Architektura i design

5 sposobów na letni taras

Anna Strożek

|

20 czerwca 2016

W aranżacji letniego tarasu warto postawić na minimalistyczne rozwiązania. Proste formy i naturalne materiały będą znakomicie prezentować się w upalne dni, dobrze zniosą zarówno deszcz, jak i promienie słoneczne.  Czy taras na lato jest warty swojej ceny? Poniżej pięć propozycji aranżacji letniego tarasu.

Sposób pierwszy – powiew świeżości

Funkcjonalnie urządzony taras w stylu skandynawskim to doskonałe miejsce do relaksu. W tej aranżacji dobrze sprawdzą się jednolite białe lub jasnoszare barwy, które będą odbijały światło i dadzą poczucie przyjemnej rześkości w upalny dzień. Na tarasie warto ustawić białe rattanowe lub drewniane meble.

W stylu skandynawskim dużą rolę odgrywają dodatki – narzuty lub poduchy na fotelach. Polecamy dekoracje w kolorze błękitu. Całość aranżacji dopełni zielona roślinność zasadzona w białych, imitujących wiklinę donicach i szklane okrągłe lampiony.

Aranżacja druga – aromatyczne zioła

Motywem przewodnim kolejnej aranżacji tarasu są zioła. Soczysta zieleń świeżych roślin doskonale komponuje się z betonową posadzką i brązową lub beżową elewacją. Zioła można zasadzić w metalowych donicach i ustawić je na pionowym kwietniku.

W przestrzeni takiego tarasu warto postawić ażurowe metalowe meble. Dopełnieniem aranżacji będzie oświetlenie z wykorzystaniem rustykalnej żarówki.

Neutralne barwy, czyli kolejna odsłona letniego tarasu

Do tarasu w neutralnych barwach pasuje drewniana podłoga i zestaw mebli wypoczynkowych w naturalnym kolorze drewna. Taras warto udekorować wysokimi ceramicznymi donicami w kolorze pastelowego różu i jasnych odcieni szarości.

W donicach można zasadzić roślinność kwitnącą i zieloną. Wykończeniem aranżacji mogą być ustawione w rogach duże lampiony i niewielkie latarenki.

Wariant czwarty – energetyczny kolor

Kolejna propozycja to minimalistyczna aranżacja tarasu, której tematem głównym jest wyrazisty akcent kolorystyczny. Warto w niej zastosować posadzki, stół i rattanową sofę narożną w stonowanych odcieniach beżu i szarości, a całość skontrastować z barwnymi dekoracjami i roślinnością, np. w kolorze fuksji.

Dopełnieniem aranżacji będzie efektowny detal – nieduże ażurowe krzesło w kolorze limonki. Na takim tarasie dobrze sprawdzi się punktowe oświetlenie, np. niewielkie lampiony i podświetlane, wysokie donice wypełnione kwiatami.

Aranżacja piąta – nowoczesny szyk

Na nowoczesnym tarasie sprawdzi się elegancki kontrast. Warto postawić na podłogi i elewacje w kolorze ciemnego, chłodnego brązu. Mogą być lśniące lub matowe. Do tego polecamy minimalistyczne, białe meble – dwa duże fotele i stolik. Najlepiej ograniczyć roślinność.

Można zdecydować się na jedną, drewnianą donicę w kształcie prostokąta, najlepiej w kolorze ciemnego brązu i zasadzić w niej kilka gatunków bukszpanów (np. okrągłolistną Rotundifolię lub niższą i wolnorosnącą Elegans, która ma białe brzegi liści).

Powierzchnię gleby warto przysypać białym grysikiem, który rozświetli aranżację i doda jej elegancji.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz