Fika czyli rozmowy przy kawie

„Nie ma na co czekać!” Rozmowa z ekspertką o bezpiecznym kredycie 2 proc.

4 lipca 2023

Bezpieczny kredyt 2 procent Joanna Pikowska NOTUS Finanse

O programie kredytowym „Bezpieczny kredyt 2 proc.” rozmawiamy z Joanną Pikowską, ekspertką finansową z NOTUS Finanse. 

Kto najbardziej skorzysta na programie Bezpieczny kredyt?

Program skierowany jest do singli oraz małżonków lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka poniżej 45. roku życia. Najbardziej skorzystają na nim te osoby, które w ciągu ostatniego roku nie zdecydowały się na zakup mieszkania ze względu na swoją zdolność kredytową. W tym programie banki mogą ustalać zdolność kredytową w sposób korzystny dla kredytobiorcy, bardziej liberalnie niż w dotychczasowych programach.

Czym różni się ten program od dostępnych do tej pory na rynku kredytów?

Program Bezpieczny kredyt 2 proc. jest fantastyczny! Dotychczasowe programy zawierały długą listę ograniczeń. W tym wypadku ograniczają nas tylko 3 parametry: wiek do 45 lat, górna cena mieszkania – nie więcej niż 700 tys. złotych w przypadku singli oraz 800 tys. złotych dla małżeństw lub par wychowujących dziecko, i to, że nie można mieć innej nieruchomości przed, ani w trakcie korzystania z dopłat. Nie ogranicza nas jednak ani lokalizacja mieszkania, ani jego metraż, ani bezwzględna cena za metr, jak w przypadku poprzednich rządowych programów kredytowych. To wyjątkowe, że możemy zdecydować się nawet na mieszkanie w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych za metr, o ile nie przekroczymy ustalonej łącznej kwoty za mieszkanie. Dzięki takiej dostępności kredytu, o wiele więcej osób może zrealizować marzenia o własnym M.

Czy ten kredyt jest faktycznie „bezpieczny”?

To, co czyni ten program wyjątkowym, jest poczucie bezpieczeństwa jakie zapewnia. Kredytobiorca jest w stanie długoterminowo zaplanować swój budżet i zaoszczędzić na odsetkach. Dopłaty ograniczono w czasie na 120 miesięcy, czyli 10 lat. Łączne oprocentowanie kredytu nie może być wyższe, niż oferty standardowe.

Czy tkwi w tym jakiś haczyk?

To nie haczyk, ale należy być uważnym. Kredyt musi być spłacany bezwzględnie terminowo i dokładnie. Opóźnienie wpłaty o jeden dzień czy zaniżenie raty o jeden grosz, spowoduje, że w danym miesiącu zostanie pobrana pełna rata kapitałowo-odsetkowa. Szacuje się, że to może być różnica nawet 70%! Poza tym, istnieje  jedna, zasadnicza, podstawa do zwrotu dopłat – jeśli skłamaliśmy podczas wypełniania wniosku kredytowego i np. posiadamy już jakąś nieruchomość.

Ile wkładu własnego należy przeznaczyć na mieszkanie z kredytem 2 proc.?

Wymagania co do wysokości wkładu własnego określa bank, np. minimum 10%. W takim wypadku, będąc singlem decydującym się na mieszkanie za 700 000 PLN, zaciągniemy kredyt na 630 000 PLN. Ustawowo określono jednak maksymalny wkład własny: nie może on przekroczyć 200 000 PLN. To oznacza, że maksymalna kwota kredytu może wynieść odpowiednio 500 tyś dla singla lub 600 000 dla pozostałych beneficjentów.

Kiedy najlepiej skorzystać z programu? Może warto poczekać, zobaczyć jak się sprawdzi na rynku?

Lepiej skorzystać z tego programu od razu niż później, kiedy mieszkań będzie mniej. Już teraz obserwujemy wzrost zapytań o lokale, których cena mieści się w górnym zakresie tj. 700 lub 800 tyś.  Od kilku lat dostępność działek budowlanych dla deweloperów jest ograniczona, co wpływa na wzrost cen nieruchomości. Coraz trudniej o mieszkania, które spełniałyby nasze potrzeby i mieściłyby się w zaplanowanym budżecie. W każdej inwestycji Skanska Residential Poland w Warszawie są jeszcze takie mieszkania, nawet trzypokojowe, ponad 60-cio metrowe mieszkania, które mieszczą się w limitach cenowych tego programu. Wystarczy poszukać w ofercie mieszkań do 700 lub 800 tys. Prognozujemy, że będzie ich coraz mniej, więc warto skorzystać z programu jak najszybciej, zanim zostaniemy z bardzo ograniczonym wyborem.

NU! Warszawa Wola Bezpieczny kredyt i odbiór kluczy w 2023

NU! Warszawa Wola_W budowie_Czerwiec 2023

Czy kredyt będzie też dostępny w przyszłym roku?

Tak, z kredytu można skorzystać od 3 lipca 2023 do 2027 roku. Zasadniczy powód, by skorzystać z niego już w tym roku, to zapowiedź nieograniczonych środków, a to znaczy, że są duże szanse, by w tym roku podpisać umowę. Trudno przewidzieć, jak będzie rozwijał się program w kolejnych latach. Warto więc kuć żelazo póki gorące.

Dziękuję za rozmowę.

 

bezpieczny kredyt
dla kogo bezpieczny kredyt
kredyt 2%
zasady bezpieczny kredyt

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz