Lagom w praktyce

Niebezpieczny piekarnik na kółkach

Anna Strożek

|

6 sierpnia 2015

Świeci słońce, a na zewnątrz temperatura przekracza 25 stopni. Taka pogoda sprawia, że w środku Twojego samochodu, już po kilku minutach na słońcu, jest około 50 stopni. W zależności od pogody, kreski na termometrze w aucie mogą wzrosnąć nawet do 70-80 stopni. To prawdziwy piekarnik na kółkach.

W ciepłe dni łatwiej się rozleniwić, o czymś zapomnieć, czegoś nie zrobić. Rozkojarzenie może czasem wiele kosztować. Bądź odpowiedzialny! W gorące dni pomyśl o tych, którzy są od Ciebie zależni. Dzieci i psy pozostawione nierozważnie w samochodzie, mogą przez ten błąd stracić życie.

Wygoda pozostawienia czworonoga w samochodzie lub niechęć do obudzenia śpiącego dziecka nie jest warta możliwych konsekwencji. Upał jest naprawdę niebezpieczny i musimy o tym pamiętać. Co jednak zrobić, gdy widzimy dziecko lub psa pozostawionego w zamkniętym, nagrzewającym się samochodzie?

Jeśli zobaczysz kierowcę zostawiającego zwierzę albo dziecko w samochodzie – reaguj! Zwróć uwagę osobie, która tak postępuje. Jeśli to nie podziała, masz pełne prawo zadzwonić na policję i zgłosić ten fakt. Co jednak zrobić, gdy w aucie pozostawionym na słońcu jest zamknięte dziecko lub zwierzę a właściciela nigdzie nie widać? Niezwłocznie zadzwoń na policję i spróbuj zlokalizować właściciela. Jeśli w pobliżu jest tylko jeden np. sklep – udaj się jak najszybciej do pracownika, by ten nadał komunikat wzywający właściciela auta do pojazdu.

Co jednak, gdy to nie zdaje rezultatu? Pozostaje Ci zawiadomienie policji, a gdy uważasz, że sytuacja tego wymaga – bez wahania wybij szybę. Masz do tego pełne prawo, gdyż chronisz wartość wyższą jaką jest życie, od niszczonego mienia, czyli w tym wypadku szyby. Zachowaj przy tym oczywiście wszystkie względy ostrożności, zarówno w stosunku do siebie, jak i uwięzionego w aucie. Jeśli powiadomiłeś wcześniej policję o zajściu, niebezpieczeństwo posądzenia o niszczenie mienia jest znikome. Jeśli są świadkowie zajścia, poczekaj z nimi na przyjazd patrolu, niech potwierdzą zaistniałą sytuację. I przede wszystkim – nie wahaj się. Możesz uratować komuś życie!

Dodatkowo – w upalne dni pozostawiona pod blokiem miska z wodą może pomóc przetrwać okolicznym zwierzakom. Nie tylko bezpańskim psom i kotom, ale także ptakom. Upał doskwiera wszystkim.

Udostępnij ten artykuł. Spraw, by takie sytuacje nie miały miejsca. Edukując również masz szansę uratować czyjeś życie!

#zrównoważony rozwój #skanska #homes by skanska

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz