Architektura i design

Polska: Park Ostrobramska

Anna Strożek

|

19 lutego 2015

Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy pokazywać Wam zrównoważone rozwiązania w wydaniu… polskim! Polacy nie są gotowi na świadome życie i zrównoważony rozwój? Spokojnie. Jest nieźle.

Opowiadamy o zrównoważonym rozwoju, skandynawskim stylu życia i naszej pasji do samoświadomości. Otrzymujemy jednak wiadomości z wątpliwościami, „że wszystko fajnie, zrównoważony rozwój super, ale Polska to nie Szwecja i tutaj raczej się nie uda”, uważacie, że „w Skandynawii jest inaczej, ale u nas czegoś takiego nie ma i pewnie nie będzie”. Cieszymy się, że jesteście zainteresowani, ale jeszcze bardziej cieszy nas fakt, że możemy rozwiać Wasze wątpliwości. Może idea zrównoważonego rozwoju dopiero raczkuje w Polsce, jednak jakoś trzeba zacząć, prawda? Na początku pod lupę weźmiemy… inwestycje mieszkaniowe.

Spokój rzecz święta

Dom to miejsce, gdzie szukasz spokoju po ciężkim dniu. Ważne jest, by w Twoim otoczeniu znajdowało się dużo zieleni i miejsc, gdzie możesz się zrelaksować. Mieszkanie powinno być enklawą, w której czujesz się najlepiej na świecie. Hałas, pośpiech i napięcie towarzyszące nam każdego dnia bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli nie masz miejsca, w którym możesz odpocząć w ciszy i spokoju – Twój organizm bardzo się męczy. Hałas jest przyczyną nie tylko głuchoty, lecz także: rozdrażnienia, bezsenności oraz depresji. Co roku rośnie liczba osób, które mają problemy ze słuch Nie pracują na lotnisku, a w biurach open-space. Wydaje się, że w takich miejscach nie jest głośno – przecież na budowie jest zdecydowanie więcej hałasu. To jednak pracownicy biurowi coraz częściej udają się do laryngologa, a 90% pracujących w open-space uważa, że takie biura sprzyjają roztargnieniu, zwiększają uczucie stresu i obniżają produktywność. „Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia), przeanalizowali dane dotyczące ponad 68 000 urodzeń i stwierdzili, że każdorazowe zwiększenie natężenia hałasu o 6 decybeli pochodzącego z miejskich dróg wpływa na obniżenie wagi urodzeniowej dziecka o 15-23 gramów” (źródło: tylkomedycyna.pl). Wynika z tego, że otoczenie ma wpływ na zdrowie, zanim przyjdziemy na świat.

Mieszkanie w zrównoważonym stylu

Warszawa wiedzie prym we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w codziennym życiu. Również w budownictwie mieszkalnym. Pod lupę wzięliśmy tym razem Park Ostrobramska, nowoczesne osiedle firmy SKANSKA, które znajduje się w prawobrzeżnej części Warszawy. Pod koniec ubiegłego roku został oddany do użytku drugi etap inwestycji. Czy w Parku Ostrobramska będzie można odpocząć? Sprawdźmy.

Na osiedlu roślinności ma być dużo, co więcej – skomponowana zostanie z rodzimych szczepów bylin i traw. Z powodu pory roku, osiedle jeszcze się jednak nie zazieleniło. W niedalekiej odległości od Ostrobramskiej znajduje się park i jeziorko Balaton, gdzie można wybrać się na rodzinny spacer. Funkcje grodzenia na osiedlu w wielu miejscach przejęła roślinność, zapewniając intymność, komfort spacerów i odpoczynków. Brak wysokich murów i grodzeń sprawia, że budynki lepiej wpisują się w otaczający krajobraz. W okolicy znajdują się kawiarnie i sklepy, a do Atrium Promenada dostaniemy się pieszo w 5 minut. Cisza i spokój nie są jednak zagrożone, nawet przez bliskość centrum handlowego. Mieszkania oddzielone są od siebie 18-centymetrowymi ścianami z bloczków Silka, które tłumią odgłosy z sąsiednich lokali, a solidne drzwi blokują hałas z klatki schodowej. Na całym osiedlu wykorzystano szybkobieżne i ciche windy, które nie zakłócają miru domowego. Zamykając za sobą drzwi mieszkania w Parku Ostrobramska, zostawiamy na klatce schodowej cały hałas towarzyszący życiu wielkiego miasta. Cisza to nie jedyna zaleta mieszkań firmy SKANSKA. Duże okna zapewniają odpowiednią ilość światła, dzięki czemu da się wykorzystać nawet ostatnie promienie słońca. To korzystne zarówno dla naszego samopoczucia i portfela. Jakie są inne zalety mieszkania w Parku Ostrobramska?

Coraz częściej, coraz młodsi

– Wybrałem to osiedle świadomie – mówi Michał, młody programista, który niedawno wprowadził się do jednego z mieszkań w Parku Ostrobramska. – Duże okna zapewniają mi fajny widok i dużo światła przez cały dzień, a wysokie sufity dają poczucie przestrzeni. Pod nosem mam sklepy i Promenadę. Kiedy potrzebuję, to dojazd do centrum Warszawy zajmuje mi 15 minut. Prócz tego, miło mieszka się w miejscu, w którym chociaż wiesz, że jest ochrona, to nie odczuwasz jej obecności. Czuję się bardziej jak u siebie. Nie jak w hotelu, tylko jak w domu. Dodatkowo zamknięty fundusz powierniczy pozwolił mi spać spokojnie, a fajny, minimalistyczny design to taka wisienka na torcie – takich osób jak Michał na Osiedlu Ostrobramska jest więcej. Młodzi coraz częściej świadomie i z dużą dbałością o szczegóły wybierają swoje mieszkania. Zdają sobie sprawę, że to inwestycja na lata. Coraz więcej z nich decyduje się na własny kąt. „Kupcami mieszkań w budowanym przez nas Parku Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe są w większości ludzie młodzi. Coraz częściej i bardziej świadomie zwracają uwagę na proces finansowania oraz kwestie związane z zabezpieczeniem inwestycji. Wielu z nich zdecydowało się na wybór firmy Skanska, ze względu na stabilność finansową, która daje duże poczucie bezpieczeństwa. Nasze inwestycje realizujemy nie z kredytu, tylko z własnych środków. Dodatkowo, korzystamy z zamkniętego rachunku powierniczego, czyli wpłacane przez nabywcę pieniądze trafiają do firmy dopiero po odbiorze mieszkania” – potwierdza Jakub Zagórski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland.

Na dokładkę

Wiemy już, że spokój domowego ogniska nie jest zagrożony. Czy znajdziemy w Parku Ostrobramska jeszcze jakieś smakowite kąski? Zielone rozwiązania dbają również o portfele mieszkańców. Park Ostrobramska to duże okna, światła z czujnikami LED w częściach wspólnych i dużo zieleni… A co ze zdrowiem? „Na realizowanym przez nas osiedlu Park Ostrobramska na Pradze-Południe w Warszawie oferujemy program wykończenia wnętrz, w ramach którego korzystamy z farb posiadających europejski certyfikat Ecolabel oraz rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Ponadto, fugi, masy, kleje i substancje uszczelniające zostały dobrane w taki sposób, aby były jak najbardziej neutralne dla zdrowia. Potwierdza to certyfikat GEV EMICODE na najwyższym poziomie, nadawany przez międzynarodową organizację badającą jakość produktów UL ECO-INSTITUT” – opowiada Jakub Zagórski.  Dodamy od siebie, że firma Skanska ma również w swojej ofercie wykończenie mieszkania wspólnie z ekspertami od skandynawskiej architektury wnętrz.

Obraz maluje się optymistycznie. Coraz więcej, szczególnie młodych, wykształconych osób zwraca uwagę na miejsce swojego zamieszkania. Młodzi ludzie dbają nie tylko o swoje zdrowie i komfort, ale zwracają uwagę na sposób w jaki deweloperzy traktują otoczenie i społeczeństwo. Firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nowych klientów. Rośnie świadomość, nie tylko globalnych korporacji, lecz także konsumentów. To oznacza, że może być już tylko lepiej.

Znacie jakieś inne zrównoważone rozwiązania z polskich miast? Może jakiś rewolucyjny pomysł na transport miejski?;)

mieszkania skanska
park ostrobramska
Skanska
Zrównoważona Polska

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz