Architektura i design

Fit out. Pozwól zadbać o swoje mieszkanie

Anna Strożek

|

21 lipca 2018

Kupując mieszkanie chcemy, aby było funkcjonalne i urządzone z klasą. Jednocześnie marzymy o przytulnym gniazdku, w którym będziemy szczęśliwi. Pragniemy odpoczywać na wygodniej kanapie, w jasnym salonie i z książką w dłoni. Chcemy zapraszać rodzinę i znajomych i cieszyć się ze wspólnie spędzonych chwil. Zanim więc weźmiemy się za remont, wertujemy gazety i portale dekoratorskie, szukając inspiracji. Powód? Nie tak łatwo jest samodzielnie urządzić nowe mieszkanie. Dlatego przy jego aranżacji często zdajemy się na pomoc dekoratorów wnętrz.

Kto mnie teraz urządzi?

Kolejki w marketach, sprzeczki o firanki czy kolor płytek, a później montaż – wszystko kosztuje sporo nerwów. Znacie to?

Na szczęście są sposoby na oszczędzenie czasu i energii, a jednocześnie posiadanie mieszkania jak z okładek najmodniejszych magazynów. Jakie? Można skorzystać z pomocy architektów wnętrz albo pójść o krok dalej i wybrać usługę fit out. Na czym ona polega? To zakup mieszkania wraz z aranżacją. Jak to działa? Zamiast lokalu w stanie deweloperskim, nabywamy apartament skrojony na naszą miarę. Wsparciem dla nas są profesjonaliści, którzy na co dzień specjalizują się w urządzaniu domów. To oni zajmują się aranżacją wnętrza, koordynują prace remontowe oraz wykończeniowe.

Nie musimy martwić się o to, jaką kanapę wybrać i gdzie ją ustawić, bo tworzymy nasze wymarzone gniazdko wspólnie z projektantami. To my decydujemy, w jakim stylu ma być urządzone mieszkanie. Z kolei architekci służą merytorycznym wsparciem – wiedzą, że wysoki sufit tworzy iluzję przestrzeni i jak połączyć kolory, żeby uzyskać przytulny efekt bez optycznego pomniejszenia pomieszczenia. Dzięki usłudze fit out nie szukamy na własną rękę dekoratorów wnętrz, ich znajduje dla nas deweloper.

W pogoni za modą

Zamiast spać przeglądasz blogi o projektowaniu wnętrz? Już wiesz, co jest na topie. Niestety jak to z modą bywa – szybko przemija. Tymczasem nasze mieszkanie powinno cieszyć oko latami – być designerskie, a jednocześnie urządzone w sposób uniwersalny.

Jeszcze do niedawna modne było odnawianie starych mebli. W ten sposób można było zyskać unikatowe łóżko do spania albo ławkę na balkon. Ważnym elementem tego trendu były skrzynki. Odrestaurowane mogły z powodzeniem imitować szafki czy regał. Teraz to już jednak passé.

Kosmos, Afryka i powrót do korzeni

W tym roku pojawiło się kilka nowości w świecie designu. Do lamusa odchodzą palety, skrzynki i różnokolorowe bibeloty. Na topie jest kosmos. Motywy związane z planetami i gwiazdami pojawiają się na tkaninach, ścianach oraz obiciach.

Powróciły także – niegdyś bardzo popularne – afrykańskie motywy. Coraz chętniej umieszczamy w domach szamańskie maski oraz figurki z drewna egzotycznego. Do łask wróciły też lamparcie cętki, tygrysie paski oraz wężowa skóra. Takie pstrokate rozwiązanie to dość odważny pomysł, ale z pewnością ożywi wnętrze.

Projektanci przekonują, że na topie jest także mosiądz. Świetnie łączy się z drewnem oraz gliną. Wybierając wnętrze w takim stylu, nie możemy zapomnieć o dodatkach, np. białej porcelanie i ekologicznych tkaninach. Lniany obrus świetnie wygląda na stole, a bawełniane podkładki sprawdzą się w kuchni. I teraz pojawiają się pytania: kto by za tym nadążył? Jak nie dać się ponieść modzie i zaprojektować funkcjonalne, celujące w nasze upodobania mieszkanie?

Remont kosztuje

Coraz chętniej kupujemy mieszkania prosto od dewelopera. Rok 2017 był pod tym względem rekordowy. Według danych GUS, spółki mieszkaniowe oddały do użytku blisko 90 tysięcy lokali, co stanowiło 50,4% ogólnej liczby mieszkań dostarczonych na rynek. Przyszli lokatorzy zdają się doceniać fakt, że mogą wprowadzić się do pięknego i nieużywanego lokalu. A przy tym oszczędzają czas, bo generalny remont nie jest potrzebny.

Remont używanego mieszkania zajmuje nawet kilka miesięcy. Dużo czasu pochłaniają chociażby prace demontażowe, wyrównywanie ścian czy wylewki. Wykończenie mieszkania od dewelopera zajmuje od trzech do pięciu tygodni. Kluczem do sukcesu jest sprawdzona ekipa remontowa.

Decydując się na usługę fit out nie potrzebujemy martwić się znalezieniem odpowiednich osób. Deweloper zrobi to za nas. Dodatkowo nie musimy aktywnie uczestniczyć w malowaniu ścian czy układaniu glazury. W ten sposób zyskujemy czas na własne przyjemności. Jakie? Możemy iść na siłownię, spędzić czas z dzieckiem lub odwiedzić przyjaciół. Co ważne, architekci wnętrz są do naszej dyspozycji. Przygotują też dla nas dokładny kosztorys, więc nie zaskoczą nas niespodziewane wydatki. A może nawet dzięki temu wyjedziemy na wymarzony urlop?

Więcej chętnych na mieszkania „pod klucz”

Rośnie popularność usług fit out. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają już Czesi czy Słowacy. Polacy również się do niego przekonują. Michał Szymański, kierownik działu sprzedaży Decoroom, jednej z firm zajmującej się realizacjami typu fit out wyjaśnia, że na przestrzeni lat zmieniło się podejście do mieszkania.

– Osobiście, ale również na podstawie naszych wewnętrznych statystyk, widzimy, jak bardzo wzrosło zainteresowanie i zmieniło się podejście klientów do wykończenia mieszkania pod klucz. Usługa ta była kiedyś mało spotykana, obecnie kompleksowość wykonywanej usługi jest w cenie, a klient docenia indywidualne podejście, oryginalność ale przede wszystkim solidną jakość materiałów i wykończenia. Dla porównania – w 2016 roku wykończyliśmy około 300 mieszkań, założenia na 2018 przyjmują liczbę ok. 400 wykończonych mieszkań –to wzrost o 33 %. Co więcej, budżet na wykończenie apartamentu jest większy niż w zeszłym roku, co świadczy o tym, że klienci zwracają uwagę na wyższą jakość materiałów – dodaje.

Z usługi fit out coraz częściej korzystają zabiegani mieszkańcy dużych miast, szczególnie ci, którzy znają już trud urządzania własnego mieszkania.

A jak jest z Wami? Skorzystalibyście z pomocy specjalistów czy wolicie działać na własną rękę?

Dla tych, którzy jeszcze się zastanawiają i poszukują własnego stylu mamy, zebrane wspólnie z architektami Decoroomu, małe kompendium wiedzy na temat trendów na 2018 rok: http://www.greenliving.byskanska.pl/trendy-w-aranzacji-wnetrz-w-2018-roku/.

Inne przydatne linki:
https://mieszkaj.skanska.pl/wykonczenie-wnetrz
https://www.facebook.com/pg/MiastoZrownowazonychStylow/photos/?tab=album&album_id=1433207206826071

 

 

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz