Lagom w praktyce

Zrównoważone Miasta: Malmö

Anna Strożek

|

18 listopada 2014

Zastanawiasz się, czy istnieje realna szansa na świadome życie? Czy gdziekolwiek ideę zrównoważonego rozwoju traktuje się naprawdę poważnie? Są takie miejsca. Pozwól, że Cię do nich zabierzemy. Zapraszamy na wycieczkę.

Malmö mogłoby dawać korepetycje ze zrównoważonego rozwoju. Jego mieszkańcy mawiają, że jeśli widziałeś Malmö, to widziałeś świat. Dlaczego właśnie to miasto stawiane jest na piedestale zrównoważenia? Malmö to ewenement. Pokazuje, że zrównoważenie i dbałość o naturalne środowisko opłaca się nie tylko wizerunkowo. Jak to robią?

Malmö leży w południowej Szwecji, nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej prowincji Skanii i jest trzecim największym miastem Szwecji. Mieszka w nim ponad 300 tys. mieszkańców. Położenie to sprawiło, że przez wiele lat Malmö było miastem przemysłowym. Jak to się stało, że już w 1997 roku zostało uznane za 4. najbardziej zrównoważone miasto świata wg amerykańskiego „Grist”? Co sprawiło, że przekształciło się w postindustrialną metropolię?

Dzielnica Västra Hamnen w Malmö mogła straszyć szkieletami budynków przemysłowych i upadłych fabryk, ale zamiast tego została przekształcona w nowoczesną i przyjazną dzielnicę mieszkalną. Wyróżnia się industrialnym charakterem, dlatego też jest gratką dla wielbicieli architektury i nowoczesnego mieszkalnictwa. Pomnikiem Västra Hamnen jest na 190 m wysoki (najwyższy budynek w całej Szwecji) wieżowiec mieszkalny „Turning Torso”, czyli skręcony tors. Wzniesiono go na miejscu byłej stoczni. Skręcony Tors – pomimo, że nie wpisuje się w skandynawski styl niskiej zabudowy – to ze względu na swój wygląd idealnie współgra z postindustrialnym otoczeniem. Przypomina maszt statku, który szczególnie imponująco prezentuje się nocą.

Dzielnica Västra Hamnen nazywana jest także strefą Bo01, czyli „Miastem Przyszłości”. Eleganckie domy, apartamenty i biurowce wtapiają się w otoczenie. Blisko znajduje się deptak, a widok z okna na morze nie jest niczym niezwykłym. Małe sklepiki i urokliwe kawiarnie znajdują się na każdym rogu. Jeśli to dla Was mało, to… Energia dostarczana do całej dzielnicy jest uzyskiwana w sposób nieszkodliwy dla środowiska i pochodzi z odnawialnych źródeł. W otwartym obiegu wody wykorzystuje się deszczówkę, a jej nadmiar oddawany jest do morza. Wolne przestrzenie pomiędzy budynkami zostały zagospodarowane pod place zabaw, tereny zielone i zbiorniki wodne.

A co poza samym Västra Hamnen? Stolica Skanii posiada również zabytkową część z urokliwymi kamieniczkami. Kościół św. Piotra wzniesiony ok. 1300 roku, imponujący Ratusz czy XV-wieczny zamek Malmohus. Należy pamiętać również o muzeum sztuki współczesnej Rooseum. W samym tylko centrum Malmö znajdują się trzy duże parki: Kungsparken, Slottsparken, Pildammsparken, w których w ciepłe dni pikniki i grille są na porządku dziennym.

Co więcej? Wiele jest sklepów wyznających zasadę „sprawiedliwego handlu”, które wspierane są przez całe miasto. Sklepiki muszą dostosować pracę do wyznaczonych standardów tj. wspieranie lokalnych przedsiębiorców, dbałość o środowisko naturalne, utrzymywanie właściwych warunków pracy i sprawiedliwych płac. Przekłada się to oczywiście na korzyści dla przedsiębiorców, ponieważ mieszkańcy i władze Malmö zdecydowanie popierają takie inicjatywy. Autobusy komunikacji miejskiej napędzane są biogazem, a samo Malmö to raj dla rowerzystów. W mieście, którego średnica wynosi ok. 10 km jest 460 km ścieżek rowerowych i ok. 60 tys. miejsc parkingowych przeznaczonych dla… rowerów!

Tam, gdzie nie dojedziemy dwoma kółkami, to dotrzemy samochodem lub pociągiem przez most o długości 27 km, łączący Szwecję z kontynentem. Z Malmö do Gothenburga już niedługo będziemy podróżować najdłuższym tunelem kolejowym w Szwecji: Hallandsas Ridge, o długości 8,7 km. Tunel zmniejszy natężenie transportu ulicznego pomiędzy Malmö a Gothenburgiem. Zarówno most, jak i tunel zostały wykonane przez firmę Skanska, założoną przez Rudolfa Berga, nie gdzie indziej – jak właśnie w stolicy Skanii.

Malmö to miasto, z którego należy brać przykład. Nie poprzestaje ono jednak na laurach. Aspiruje do tego, by do 2020 roku stać się miastem zupełnie neutralnym pod względem oddziaływania na zmiany klimatyczne. A do 2030 roku zamierza usamodzielnić się energetycznie i 100% energii pozyskiwać z odnawialnych źródeł! Nic, tylko mieszkać! 

miasta
miejsca
podróże
Skanska
zrównoważone miasta

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz