Lagom w praktyce
Anna Strożek
|
2 czerwca 2016
Każdy Polak generuje blisko 300 kilogramów odpadów rocznie. Powoduje to powstawanie wielu wysypisk śmieci i zanieczyszczanie środowiska. Zastanawiasz się, co ty możesz zrobić, aby ochronić nasze środowisko i poprawić kondycję Ziemi? Oto 5 prostych czynności.
Segreguj śmieci
Chusteczka higieniczna rozkłada się przez 3 miesiące, guma do żucia około 5 lat, a plastikowa butelka przez 100 do 1000 lat. Segregacja śmieci to szansa na odzyskanie niektórych surowców i przetworzenie ich na nowe materiały. Na przykład z 27 plastikowych butelek można zrobić ciepłą bluzę z polaru. Segregując odpady, możesz mieć wpływ na zmniejszenie występowania wysypisk śmieci i ograniczysz zużycie energii.
Przeterminowane lub niepotrzebne lekarstwa zanoś do apteki.
W ciągu roku każda osoba generuje średnio blisko 2,5 kg odpadów medycznych. Niepotrzebne lekarstwa, zużyte igły, plastry czy opatrunki nie powinny lądować w koszu na śmieci. Są poważnym zagrożeniem dla środowiska i dla twojego zdrowia. Niepotrzebną zawartość domowych apteczek dostarczaj do lokalnej apteki lub do PSZOK-u.
Kupuj żywność ekologiczną.
Wybierając produkty z upraw ekologicznych, dbasz o swoje zdrowie. Ekologiczne warzywa i owoce nie mają chemicznych dodatków, lepiej smakują i dostarczają więcej witamin. Możesz mieć pewność, że do ich uprawy nie stosowano sztucznych nawozów, które niszczą glebę. Ekologiczni rolnicy pracują w zgodzie z rytmem natury. Uprawiają rośliny, troszcząc się o przyrodę. Żywność ekologiczną najlepiej kupować u lokalnych przedsiębiorców. W ten sposób będziesz mieć pewność, że produkt jest świeży, a co więcej, skrócisz drogę transportu produktów. Przyczyni się to do emitowania mniejszej ilości zanieczyszczeń do atmosfery.
Nie marnuj jedzenia.
Do koszy na śmieci trafia ⅓ wyprodukowanej żywności. Jak zmniejszyć te statystyki? Przede wszystkim zakupy rób z listą i czytaj termin przydatności produktów. Informacja „Spożyć do…” – oznacza, że po upływie terminu produkt nie nadaje się do zjedzenia. „Najlepiej spożyć przed…” to termin sugerowany przez producenta. Przy produktach z takim oznaczeniem, sam możesz określić czy chleb lub kasza nadają się jeszcze do zjedzenia. Wędliny i sery kupuj w kawałku, a po zakupie wyjmuj je z woreczka. Dzięki temu dłużej zachowają świeżość.
Oszczędzaj papier.
Oszczędzając papier, dbasz o lasy. Wykorzystuj obie strony papieru. Zeszyty i notesy zapisuj do końca. Nie drukuj niepotrzebnych dokumentów. Wybieraj pocztę w wersji elektronicznej, zamiast papierowej. Odzyskując jedną tonę makulatury, ochronisz około 17 drzew. Drzewa nie tylko dają cień i schronienie podczas upałów, ale też oczyszczają powietrze. Pochłaniają dwutlenek węgla, usuwają substancje toksyczne, redukują hałas i są domem dla wielu zwierząt.
Zanieczyszczone powietrze powoduje nieodwracalne zmiany w atmosferze i przyczynia się do rozwoju chorób. Konsekwentne eko-postępowanie, praktykowane w codziennym życiu, poprawi stan natury i ustabilizuje klimat.
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
16 kwietnia 2025
8 kwietnia 2025
21 marca 2025
17 lutego 2025
Odpowiedz na komentarz