Lagom w praktyce

Upcycling – 5 pomysłów na nowe życie starych przedmiotów

Anna Strożek

|

29 sierpnia 2017

Czym jest upcycling?

Zjawisko upcyclingu nie jest niczym nowym, mimo że nazwa może wydawać się obca. Upcycling to przerabianie bezwartościowych przedmiotów, a nawet śmieci, w coś użytecznego i wartościowego. Coś, co jeszcze niedawno było przejawem oszczędności, nagle stało się modnym trendem i synonimem ekologicznego stylu życia.

Upcycling daje nieograniczone możliwości. Przetwarzanie przedmiotów może pójść tak daleko, jak daleko sięga nasza kreatywność. Upcycling wywiera pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na nas, rozwijając naszą wyobraźnię i zdolności manualne.

Więcej o upcyklingu możecie przeczytać tutaj.

Tym razem prezentujemy garść pomysłów na upcyklingowe projekty DIY.

Doniczki i wazony

Zacznijmy od najprostszego i jednocześnie efektownego projektu. Jak zrobić doniczkę z puszki? Fanom minimalizmu wystarczy usunięcie etykiety z puszki po warzywach konserwowych i doniczka gotowa. Miłośnikom kolorów przyda się farba w sprayu, którą łatwo można pokryć puszkę. Do takiej osłonki z pewnością zmieszczą się małe doniczki z ziołami. Możemy ją też wykorzystać jako pojemnik na długopisy. Radzimy sprawdzić, czy wybrana puszka nie ma ostrych krawędzi.

W podobny sposób możemy zrobić wazon. Wystarczy gładka butelka bez wytłoczeń i farba w sprayu. Najciekawszy efekt dają farby z metalicznym wykończeniem.

upcycling doniczki

Źródło:  Homey Oh My

Pufa z opony

Opona w mieszkaniu? Zrobienie pufy z opony wymaga trochę więcej czasu, ale efekt jest spektakularny. Najprostszym rozwiązaniem jest oklejenie opony jutowym sznurkiem. Więcej cierpliwości i wysiłku będzie wymagało zrobienie pufy obitej tkaniną. Niezależnie od tego na który projekt się zdecydujecie, pamiętajcie o przygotowaniu płyty MDF, z której zrobicie wierzch pufy.

upcycling pufa

Źródło: Style Me Pretty

Podstawka z korków

Projekt, który spodoba się miłośnikom wina. Jak wykorzystać korki? Wystarczy kupić cienką metalową opaskę zaciskową, wewnątrz obręczy ułożyć koło z korków od butelek, skleić je ze sobą i zacisnąć.

upcycling korki

Źródło:  Sweet Living Magazine

Tablica z korków

Własnoręcznie zrobiona tablica korkowa? Czemu nie. Wystarczy kupić głęboką ramę i do jej pleców przykleić korki.

upcycling tablica

Źródło: A Beautiful Mess

Rękawiczki ze swetra

Co zrobić ze swetrem, którego już nie będziemy nosić? Można go wykorzystać do zrobienia rękawiczek. Najlepiej sprawdzi się sweter zakończony grubym ściągaczem. Wystarczy obrysować dłoń na kartce, zachowując odstęp na zszycie materiału. Sweter odwracamy na lewą stronę i kładziemy na płasko. Obrysowujemy wzór i wycinamy dwie warstwy materiału. Obie części rękawiczek zszywamy i odwracamy na prawą stronę.

upcycling sweter

Źródło: Feathering My Nest

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz