Architektura i design

Miejsca w Warszawie, które zmieniły się nie do poznania na przestrzeni ostatnich 10 lat

Anna Strożek

|

20 października 2016

Przez ostatnie dziesięciolecie Warszawa zmieniła się nie tylko pod względem urbanistyki, ale też przestrzeni publicznych. Pomysły na zagospodarowanie brzegów Wisły czy rewitalizacje obiektów ważnych dla Warszawy sprawiają, że stolica jest miastem klimatycznym i atrakcyjnym dla turystów oraz mieszkańców.

Co zmieniło się w Warszawie?

Ostatnie dziesięć lat zmieniło charakter stolicy. Warszawa stała się miastem, które tętni życiem. Pojawiły się liczne kafejki i kluby muzyczne. Do dyspozycji mieszkańców i turystów oddano mnóstwo restauracji i pubów. Znacznie zwiększyła się także przestrzeń terenów zielonych. Są one teraz zlokalizowane w różnych częściach miasta a ich wygląd zachęca do odpoczynku wśród zieleni. Warszawa stała się miastem, które sprzyja aktywności fizycznej – jeździe na rowerze, spacerom, joggingowi. Wzrosła liczba ścieżek rowerowych. Pojawiły się nowe tarasy widokowe. Miasto zaczęło chętniej korzystać z dobra, jakim jest krajobraz wiślany. Wisła i przylegające do niej plaże stały się miejscem, w którym chętnie gromadzą się całe rodziny.

Nowoczesne bulwary nadwiślańskie

Wyremontowane bulwary wiślane są atrakcją dla osób aktywnych oraz amatorów ciszy i spokoju. Warszawska promenada sprzyja długim spacerom i wycieczkom rowerowym. Latem bulwary zachęcają do podbojów wodnych i oglądania krajobrazów z perspektywy wygodnego leżaka, a zimą do uprawiania nordic walkingu wzdłuż lewego brzegu Wisły. Podczas modernizacji bulwarów, do użytku mieszkańców i turystów odremontowano również tarasy widokowe. Są one teraz miejscem, z którego z dumą można podziwiać piękno miasta stołecznego, a zadaszona pergola jest przystanią, na której można przysiąść i odpocząć.

Na naszym Facebooku możecie odbyć 2,5 – minutowy lot nad warszawskimi bulwarami. 😉 

Renowacja zamku królewskiego

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, zmianie uległ wygląd wschodniej ściany Zamku Królewskiego. Była to dotychczas jedyna część zamku, której nie modernizowano od czasu odbudowy gmachu. Prace polegały na konserwacji, odnowieniu i zrekonstruowaniu elementów zniszczonych. W ramach remontu odrestaurowano głównie tynki i mury. Nowy wygląd zyskały również elementy metalowe. Przy okazji renowacji części elewacyjnej, założono także nowoczesny system monitoringu i zabezpieczeń. Zewnętrzne ściany barokowo-klasycystycznego zamku odzyskały też specyficzną dla czasów saskich wapienno-piaskową kolorystykę. Ciekawym akcentem jest iluminacja świetlna, dzięki której zamek olśniewa swoim wyglądem także nocą.

Plaża przy moście Poniatowskiego – trzecia plaża nad Wisłą w Warszawie

Przez ostatnie lata w Warszawie intensywniej zaczęto wykorzystywać potencjał brzegów Wisły, oddając je do użytku publicznego. Warszawskie plaże stały się atrakcją i miejscem rozrywki. Jedną z takich miejskich plaż jest „Poniatówka” – plaża przy Moście Poniatowskiego. Jest ona czynna sezonowo, a wejście na nią jest bezpłatne. Plaża zlokalizowana na praskim brzegu Wisły wyposażona jest w bezpieczne place zabaw, boiska, na których można zagrać w piłkę oraz w bezpłatne wypożyczalnie leżaków i parasoli. Do dyspozycji użytkowników są specjalnie wyznaczone miejsca na pikniki, ogniska i grille. W okolicy usytuowane są też klubokawiarnie. Podczas odpoczynku nad brzegiem Wisły warszawiacy mogą wyruszyć na wodne podboje promem, łodzią rekreacyjną lub kajakiem. Plaża przy Moście Poniatowskiego to trzecia w Warszawie miejska plaża. Dwie pozostałe mieszczą się na Saskiej Kępie i przy ZOO. 

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz