Bez kategorii

Jak zabezpieczyć mieszkanie zanim wyjedziemy na wakacje? 

18 lipca 2023

Jaśmimowy Mokotów_Osiedle Skanska

Chcesz ze spokojną głową cieszyć się wakacyjnym wyjazdem? Warto dołożyć starań, by zostawić mieszkanie jak najlepiej zabezpieczone. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na urlop oraz co zrobić, by uniknąć ewentualnych problemów z uzyskaniem odszkodowania w przypadku włamania lub awarii.

Tylko w pierwszych miesiącach bieżącego roku Komenda Stołeczna Policji odnotowała ponad 2000 kradzieży z włamaniem. Nic dziwnego, że mieszkańcy dużych miast obawiają się o bezpieczeństwo swoich mieszkań. Aby wizja włamania lub niespodziewanej awarii nie spędzała nam snu z powiek, powinniśmy zadbać o maksymalny poziom zabezpieczenia mieszkania na czas naszego wakacyjnego wyjazdu.

Jak zabezpieczyć mieszkanie zanim wyjedziemy na urlop?

Oto 14 rzeczy, o których warto pamiętać:

 • Upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są dokładnie zamknięte. Otwarte okna, to nie tylko łatwiejsza ścieżka dla złodzieja, ale też narażenie szyb i okien na uszkodzenia podczas wichury. Dodatkowo narażasz w ten sposób mieszkanie na zalanie w czasie burzy i otwierasz drogę dla „innych lokatorów”, ptaków czy insektów. Skutki ich obecności w domu czy mieszkaniu mogą być bardzo odczuwalne.

NU! Warszawa Wola_Osiedle Skanska na Woli

 • Pomyśl o zainwestowaniu w okna i żaluzje antywłamaniowe, system alarmowy oraz monitoring. Masz wtedy większą gwarancję bezpieczeństwa, ale też możliwość stałej kontroli swojej nieruchomości.
 • Jeśli nie masz rolet antywłamaniowych, nie zasłaniaj szczelnie wszystkich okien. Dla obserwatora o niecnych zamiarach to znak, że w domu nikogo nie ma.
 • Wewnętrzne oświetlenie z włącznikiem czasowym będzie dawało wrażenie, że ktoś przebywa cały czas w pomieszczeniu. Niektóre systemy smart home pozwalają zdalnie sterować światłem przez aplikacje mobilną, np. system Appartme dostępny w wybranych mieszkaniach Skanska Residential Development Poland.
 • Poproś zaufanych sąsiadów, bliskich lub przyjaciół, aby regularnie zaglądali do mieszkania podczas Twojej nieobecności. Mogą oni sprawdzać skrzynkę pocztową, wyjmować ulotki i listy, odsłonić zasłony, przewietrzyć, a także od czasu do czasu zapalać światła czy nawet włączyć muzykę, aby sprawiać wrażenie obecności mieszkańców. Warto nawet zaproponować zaufanej i sprawdzonej osobie, by tymczasowo „wprowadziła się” do mieszkania podczas twojej nieobecności.

 

Jaśminowy Mokotów_Osiedle Skanska

Jaśminowy Mokotów_Osiedle Skanska

 • Jeśli twoje mieszkanie jest na parterze i masz ogródek lub taras: zainstaluj na zewnątrz domu oświetlenie z czujnikiem ruchu, monitoring lub… atrapę kamery. Działa to odstraszająco na potencjalnych włamywaczy.
 • Przed wyjazdem odłącz od prądu większość urządzeń elektrycznych, takich jak telewizor, komputer czy kuchenka mikrofalowa. Pozostawienie ich podłączonych do prądu zwiększa ryzyko pożaru. Jeśli nie zdążysz tego zrobić przed wyjazdem (lub zwyczajnie o tym zapomnisz), to z pomocne mogą okazać się niektóre systemy smart home – oferują one opcję włączenia „trybu samolotowego”, w którym zdalnie można odłączyć podłączone do prądu urządzenia, również te pozostające w trybie czuwania, jak pralka czy lodówka. Oczywiście – o ile wcześniej zainstalujesz taki system.
 • W celu uniknięcia awarii wodociągowych i zalania mieszkania, przed wyjazdem zaleca się zamknięcie głównego zaworu wody. Wybrane inteligentne mieszkania w ofercie Skanska pozwalają zrobić to za pomocą jednego przycisku.
 • Sprawdź piecyk i kuchenkę gazową – ważne, by wszystkie kurki były zakręcone, a instalacja nieuszkodzona.
 • Unikaj informowania publicznie o swojej nieobecności, a raczej o swoich wakacjach w mediach społecznościowych. Opublikowanie informacji o wyjeździe jeszcze podczas urlopu może przyciągnąć niepożądaną uwagę potencjalnych włamywaczy.
 • Jeśli planujesz dłuższą nieobecność, zapytaj na poczcie o usługę przekierowania twoich listów na inny adres (np. rodziny czy przyjaciół) lub poproś kogoś, aby regularnie sprawdzał skrzynkę pocztową i usuwał jej zawartość.
 • Jeżeli posiadasz cenne przedmioty, takie jak: biżuteria, dokumenty lub elektronika, rozważ przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu np. w sejfie i nie zostawiaj ich na wierzchu. Nie polecamy też internetowych pomysłów, gdzie i jak schować kosztowności – skoro takie sposoby zostały opublikowane w sieci, to złodziej prawdopodobnie też już je widział.
 • Drzwi zamykaj na dwa zamki. Warto w drzwiach mieć minimum 2, a nawet 3 różne zamki (pod względem konstrukcji), z różnymi kluczami. Potencjalny złodziej prawdopodobnie dobrze zastanowi się w takiej sytuacji nad próbą włamania, ponieważ zajmie to już nie kilka sekund, ale nawet kilka lub kilkanaście minut. Dodatkowo cały proces wymaga większej sprawności i przebiegłości.
 • Zanim wyjedziesz, sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie mieszkaniowe jest aktualne i jaki jest jego zakres, abyś miał pełną świadomość, co ono obejmuje.

Skuteczna ochrona mieszkania w bloku, czyli odszkodowanie w przypadku włamania i awarii w mieszkaniu

Ubezpieczenie domu lub mieszkania zwykle obejmuje zalania, szkody spowodowane przez żywioły (wiatr, ulewy), ryzyko pożaru i przepięć elektrycznych oraz włamania. Jednak nawet aktualne ubezpieczenie może nie gwarantować nam odszkodowania, jeśli mieszkanie nie było odpowiednio zabezpieczone przez włamaniem lub awarią. Jeśli na przykład zostawimy uchylone lub otwarte okno w naszym domu, garażu lub budynku gospodarczym – ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo wyraźnie określają, w jaki sposób zabezpieczyć okna oraz jakich zamków używać. Z tego względu przed wyjazdem na urlop (a najlepiej: jeszcze przed wykupieniem ubezpieczenia) należy zapoznać się z zakresem ochrony polisy i upewnić się, że ubezpieczyciel pokryje szkody w razie awarii lub włamania. Oprócz tego warto też dokładniej przestudiować pozostałe zapisy umowy ubezpieczeniowej – tak, by wiedzieć, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania.

W jakich sytuacjach ubezpieczyciel może nie przyznać odszkodowania?

Oto najczęstsze sytuacje, w jakich towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania za powstałe w mieszkaniu szkody:

 • Niewłaściwe zabezpieczenie mieszkania: Jeśli nie podjąłeś odpowiednich środków ostrożności, takich jak zamknięcie i zabezpieczenie drzwi i okien, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania.
 • Niedopełnienie obowiązków zgłoszenia: Jeśli nie poinformowałeś ubezpieczyciela o planowanym urlopie i długości jego trwania, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania.
 • Wykluczenia i ograniczenia w polisie: Warto już na etapie wyboru polisy zwrócić uwagę czy i jakie awarie i wypadki obejmuje.
 • Zgłoszenie szkody zbyt późno: Ważne jest zgłoszenie szkody jak najszybciej po powrocie z urlopu. Jeśli opóźnisz zgłoszenie, ubezpieczyciel może uznać, że nie podjąłeś odpowiednich działań w celu ograniczenia szkody i odmówić wypłaty odszkodowania. Wielu ubezpieczycieli umożliwia zgłoszenie szkody online lub przez telefon – tym bardziej warto to zrobić od razu po odkryciu awarii, włamania czy innej szkody.
 • Brak odpowiednich dowodów: Aby uzyskać odszkodowanie w przypadku włamania, często należy dostarczyć raport policyjny czy dokumenty potwierdzające wartość skradzionych przedmiotów. Jeśli nie dostarczysz wystarczających dowodów, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania lub je ograniczyć. Pamiętaj też o jak najszybszym zrobieniu zdjęć w takiej sytuacji (najlepiej jeszcze przed przybyciem służb). Nie ruszaj również niczego do przyjazdu policji.

Należy pamiętać, że warunki ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od konkretnego ubezpieczyciela i polisy. Planując wakacyjny wyjazd, warto skonsultować się z zaufanym specjalistą.

Aby właściwie zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem warto zatem pamiętać nie tylko o wykupieniu ubezpieczenia czy instalacji systemu smart home, ale też o zachowaniu podstawowych środków ostrożności.

awaria
bezpieczeństwo
jak zabezpieczyć mieszkanie
jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem
jak zabezpieczyć mieszkanie w bloku przed włamaniem
jak zakręcić wodę w mieszkaniu
kradzież z włamaniem
ochrona mieszkania w bloku
odszkodowanie za włamanie
pożar
przygotowanie mieszkania przed urlopem
smart home
ubezpieczenie mieszkania
włamanie
zabezpieczenie mieszkania
zabezpieczenie mieszkania na parterze
zalanie
zawór wody

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz