Architektura i design

15 trendów w wystroju wnętrz na 2022 rok

Diana Zbrzeźniak

|

28 stycznia 2022

Ma być komfortowo, przytulnie i jak najbliżej natury – to najważniejsze trendy, które w tym roku będą dominowały we wnętrzach. Inspiracje przyrodą zauważymy nie tylko w kolorystyce wnętrz, ale także w tkaninach, w materiałach wykończeniowych i w dekoracjach. Jak stworzyć modną, a jednocześnie funkcjonalną aranżację mieszkania? Oto najważniejsze trendy wnętrzarskie 2022. 

#1 Biofilic design – natura w codziennej przestrzeni  

Najważniejszy trend wnętrzarski to tzw. projektowanie biofiliczne – czyli wprowadzanie natury do mieszkań i domów. Celem tego zabiegu ma być przywrócenie utraconej więzi z przyrodą, a tym samym stworzenie najlepszych warunków do życia, pracy i nauki. Propagator tego kierunku – Stephen Kellert – podkreślał, że dobre samopoczucie człowieka, zarówno fizyczne jak i psychiczne, uzależnione jest wprost od kontaktu z naturą – kontakt ten nie jest luksusem, a koniecznością dla zachowania zdrowia.  

Ideę tę wyraźnie widać w tegorocznych trendach wnętrzarskich bowiem w najbliższych miesiącach projektanci będą przenosić do aranżacji naturalne materiały, kojące kolory, tekstury i kształty 

trendy wnętrzarskie 2022_biofilic design

#2 Kolorystyka w barwach ziemi – by przywrócić harmonię i spokój  

Kolorystykę wnętrz zdominują w tym roku różne odcienie zieleni, błękity, rudości czy ochry. Do łask powrócił też czekoladowy brąz, kojarzony jeszcze do niedawna z przestarzałą aranżacją z lat 70-tych, który znalazł się na liście najmodniejszych barw 2021/2022 Instytutu Pantone. Projektanci wskazują, że za pomocą kolorów zbliżonych do barw natury, uda się wprowadzić do wnętrz harmonię i spokój.  

Kolorystyka ta nie oznacza wcale, że będzie nudno. Jak przyznała Athena Calderone – wybitna amerykańska projektantka wnętrz – będziemy eksperymentować z barwami ziemi, sięgając np. po różowe odcienie terakoty, a jednolite kolory wypełniać będą całe pomieszczenia, łącznie z sufitem – po to by osiągnąć efekt jak najbardziej przytulnego wnętrza.  

trendy wnętrzarskie 2022_kolorystyka w barwach ziemi

#3 Złote dodatki 

Stonowane barwy ziemi w efektowny sposób dopełnią dodatki w kolorze złota – choć z pewnością będzie to odcień wykorzystywany w mniejszym stopniu niż wcześniej. Jak wprowadzić go do aranżacji mieszkania? Warto będzie postawić na złotą armaturę, oświetlenie lub drobne elementy – jak np. włączniki światła.  

trendy wnętrzarskie 2022_złote dodatki

#4 Zaokrąglone kształty i miękkie tapicerki – wygoda i funkcjonalność w stylu japandi 

Komfort, funkcjonalność i przytulna aranżacja to także tegoroczny trend dotyczący mebli i dodatków. Dominować będą kanapy, fotele czy stoliki o łagodnych, zaokrąglonych kształtach, dzięki którym sprzęty już na pierwszy rzut oka wyglądają na bardzo wygodne, przyjazne i gościnne”. Warto będzie również postawić na miękkie i przyjemne w dotyku tapicerki materiały takie jak welur, aksamit, wełna czy polar 

Zaskoczeniem może okazać się popularność sof i foteli z nisko umieszczonymi, głębokimi siedziskami – inspirowanymi stylem japońskim. To konstrukcje, które z założenia mają zapewnić domownikom oraz gościom jak najlepszy relaks i odprężenie. Azjatyckie trendy pojawią się w aranżacjach nie bez powoduwe wnętrzach będzie bowiem królował styl japandi, łączący wzorce z Kraju Kwitnącej Wiśni ze skandynawskim minimalizmem.  

trendy wnętrzarskie 2022_styl japandi

#5 „Zaokrąglone” dodatki 

Obłe kształty mebli, przywodzące na myśl przytulność i wygodę, bardzo dobrze będą korespondowały z akcesoriami o podobnych kształtach. Jednym z najpopularniejszych będą ozdobne elementy stworzone ze stalowych rurek. Pojawią się we wnętrzach jako uchwyty oraz ozdobne elementy mebli, a także w postaci dekoracji – np. świec, wazonów, ramek na zdjęcia oraz ram luster.  

trendy wnętrzarskie 2022_”zaokrąglone” dodatki

#6 Renesans naturalnych materiałów – by odtworzyć świat przyrody  

Fascynacja naturą będzie w tym roku mocno akcentowana także w materiałach wykończeniowych. Nadchodzi renesans naturalnych (lub stylizowanych na naturalne) powierzchni – takich jak: kamień, terakota, marmur czy trawertyn oraz oczywiście drewno. To tworzywa, które będą miały szerokie zastosowanie naszych domach – od podłóg, po wanny, meble i przedmioty dekoracyjne. Wszystko po to, by ich surowa natura pozwoliła choć w części odtworzyć we wnętrzach świat przyrody.  

W meblarstwie niezwykle modny będzie bambus, który co jakiś czas powraca do designerskiego mainstreamu. Dowodem jego popularności w 2022 jest fakt, że już na wrześniowych targach wnętrzarskich Supersalone w Mediolanie można było podziwiać m.in. bambusowe lampy autorstwa znanego, cypryjskiego projektanta Michaela Anastassiadesa, którego kolekcje znajdują się w cenionych galeriach sztuki w Nowym Jorku czy w Londynie.  

trendy wnętrzarskie 2022_naturalne materiały

#7 Po raz kolejny – terazzo 

Mając na myśli naturalne materiały wykończeniowe, nie można zapomnieć o terazzo. To tworzywo, które ponownie zdominuje modne wnętrza mieszkań. Świetnie sprawdzi się w formie płyt na ścianach korytarzy, salonów, a nawet łazienek. W bardziej wyrafinowanych wnętrzach – będzie pełniło również funkcję blatów kuchennych. Terazzo zauważymy także w mniejszych elementach, stanowiących dodatki aranżacyjne – np. jako podstawa modnych lamp stołowych.  

trendy wnętrzarskie 2022_terazzo

#8 Nie tylko kwiaty, ale i… drzewa  

Trend wnętrzarski, polegający na powrocie do natury, zmieni też spojrzenie na domową roślinność, która w tym roku ma być bujna i imponująca. Zamiast popularnej monstery, we wnętrzach królować będą drzewa: pięknie kwitnące magnolie czy osiągające do trzech metrów wysokości drzewka oliwne.  

W domowych donicach coraz częściej gościć będzie strelicja królewska, zwana rajskim ptakiem, pokaźny i szybko rosnący figowiec bengalski, czy też piękne, kwitnące pnącza hoya carnosa. Świetnym uzupełnieniem roślinnej aranżacji w duchu biofilc design, będą duże okna z widokiem na drzewa i wpadające do wnętrza, naturalne, ciepłe światło. 

trendy wnętrzarskie 2022_powrót do natury

#9 Trawy i plecione struktury 

Jednym z najmodniejszych, naturalnych akcentów we wnętrzach – od kilku lat – są różnego rodzaju dekoracje ścienne z suszonych traw. Z całą pewnością jest to trend, który powinien pojawić się w modnych mieszkaniach w 2022 roku. Ozdobne wieńce, starannie przygotowane kompozycje w wazonach, makramy – to tylko kilka z propozycji ciekawych dodatków z wykorzystaniem traw. 

Powiązanym trendem 2022 będzie wykorzystanie we wnętrzach plecionki – np. w postaci struktury siedzisk i blatów mebli zewnętrznych, które trafią na nasze balkony i tarasy.  

trendy wnętrzarskie 2022_trawy i plecione struktury

#10 Wyposażenie w stylu eko 

Kolejnym z trendów wnętrzarskich 2022 będzie jeszcze większy zwrot w stronę aranżacyjnego recyklingu. Designerzy coraz częściej sięgają po takie materiały, jak chociażby butelki PET czy szkło do konstruowania przyjaznych środowisku mebli i dodatków. Będą to tworzywa, które z całą pewnością zobaczymy w modnych wnętrzach – stoły, krzesła, tapety, a nawet dodatki – np. poduszki.  

Trend ten spełnią również mniej wyszukane i ekstrawaganckie rozwiązania – wystarczy przeszukać strych w domu dziadków lub odwiedzić targi staroci i wyprzedaże garażowe, by zdobyć prawdziwe perełki z czasów PRL. Wprowadzając je do aranżacji swoich mieszkań, uda się wam zrealizować ideę wnętrzarskiego recyklingu.

trendy wnętrzarskie 2022_wyposażenie w stylu eko

#11 Balkony, tarasy, ogrody – przedłużeniem wnętrz mieszkań 

Od wielu miesięcy więcej czasu spędzamy w naszych mieszkaniach, doceniając każdą przestrzeń, która może służyć do relaksu i odpoczynku. Dlatego, jak twierdzi Timothy Corrigan – znany projektant wnętrz z Los Angeles – znacznie więcej uwagi będziemy poświęcać aranżowaniu balkonów, loggi i tarasów.  

Staną się ode przedłużeniem komfortowych i modnych wnętrz mieszkań – tym samym będą pojawiały się tam bardziej wyszukane meble i wyposażenie. Ważne będzie tutaj zachowanie spójności pod względem stylu aranżacji – zarówno wewnątrz mieszkania, jak i w jego zewnętrznych częściach. 

trendy wnętrzarskie 2022_balkony, tarasy, ogrody – przedłużeniem wnętrz mieszkań

#12 Sztuka spoza mainstreamu  

Wydaje się, że epoka, w której we wnętrzach domów dominowały kolekcjonerskie dzieła sztuki, minęła. W 2022 roku – w przypadku artystycznych akcentów w mieszkaniach – będzie liczyła się przede wszystkim kreatywność i różnorodność. Dlatego wszyscy miłośnicy sztuki powinni rozglądać się za interesującą twórczością nowych artystów, którzy ciągle jeszcze funkcjonują poza mainstreamem.  

Warto będzie zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeźby z naturalnych materiałów oraz barwne grafiki i fotografie, które w ciekawy sposób przełamią stonowaną kolorystykę i surowość – tak charakterystycznych dla modnych wnętrz 2022.   

trendy wnętrzarskie 2022_sztuka spoza mainstreamu

#13 Szklane ścianki działowe 

Wiele wskazuje na to, że styl życia, który narzuciła nam pandemia, zostanie z nami na dłużej. Wciąż bardzo ważne będzie wielowymiarowe myślenie o przestrzeni mieszkania i funkcjach konkretnych pomieszczeń. Dlatego też w aranżacjach wnętrz na jeszcze większą skalę będziemy wykorzystywać szklane ścianki działowe.  

Będą one rozwiązaniem, które z jednej strony wpisze się w trend wykorzystania w mieszkaniach naturalnych materiałów, a z drugiej – w łatwy sposób pozwoli „sterować” funkcjonalnością konkretnych przestrzeni. Będzie to oczywiście możliwe dzięki otwieraniu i zamykaniu (lub przesuwaniu) sprytnie skonstruowanych przeszkleń. 

trendy wnętrzarskie 2022_szklane ścianki działowe

#14 Łączenie funkcji pomieszczeń 

To kolejny trend, który wynika bezpośrednio ze zmiany stylu życia w ostatnich latach. Myśląc o rozkładach mieszkań, projektanci coraz częściej odchodzą od oddzielania każdego z pomieszczeń. I tak, na jeszcze większą skalę, salon będziemy łączyli z kuchnią, a czasami nawet z holem – tworząc dużą, otwartą przestrzeń w stylu loftowym.  

Łączenie ze sobą funkcji i różnych przestrzeni to kolejny z tegorocznych trendów wnętrzarskich, którego ważnym założeniem jest również ergonomia. Pandemia sprawiła, że znacznie więcej czasu spędzamy w domu – m.in. spotykając się z rodziną i z przyjaciółmi, przygotowując domowe posiłki, trenując oraz pracując. Dlatego tak ważne będzie aranżowanie wygodnych, wielofunkcyjnych i przestronnych przestrzeni. 

trendy wnętrzarskie_łączenie funkcji różnych pomieszczeń

#15 Oświetlenie – duże klosze  

Kolejnym wnętrzarskim nawiązaniem do natury będą lampy z dużymi kloszami o zaokrąglonych kształtach, przywodzące na myśl formy, które obserwujemy w przyrodzie (np. kokony). Sprawdzą się one zarówno w postaci wysokich lamp podłogowych, jak i lamp wiszących – te ostatnie warto wykorzystać przede wszystkim w strefach jadalnianych. 

trendy wnętrzarskie 2022_oświetlenie – duże klosze

Ciekawą wskazówką projektantów, wpisaną w trendy wnętrzarskie 2022, będzie wykorzystanie we wnętrzach lamp podłogowych z podstawami wykonanymi z minerałów. Będą akcesorium, które sprawdzi się przede wszystkim w wyrafinowanych – nieco odbiegających od surowego minimalizmu – aranżacjach. 

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz