Lagom w praktyce

Poranna Gimnastyka – 5 prostych ćwiczeń, na dobry nastrój

Anna Strożek

|

30 czerwca 2016

Poranna gimnastyka podnosi poziom hormonów szczęścia i dotlenia organizm. Ćwiczenia sprawią, że będziesz mieć więcej energii, optymizmu, a także zmniejszy się twoja podatność na stres.

Sport to zdrowie – korzyści dla ciała i ducha

Wysiłek fizyczny podnosi poziom endorfin (hormonów szczęścia), które zwalczają stany depresyjne i poprawiają nastrój. Sport kształtuje osobowość, wzmacnia ciało i poprawia pracę układu krwionośnego.

Regularny trening przyspiesza metabolizm, obniża poziom cholesterolu i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Poranna gimnastyka zapewniaja dużą dawkę pozytywnej energii.

Osoby aktywne fizycznie rzadziej cierpią na żylaki, cukrzycę, choroby serca i udary mózgu.

Poranna gimnastyka – systematyczność, rytmiczność i umiarkowanie

Ćwicz każdego ranka po 20-30 minut. Staraj się, aby poranna gimnastyka była rytmiczna i angażowała duże grupy mięśni. Istnieje zależność pomiędzy intensywnością treningu a efektami odczuwanymi w sferze emocjonalnej. Najwięcej pozytywnej energii przynoszą ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności. Taki trening podnosi tętno, ale nie powoduje zadyszki.

5 ćwiczeń aerobowych w porannej gimnastyce

Każdy trening poprzedź rozgrzewką, która przygotuje mięśnie od dalszego wysiłku i zapobiegnie kontuzjom. W ramach 5 – 7 minutowej rozgrzewki możesz wykonać skłony tułowia i skoki na skakance.

1 / Nożyce

Nożyce wysmuklą mięśnie ud i brzucha. Połóż się w pozycji leżącej. Ręce ułóż wzdłuż ciała. Nogi lekko unieś i wyprostuj. Naśladuj nogami ruch ostrzy nożyczek – zbliżaj je i oddalaj. Im mniejszy będzie kąt nachylenia nóg do podłogi, tym większą pracę wykonają mięśnie brzucha.

Ćwiczenie powtarzaj przez 5 minut

2 / Przyciąganie hantli

Ćwiczenia z ciężarkami wzmocnią mięśnie ramion. Weź hantle i połóż się na plecach. Ręce unieś i wyprostuj w łokciach. Ciężarki przyciągaj do klatki piersiowej i ponownie prostuj ręce.

Ćwiczenie wykonuj przez 5 minut

3 / Pajacyki

Stań w pozycji wyprostowanej. Ręce opuść wzdłuż tułowia. Dłonie trzymaj na zewnętrznych częściach ud. Złącz nogi. Na raz – wyskocz w górę, równocześnie unosząc dłonie nad głowę i rozstawiając nogi na szerokość bioder. Na dwa – ponownie wyskocz w górę i wróć do pozycji początkowej ze złączonymi nogami i dłońmi leżącymi na udach.

Wykonaj 20 powtórzeń

4 / Wykroki

Ćwiczenie angażuje mięśnie pośladków, nóg (głównie ud) i pleców. Stań w pozycji wyprostowanej. Prawą nogą wykonaj krok do przodu. Udo wysuniętej do przodu nogi równolegle ustaw do podłoża, a tułów lekko wychyl do przodu. Wykonując ruch powrotny, wybij się z pięty. Ten sam ruch wykonaj lewą nogą.

Ćwiczenie powtarzaj przez 5 minut

5 / Przysiady

Stań prosto w lekkim rozkroku. Ręce wyprostuj i unieś na wysokość klatki piersiowej. Płynnym ruchem uginaj kolana tak, aby uda i podudzia utworzyły kąt prosty, następnie wróć do pozycji początkowej.

W trakcie wykonywania przysiadów nie odrywaj stóp od podłoża, a ciężar ciała utrzymuj na piętach. Dbaj, aby kolana nie wychodziły poza linię palców stóp.

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz