Zapytaj eksperta

Zapytaj Eksperta: Kontrola jakości przed odbiorem technicznym mieszkania

28 sierpnia 2023

Jakość i gwarancja_mieszkania Skanska

Za chwilę nadejdzie upragniona chwila i otrzymasz klucze do wymarzonego mieszkania. Zanim to się stanie, jakość budynku , w którym zamieszkasz, jest pieczołowicie sprawdzana przez zespół ekspertów – złożony z przedstawicieli zarówno Skanska Residential Development Poland, jak i ich kontrahentów i niezależnych służb. Na czym polega proces kontroli jakości na inwestycjach mieszkaniowych? Obejrzyj film z Filipem Malarskim, Menadżerem ds. Jakości.

Co dzieje się przed odbiorem mieszkania?

Nadzór nad jakością inwestycji zaczyna się na długo przed rozpoczęciem budowy, gdy zespół ds. jakości przesyła do biura projektowego swoje wytyczne. Chcąc mieć pewność, że nowy projekt nie będzie odbiegał od standardów innych budynków mieszkaniowych Skanska, zespół uzgadnia z projektantami detale, takie jak chociażby rodzaj wykorzystywanych materiałów i stosowanych rozwiązań podnoszących komfort życia mieszkańców.

Przez cały czas budowy inwestycji deweloper czuwa nad pracami budowlanymi i wykończeniowymi w częściach wspólnych budynku. Zespół do spraw jakości Skanska Residential Development Poland na każdym etapie realizacji sprawdza projekty, a po zakończeniu prac budowlanych całe budynki, lokale i przestrzenie wspólne. By zapobiegać ewentualnym usterkom po odbiorze mieszkania, specjaliści typują tzw. miejsca potencjalnie ryzykowne , czyli takie elementy w ukończonym już budynku , które mogłyby ulec uszkodzeniu w ramach przyszłej eksploatacji. Następnie stosują odpowiednie środki zapobiegawcze, tak aby mieszkańcy zastali mieszkanie i części wspólne kompleksu w odpowiadającym standardom dewelopera stanie. Więcej o tym opowiada w poniższym filmie Filip Malarski, Menadżer ds. Jakości.

Standard deweloperski, czyli czego możemy oczekiwać w nowym mieszkaniu

Definicja stanu deweloperskiego i standardu mieszkania różnią się w zależności od dewelopera. W przypadku inwestycji Skanska, każde mieszkanie jest tak przystosowane, aby od razu można było rozpocząć prace wykończeniowe. Lokal jest wyposażony w antywłamaniowe drzwi wejściowe, okna i drzwi balkonowe, parapety wewnętrzne, ściany działowe, wylewki, instalacje – wentylacyjne, kanalizacyjne, grzewcze i elektryczne oraz niskoprądowe. Niektóre inwestycje mają w standardzie dodatkowo system smart home, który zapewnia inteligentne rozwiązania, takie jak elektrozamek czy zarządzanie oświetleniem i ogrzewaniem z poziomu aplikacji.

Finalna inspekcja

W czasie budowy, nad jakością budynku czuwa dział jakości i gwarancji Skanska Residential Development Poland, inżynierowie budowlani Generalnego Wykonawcy oraz właściwy inspektor nadzoru. Ostatni krok przed przekazaniem mieszkańcom budynku w celu sporządzenia protokołu odbioru nazywamy finalną inspekcją. Zespół ds. jakości dokładnie sprawdza każdy lokal, balkon i taras, ale również dach, garaż, pomieszczenia techniczne i teren wokół. Ten starannie przeprowadzony proces może trwać nawet dwa miesiące. Dzięki temu deweloper może być pewny jakości produktu, jaki oddaje w ręce mieszkańców, a sam odbiór techniczny mieszkania to często tylko formalność. Finalna inspekcja kończy się odbiorem budynku przez jego zarządcę i przeszkoleniem zespołu obsługi technicznej, tak aby mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Dopiero wtedy klienci Skanska Residential Development Poland dostają zaproszenie na odbiór mieszkania.

Przebieg odbioru mieszkania

Podczas odbioru technicznego mieszkania właściciel lokum sporządza protokół. Odbiór zwykle trwa około godziny i odbywa się bez obecności przedstawiciela firmy deweloperskiej, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę w nowym mieszkaniu.
Jak odbiór techniczny mieszkania wygląda w Skanska Residential Development Poland?

Po około 45 minutach samodzielnego oglądu mieszkania, z klientem Skanska RDP kontaktuje się pracownik działu relacji z klientami, który proponuje przybycie eksperta w celu wyjaśnienia jak wygląda naprawa zgłoszonych uwag i ich procedowanie.
Po wyjściu z mieszkania klient udaje się do biura odbiorowego, gdzie spotyka się z pracownikiem działu relacji z klientami. Tam zostaje sporządzony i omówiony protokół odbioru, a właściciel otrzymuje klucze do lokalu i innych pomieszczeń (tj. komórki lokatorskiej, piwnicy, wiaty śmietnikowej itd.) oraz pilot do garażu. Przeczytaj więcej o procesie odbioru w naszym wpisie z serii Zapytaj Eksperta.

Na co warto zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania?

To, na co na pewno należy zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, niezależnie od jego wykonawcy, to wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Warto dokładnie obejrzeć drzwi, w tym wejściowe, szyby oraz ramy okienne. Szukamy też usterek lub ubytków estetycznych (np. niedomykające się drzwi, rysa na szybie). Bardzo istotne jest, by sprawdzić tzw. elektrykę, czyli to czy działają gniazdka i włączniki. Tego typu uszkodzenia można zgłosić deweloperowi do naprawy tylko przed rozpoczęciem aranżacji mieszkania przez wykonawcę klienta (!).

Park Skandynawia_stan deweloperski

Park Skandynawia

Odbiór mieszkania wykończonego „pod klucz” – lista rzeczy do sprawdzenia

Jeśli odbieramy już wykończone mieszkanie – np. w jednym ze stylów Sitta, sprawdzenie lokalu uzupełniamy o dodatkowe kwestie. Należy dokładnie obejrzeć zabudowę kuchenną i sprzęty AGD, włączyć i wyłączyć oświetlenie, przyjrzeć się panelom i listwom przypodłogowym, ramom i drzwiom wewnętrznym. Dodatkowo zwróćmy uwagę na stan pomalowania ścian i sprawdźmy kaloryfery. Jeśli sami nie jesteśmy pewni, czy będziemy w stanie wyłapać wszelkie ewentualne mankamenty, skorzystajmy z porady osoby doświadczonej w tym temacie. Warto pamiętać, że po złożeniu protokołu nie będzie już możliwości zgłoszenia zauważonych usterek.

NU_Warszawa_Wola_Sitta

Sitta_Inwestycja NU!

Co po odbiorze mieszkania?

Odbiór mieszkania i umowa deweloperska to nie koniec. Ostatnią formalnością jest zawsze podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność. Notariusz ustanawia nabywcę nowym właścicielem lokalu oraz kieruje odpowiedni wniosek do sądu wieczystoksięgowego. Dopiero w tym momencie oficjalnie zostajemy właścicielem danego mieszkania. Warto dodać, że podpisanie aktu notarialnego nie następuje od razu po odbiorze, ale w wyznaczonym terminie, a czas oczekiwania, w zależności od miasta, w którym jest dana inwestycja, może wynieść nawet od kilku tygodni do kilku miesięcy. Co więcej, urząd miasta albo gmina muszą zostać poinformowani o tym, że lokal zmienił właściciela. Dodatkowo, jeżeli nabywca wziął kredyt na zakup nieruchomości, niezbędna będzie wizyta w sądzie w celu przedłożenia wniosku o wpis obciążenia hipotecznego. Najlepiej udać się do sądu od razu po podpisaniu umowy końcowej. Istnieje również dodatkowo płatna możliwość złożenia tego wniosku za pośrednictwem notariusza.

co sprawdzić przy odbiorze mieszkania od dewelopera
kiedy można odmówić odbioru mieszkania
nowe mieszkanie
odbiór mieszkania
odbiór techniczny mieszkania

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz