Lagom w praktyce

Gdzie uprawiać sporty zimowe w Warszawie i okolicach

Anna Strożek

|

1 lutego 2017

Miłośnicy zimowych sportów mają obecnie duży wybór wśród różnego typu atrakcji, które zlokalizowane są w wielu częściach Warszawy i okolic. Coś dla siebie znajdą zarówno entuzjaści łyżwiarstwa szybkiego, narciarstwa biegowego, snowboardu, curlingu, hokeja na lodzie, jak i szaleństwa na sankach.

Łyżwy w mieście

Warszawiacy mogą korzystać z ponad dwudziestu lodowisk (krytych, halowych i pod gołym niebem) znajdujących się w różnych dzielnicach miasta.

 • Kryte lodowisko na Stadionie Narodowym (Zimowy Narodowy) to w rzeczywistości aż trzy lodowiska połączone ze sobą ścieżką. Czynne jest w godzinach popołudniowo-wieczornych (18.00 -21.30), w zależności od dnia. Organizowane są tam również imprezy tematyczne, konkursy oraz cykliczne imprezy taneczne „Disco lodowisko”.
 • Figlowisko na Ursynowie to lodowisko kryte, czynne przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Wielbiciele jazdy na łyżwach mają do dyspozycji taflę lodu o powierzchni 1100 mkw. Wstęp jest płatny, ale ponosi się jedynie koszt pierwszej godziny jazdy, druga i trzecia są darmowe. Na lodowisku znajduje się też plac zabaw dla dzieci.
 • OSiR Targówek to zadaszone lodowisko, które czynne jest codzienne od 9.00 – 21.00.
 • Długi tor zewnętrzny i ślizgawka kryta w Stegnach, czynne są od godzin porannych do godzin wieczornych, w zależności od dnia. W Stegnach są doskonałe warunki nie tylko do rekreacyjnej jazdy na łyżwach, ale też do łyżwiarstwa szybkiego.
 • Lodowisko na Rynku Starego Miasta jest najpopularniejszą stołeczną ślizgawką pod gołym niebem, wstęp na nią jest bezpłatny.

Pozostałe miejsca w Warszawie, gdzie można jeździć na łyżwach to: OSiR Wawer, lodowisko Moczydło, OSiR Ochota, lodowisko na Torwarze (hala Torwar to również miejsce, w którym odbywają się zawody w łyżwiarstwie szybkim), lodowisko przy Wola Parku, OSiR Żoliborz, lodowiska w Ursusie, lodowisko na Białołęce, lodowisko przy Pałacu Kultury i Nauki, lodowisko w Wesołej, lodowisko na placu Europejskim, lodowisko przy Urzędzie Dzielnicy Wola, lodowisko w Wilanowie, lodowisko na Bemowie, lodowisko na Pradze-Północ.

Na wszystkich lodowiskach są wypożyczalnie łyżew, ochraniaczy i tzw. pingwinków, szczególnie przydatnych dzieciom, które dopiero uczą się jeździ. Istnieje też możliwość naostrzenia własnych łyżew.

Narty, snowboard i snowskate

W Warszawie i okolicach na nartach można zjeżdżać lub przemierzać trasy biegowe, jeździć na snowboardzie oraz uprawiać snowskate. Najlepsze miejsca na śnieżne szaleństwo to:

 • Ośrodek Szczęśliwice, czyli tzw. Górka Sczęśliwicka (najwyższy punkt Warszawy) w parku na Ochocie, jest czynny codziennie w godzinach: 10.00 – 20.00
 • Snow Park przy Royal Wilanów to teren, na którym można pojeździć na nartach lub snowboardzie za darmo. Została tam utworzona sztuczna górka imitująca stok narciarski. Wyposażono ją w różnego typu przeszkody (np. box, raile) z myślą o miłośnikach ewolucji na nartach, snowboardzie oraz snowskate, czyli śnieżnych deskorolkach.

Trasy biegowe do biegania na nartach zlokalizowane są m. in.:

 • na terenie kompleksu ”Plażowa”, organizowane są tam wieczorne biegi z instruktorem wzdłuż brzegów Wisły,
 • w Lesie Kabackim,
 • w Mazowieckim Parku Krajobrazowym,
 • na terenie Kampinowskiego Parku Narodowego (około 55 km od Warszawy),
 • w lasach Sękocińskich (20 km za Warszawą),
 • w Parku Kultury Powsin.

Saneczkowe szaleństwo

Na sankach zimą można zjeżdżać np. z górek w parkach: Moczydło, Skaryszewskim i Górczewska oraz z Kopy Cwila. Ponadto Zimowy Narodowy wyposażony jest w górkę do zjeżdżania na pontonach.

Zimowy triathlon i hokej na lodzie

Osoby, które zimą szukają oryginalnych lub ekstremalnych wrażeń z pewnością docenią możliwość uczestniczenia w zimowym triathlonie, gry w curling lub hokeja.

Warszawski Triathlon zimowy to rozrywka wymagająca długich przygotowań. Zawodnicy pokonują dystans 19 km: 5 km na łyżwach, 10 km na rowerze oraz 4 km biegu terenowego.

Na lekcje hokeja można zapisać się do Akademii Hokejowej Legii Warszawa, w której również prowadzony jest nabór do drużyn dziecięcych.

Mało znany w Polsce curling jest dyscypliną zimową. Jego tajniki można zgłębić m. in. na Zimowym Narodowym oraz w pierwszej w Polsce hali curlingowej Level-up znajdującej się przy ul. Żupniczej w Warszawie. 

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz