Architektura i design

Harmonia z otoczeniem

Anna Strożek

|

17 listopada 2014

Chcesz mieszkać tak, by w pobliżu był sklep, szkoła dla dzieci i łatwy dojazd do pracy? Za rogiem przyjemna knajpka, dużo zieleni i plac zabaw? Każdy chce mieć wszystko w zasięgu ręki. Mamy teraz za mało czasu, by tracić go na dojazdy. Prawda? Zainteresuj się zrównoważonym budownictwem. Są osiedla, które zadbają o to, by wszystko było blisko.

  1. Zrównoważone budownictwo to dbałość o jakość życia

W życiu chodzi także o komfort. Odpoczynek po ciężkim dniu jest na wagę złota. Trudno zachować równowagę, kiedy gonią nas terminy i tracimy czas w korkach. Zrównoważone osiedla pozwalają zyskać cenną chwilę w naszym życiu. Budując w sposób zrównoważony, pod uwagę brane są takie aspekty, jak: miejsce, w którym mieszkańcy mogą wypocząć (poprzez np. wyciszanie mieszkań, tworzenie wspólnych miejsc relaksu dla mieszkańców), bliskość punktów istotnych dla mieszkańców osiedla (sklepy, przedszkola, restauracje itp.) oraz rozbudowana komunikacja miejska ułatwiająca poruszanie się w mieście i w obrębie osiedla. To wszystko ułatwia życie zwykłego człowieka, daje mu możliwość oszczędzenia paru cennych chwil i wykorzystanie ich np. do relaksu na łonie natury.

  1. Zrównoważone budownictwo to dbałość o naturę

Zgodnie z doktryną zrównoważonego rozwoju – budowle powinny być wkomponowane w lokalny krajobraz. Badania przeprowadzone w European Centre for Environment and Human Health na Uniwersytecie w Exeter dowodzą, że bliskość natury daje ludziom długotrwałe poczucie szczęścia i zmniejsza ryzyko popadnięcia w depresje. Między innymi dlatego tak ważnym czynnikiem w zrównoważonym budownictwie jest dbałość o naturę. Na szczęście, nadchodzi kres karczowania lokalnej roślinności i zastępowania jej strzelistymi, nieefektywnymi, a jedynie efektownymi budowlami. Człowiek jest integralną częścią natury, dlatego powinien budować i mieszkać z nią w zgodzie. Ciekawym rozwiązaniem tej kwestii jest jedno z osiedli w Warszawie – Park Ostrobramska – na którym do tworzenia zieleni zostaną wykorzystane lokalne byliny i trawy. Na tym samym osiedlu mają znaleźć się także zbiorniki na deszczówkę, która zostanie wykorzystana do nawadniania roślinności. Wszystko zatem zmierza ku zrównoważeniu. Na szczęście.

  1. Zrównoważone budownictwo to myślenie o przyszłości

Zrównoważenie to koniec ery egoizmu. Warto zwracać uwagę nie tylko na położenie osiedla. Za dziesięć lat wszystko bowiem może się zmienić. Jeśli jednak w procesie tworzenia zadbano o jakość materiałów, wtedy długo będziemy się cieszyć spokojem w swoim mieszkaniu. Świetnym przykładem myślenia o przyszłości miast jest plan rozwoju Sztokholmu, który ustalono aż do 2070 roku! Da się?

lifestyle
miasto
Skanska
zrównoważony rozwój

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz