Zapytaj eksperta

Bezpieczeństwo w świecie smart home, czyli jak chronić inteligentny dom przed cyberzagrożeniami?

11 grudnia 2023

Coraz więcej urządzeń w naszych domach łączy się z internetem, tworząc tzw. inteligentny dom – czy jest on bezpieczny dla mieszkańców? W jaki sposób możemy zapewnić jego ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami? Na te – między innymi – pytania odpowiedzi udzielili goście trzeciego odcinka podcastu “Miasta Szczęśliwe” realizowanego przez Skanska. Najważniejsze wskazówki, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo inteligentnego domu zebraliśmy poniżej.

1. Edukacja i świadomość użytkownika  

Edukacja odgrywa kluczową rolę w bezpiecznym korzystaniu ze współczesnych technologii. Posiadanie inteligentnego domu to nie tylko korzystanie z nowoczesnych udogodnień, ale również zrozumienie, jak te technologie działają i jak można je zoptymalizować z myślą o bezpieczeństwie. Zanim zaczniemy cieszyć się wszystkimi funkcjonalnościami, jakie oferuje inteligentny dom, warto poświęcić czas na dokładne przeczytanie instrukcji obsługi każdego zainstalowanego urządzenia. Instrukcje te nie tylko wyjaśniają, jak korzystać z poszczególnych funkcji, ale również dostarczają informacji na temat konfiguracji danego urządzenia i zabezpieczeń, które pozwolą na uniknięcie ewentualnych zagrożeń. Zrozumienie sposobu działania konkretnego sprzętu pozwala użytkownikowi na lepsze dostosowanie go do własnych potrzeb i preferencji. Ponadto, świadomość potencjalnych niebezpieczeństw pozwala podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia systemu przed ewentualnymi atakami hakerskimi. Należy jednak pamiętać, że edukacja nie kończy się w momencie, w którym zapoznamy się z instrukcją. Systemy i urządzenia w inteligentnym domu powinny być regularnie aktualizowane w celu wprowadzania nowych funkcji i poprawy ich bezpieczeństwa. 

2. Skuteczne zabezpieczenia  

Drugim, bardzo ważnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie posiadanych urządzeń. W celu zminimalizowania ryzyka nieautoryzowanego dostępu, konieczne jest stosowanie silnych, nietypowych haseł odrębnych dla każdego urządzenia. Różne kody gwarantują, że nawet jeśli nawet zdarzy się naruszenie jednego hasła, pozostałe urządzenia pozostaną bezpieczne. Silne, czyli trudne do złamania przez hakerów, hasła powinny składać się z różnych elementów, takich jak: kombinacje dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Istnieje jeszcze możliwość zaawansowanego zabezpieczenia w postaci tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego. Metoda ta polega na podaniu przez użytkownika dodatkowego kodu, który jest generowany na przykład na smartfonie po wprowadzeniu poprawnego hasła. Oznacza to, że nawet jeśli hakerowi uda się rozszyfrować nasze hasło, to bez dodatkowego kodu nie będzie w stanie uzyskać dostępu do systemu. Korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego stanowi skuteczny sposób na zabezpieczenie dostępu do inteligentnego domu poprzez wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń związanych z utratą jedynego klucza dostępu, jakim jest hasło.  

3. Regularne aktualizacje  

Bezpieczeństwo inteligentnego domu jest w dużej mierze uzależnione od systematycznych aktualizacji oprogramowania. Producenci urządzeń typu smart zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości. W związku z tym często wypuszczają aktualizacje, które nie tylko wprowadzają nowe funkcje, ale także zawierają niezbędne łatki bezpieczeństwa, będące kluczowym narzędziem do zamykania potencjalnych luk w zabezpieczeniach, wynikających z ciągłych ewolucji zagrożeń w cyberprzestrzeni. Niezwykle ważne jest, aby użytkownicy regularnie sprawdzali dostępność aktualizacji dla każdego zainstalowanego w domu inteligentnego urządzenia i natychmiast je instalowali. Ignorowanie aktualizacji oprogramowania może prowadzić do poważnych konsekwencji ze względu na fakt, że przestępcy internetowi często wykorzystują znane luki w zabezpieczeniach od włamań i ataków. 

4. Ograniczanie funkcji  

Dla bezpieczeństwa inteligentnego domu kluczowe jest zrozumienie i kontrola funkcji dostępnych w poszczególnych urządzeniach. Warto zastanowić się, które z nich są nam naprawdę niezbędne, a które wykorzystujemy rzadko, a zatem możemy z nich zrezygnować. Jeśli urządzenie oferuje zbędne dla nas opcje, warto je ograniczyć bądź całkowicie wyłączyć. Ograniczenie funkcji do tych, których najczęściej używamy nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także przyczynia się do bardziej efektywnego zarządzania, np. energią.  

5. Monitoring sieci  

Niezależnie od stopnia zaawansowania systemów zabezpieczeń w inteligentnym domu, regularny monitoring ruchu sieciowego stanowi zasadniczy element w utrzymaniu bezpieczeństwa. Świadomość prędkości naszego internetu oraz tego, co go obciąża, pozwala szybko identyfikować ewentualne zagrożenia i podejrzane aktywności. Jednym z pierwszych kroków jest skorzystanie z dostępnych narzędzi do monitorowania ruchu sieciowego. Istnieje wiele aplikacji i rozwiązań, m.in. takich jak: program Nagios czy York Network Trace, które umożliwiają szczegółową analizę, identyfikację i zarządzanie danymi przesyłanymi przez urządzenia w inteligentnym domu. Te narzędzia często pozwalają na stworzenie podglądu aktywności każdego urządzenia podłączonego do sieci. Kiedy już sprzęty monitorujące są wdrożone, ważne jest regularne skanowanie ruchu sieciowego w poszukiwaniu nieprawidłowości. Niezidentyfikowany ruch lub nieoczekiwane połączenia mogą świadczyć o próbach nieautoryzowanego dostępu. Monitorowanie ruchu sieciowego nie tylko pozwala na ochronę przed potencjalnymi atakami, ale także umożliwia optymalne zarządzanie łączem internetowym. Warto zidentyfikować, które urządzenia generują największy ruch i zoptymalizować ich użycie, co przełoży się na efektywność całej sieci w inteligentnym domu.  

Rozwiązania systemu smart home zapewniają poczucie bezpieczeństwa, komfortu oraz przyczyniają się do redukcji poszczególnych kosztów generowanych przez gospodarstwo domowe. Ich prawidłowe zrozumienie i świadome użytkowanie stanowi klucz do zapewnienia ochrony naszych mieszkań. Edukacja, odpowiednie zabezpieczenia i stała gotowość do wprowadzania zmian w obszarze cyberbezpieczeństwa są niezbędne, by inteligentny dom optymalnie chronił naszą prywatność i był w pełni bezpieczny.  

 

Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka podcastu “Miasta Szczęśliwe”: https://audycje.tokfm.pl/podcast/148888,Wygoda-i-bezpieczenstwo-w-korzystaniu-w-technologii-Najslabszym-ogniwem-automatyki-domowej-i-smart-domow-jest-czlowiek-AUDIOPREZENTACJA  

bezpieczeństwo w inteligentnym domu
cyberatak
cyberbezpieczeństwo
inteligentne urządzenia
zagrożenia

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz