Architektura i design

Wysoka sztuka projektowania. Rozmowa z Bogdanem Kulczyńskim, architektem Holm House 5

27 września 2023

Dla Bogdana Kulczyńskiego, architekta, projektowanie to nie tylko tworzenie budynków, ale również harmonijne połączenie z naturą. W wyjątkowym wywiadzie rozmawiamy o procesie projektowym, inspiracjach i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą tworzenie inwestycji ostatniego etapu osiedla Holm House 5.

O czym Pan pomyślał, kiedy dostał Pan zlecenie zaprojektowania piątego etapu inwestycji Holm House, w którego sercu znalazło się drzewo – ponad 100 letni dąb?

Muszę przyznać, że byłem bardzo zaintrygowany, ponieważ takie drzewo o parametrach pomnika przyrody jest niespotykane w centrum wielkiego miasta. Myślałem wtedy o tym, jak można by zachować to unikalne drzewo, jednocześnie integrując je w harmonijny projekt architektoniczny. To była dla mnie inspiracja do stworzenia czegoś wyjątkowego, co pozwoliłoby zachować naturę w sercu miejskiego osiedla. Poza tym 5 etap inwestycji Holm House to w pewnym znaczeniu przysłowiowa „wisienka na torcie” większego założenia urbanistycznego na Mokotowie i jest mi niezmiernie miło, że zostałem zaproszony do jego realizacji. Muszę przyznać, że coraz częściej mam możliwość pracować nad trudnymi projektami, które wymagają kreatywnego podejścia i niecodziennych pomysłów. Takie prace zawsze traktuję jako nowe wyzwania.

Jak z Pana strony wyglądał proces projektowy inwestycji Holm House 5?

Zlokalizowany na działce dąb jest ogromnym, pięknym drzewem o parametrach pomnika przyrody, w związku z czym, w mojej ocenie, pominięcie go w procesie projektowym było wręcz niemożliwe. Kluczową rolę odgrywało umiejscowienie drzewa. Aby możliwa była realizacja zabudowy, z zachowaniem poszanowania dla otaczającej przyrody, a wręcz wyeksponowaniem jej, konieczne było stworzenie unikalnej koncepcji. Znajdujący się więc pośrodku działki dąb stał się dla nas istotnym punktem centralnym, od którego rozpoczęliśmy całe planowanie. Na wstępnym etapie projektowania konieczna była ścisła i niezwykle wartościowa współpraca z ekspertami zajmującymi się drzewami. Ich wiedza i doświadczenie były nieocenione w procesie zachowania i uwzględnienia ogromnego drzewa, które stanowiło centrum naszej inwestycji. Wspólnie opracowywaliśmy strategię, by zachować to unikalne drzewo w najlepszym stanie i jednocześnie zintegrować je z naszą koncepcją ostatniego etapu projektu Holm House.

 

Jak ta współpraca przełożyła się na konkretne rozwiązania projektowe w przypadku inwestycji Holm House 5? Jakie dokładnie elementy projektu zostały stworzone?

Naszym głównym celem było osiągnięcie harmonii między drzewem, a architekturą budynku. Zainspirował nas tzw. efekt kropli wody, która spadając na taflę tworzy idealne okręgi. W naszym projekcie drzewo stanowi centralny punkt inwestycji, a biegnące wokół niego okręgi wyznaczają pozycję terenów zielonych i małej architektury. Dlatego patrząc na plan zagospodarowania obiektu z góry, można dostrzec, jak drzewo “wpłynęło” na każdy jego element. Wszystkie zastosowane elementy składają się na spójną i zrównoważoną koncepcję projektu Holm House 5.

 

Czy mógłby Pan opowiedzieć nam więcej o elementach projektu, które imitują miedź? Dlaczego wybraliście właśnie ten materiał?

W projekcie Holm House 5 postawiliśmy na nowoczesną bryłę z wyraźnymi kształtami geometrycznymi, co stanowi kontrast wobec naturalnego, nieregularnego kształtu dębu rosnącego na tym terenie. Drzewo jest dla nas wyjątkowe, zwłaszcza jesienią, gdy jego liście przybierają piękny, pomarańczowoczerwony kolor. Chcieliśmy zachować to oryginalne połączenie między nowoczesnością, a naturą. Dlatego zdecydowaliśmy się zastosować materiały imitujące miedź na gzymsach budynku. Ma ona ten sam pomarańczowoczerwony odcień, co liście naszego dębu jesienią. Te elementy miały za zadanie wprowadzić harmonię między nieregularnością drzewa, z jego wijącymi się konarami i gałęziami, a geometrycznymi kształtami budynku.

Czy projektując ten budynek nie obawialiście się Państwo, że w części mieszkań będzie ciemno?

Faktem jest, że tak ogromne drzewo na pewno będzie zabierało trochę światła, jednak liczymy tutaj na świadomość konsumencką. Klienci kupujący mieszkania doskonale widzą, że przed budynkiem stoi dąb, w związku z czym zakładamy, że równocześnie zdają sobie sprawę z tego, że momentami światło w mieszkaniu może być mniejsze. Poza tym, drzewo ma gałęzie rozmieszczone w sposób luźny, tworząc liczne prześwity. Dodatkowo, roślina będzie pełnić nie tylko rolę estetyczną, ale także praktyczną. Latem zapewni mieszkańcom cień, co w obliczu coraz częstszych upałów jest niezwykle cenne. Elewacja jest skierowana na południe, dlatego zacienienie stworzy przyjemne warunki na tarasach i balkonach. Zimą, gdy drzewo będzie bezlistne, nie wpłynie to znacznie na ilość światła wpadającego do mieszkań, co czyni to miejsce wyjątkowo przemyślanym pod względem komfortu mieszkalnego.

 

Czy układ funkcjonalny mieszkań również zaskoczy nas wyjątkową koncepcją?

Projekt zakłada mieszkania o różnych metrażach, począwszy od 27 metrów kwadratowych, aż do ponad 110 metrów. Wszystkie lokale zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wygodną i ergonomiczną przestrzeń życiową. Ponadto w tej inwestycji znajdą się mieszkania, których plany rozkładu pomieszczeń stwarzają możliwość podziału nieruchomości na dwa niezależne lokale z oddzielnym wejściem. Jest to szczególnie cenne np. przy wynajmie lub w przyszłości, w momencie, kiedy chcielibyśmy wygospodarować oddzielne mieszkanie dla dorosłych już dzieci. Układy funkcjonalne uwzględniają również przestrzeń na podwójne balkony – większy w części dziennego wypoczynku oraz mniejszy w sypialni głównej, co ma zapewnić mieszkańcom wyjątkowy komfort przestrzeni.

 

Czy Pana zdaniem potrzeba w Warszawie więcej takich projektów architektonicznych, które integrują naturę w obszarach miejskich?

Oczywiście, taki projekt jak Holm House 5 jest naprawdę wyjątkowy i unikalny na skalę inwestycji mieszkaniowych. Przyczynia się do tworzenia lepszych warunków życia w miastach. Moim zdaniem Warszawa zdecydowanie potrzebuje więcej projektów architektonicznych, które integrują naturę. Takie inwestycje przynoszą wiele korzyści. Po pierwsze, tworzą one przestrzenie, w których mieszkańcy mogą cieszyć się zielenią i świeżym powietrzem, co ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Po drugie, projektowanie z myślą o zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska staje się coraz ważniejsze, dlatego takie realizacje promują ekologiczne rozwiązania, jak m.in. odzysk wody, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju miasta. Niezwykle istotne jest także to, że takie projekty przekazują ważne przesłanie o potrzebie szanowania przyrody i jej integralności, nawet w środowisku miejskim. Harmonia z naturą i zachowanie istniejących wartości przyrodniczych to filozofia, która ma sens zarówno dla mieszkańców, jak i dla miasta jako całości.

architektura
architektura krajobrazu
design
styl
sztuka projektowania

|

Mogą Ci się spodobać

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz