanie
zabezpieczenie mieszkania
zabezpieczenie mieszkania na parterze
zalanie
zawór wody

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz