Lagom w praktyce
Anna Strożek
|
13 grudnia 2016
Idei slow food, czyli: kupisz dzisiaj – przygotujesz dzisiaj – zjesz dzisiaj, przyświeca jeden główny cel: przyrządzenie posiłków ze świeżych produktów wysokiej jakości, najlepiej pochodzących od lokalnych producentów. Wiedza dotycząca zasad żywienia wzrasta, stajemy się bardziej wymagający, chcemy jeść smacznie (delektować się) i zdrowo. Miejskie targowiska spożywcze zlokalizowane w różnych częściach Warszawy doskonale wpisują się w styl życia, oparty na świadomym i racjonalnym odżywaniu.
Alfabetyczna lista najciekawszych miejsc w Stolicy
Na Olkuskiej oprócz warzyw i owoców od rodzimych producentów, można kupić także owoce morza, ryby, świeżo paloną kawę, kozie i owcze sery oraz produkty z Basenu Morza Śródziemnego. Weganie i wegetarianie również znajdą tutaj coś dla siebie.
Na bazarku można się zaopatrzyć m. in. w ekologiczne chleby, sery, ryby, wędliny, miody, grzyby, domowe wypieki, kiszonki i inne przetwory. Targowisko posiada np. miejsce, gdzie można kupić ciasta bez dodatku konserwantów czy barwników.
BioBazar to szeroka gama produktów spożywczych, posiadających certyfikat żywności ekologicznej.
Na BioBazarze dodatkowo można zostawić makulaturę, odpady elektryczne (np. baterie), wymienić się książkami w Bibliotece BioBazaru oraz innymi przedmiotami – na Giełdzie Niechcianych Prezentów.
Hala Koszykowa to miejsce z wieloletnią tradycją. Dawniej znajdowały się tu wyłącznie stoiska handlowe, oferujące bardzo szeroki asortyment produktów spożywczych. Obecnie jest to punkt spotkań ludzi ceniących dobre jedzenie i rozrywki kulturalne. Na Bazarze Koszyckim można kupić żywność pochodzącą z małych gospodarstw rolnych. W stoisku Crazy Butcher znajdziemy najlepsze mięso na steki, a w Piekarni Aromat dostaniemy zawsze ciepłe pieczywo, przyrządzane wg tradycyjnych francuskich receptur.
Hale Mirowskie pełniły zawsze funkcje handlowe i były największym tego rodzaju obiektem w przedwojennej Warszawie. Targ pod Halą Mirowską to miejsce, w którym dostaniemy sezonowe owoce i warzywa, zioła, kiszonki, jaja (wszelkiego rodzaju, w tym przepiórcze, perlicze, kacze) oraz bakalie. Obszar handlowy jest ogromny, dzięki czemu wybór produktów najwyższej jakości w bardzo atrakcyjnych cenach również jest imponujący.
Nocny Market to inicjatywa promująca street food. Jest miejscem, w którym można pod gołym niebem, przy dźwiękach muzyki na żywo skosztować różnorodnych smakołyków oferowanych z food trucków.
Targ, oprócz bardzo szerokiego asortymentu ryb świeżych i mrożonych, oferuje też owoce morza oraz produkty niezbędne do ich przyrządzenia. Znajdziemy tu również wykwintne dodatki, takie jak szparagi morskie.
Targ Śniadaniowy jest miejscem spotkań, w którym w miłej atmosferze można kupić i od razu skonsumować dania przygotowane wg tradycyjnych receptur, w tym również wegańskie, witariańskie i wegetariańskie. Znajdziemy tu smaki z całego świata oraz produkty spożywcze najwyższej jakości. Po konsumpcji można wziąć udział w różnego typu wydarzeniach kulturalnych.
Bazarek na Włościańskiej to miejsce z tradycjami. Kupimy na nim warzywa, owoce, pieczywo, mięso a nawet kwiaty.
Na terenie Warszawy działa łącznie 6 tego typu punktów:
Kooperatywa spożywcza to oddolna inicjatywa promująca kupowanie produktów spożywczych od lokalnych wytwórców.
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
Odpowiedz na komentarz