Lagom w praktyce

Sprytny design

Anna Strożek

|

5 marca 2018

Wiemy, że ludzie bywają sprytni, ale czym właściwie jest sprytny design? Niektórzy projektanci, zamiast myśleć głównie o stylu, zastanawiają się też, jak mądrze rozwiązać rozmaite problemy domowników. W ten sposób powstają sprytne przedmioty, które w nietypowy i prosty sposób odpowiadają na wiele różnych oczekiwań użytkowników. Oto przykłady.

Meble dostosowujące się

Jeden mebel, który zmienia się w zależności od potrzeb? Niemożliwe? A jednak! Rozwiązanie oparte na sprytnych modułach wymyślonych przez Yuyę Ushidę pozwala z jednego elementu stworzyć krzesło, fotel, kanapę, a nawet stolik. I mimo że jest to propozycja dla odważnych, warto szukać takich wielofunkcyjnych rozwiązań w sklepach.

Meble rosnące wraz z użytkownikiem

Konieczność zmiany urządzenia pokoju dziecięcego to zmora rodziców. Co roku pojawiają się nowe potrzeby, a na remont nie zawsze możemy sobie pozwolić. Z pomocą przychodzą rozwiązania oparte na modułowej budowie, niczym klocki Lego. Za przykład może posłużyć kolekcja Smart Meble VOX – kilkanaście prostych elementów można dowolnie komponować i tworzyć konstrukcje, które zaspokoją potrzeby i kilkuletniego dziecka, i nastolatka.

pokoj

Kolekcja SMART Meble VOX, proj. Marta Krupińska

Domowy ogródek

Jak wprowadzić więcej zieleni do mieszkania? Nie trzeba być ogrodnikiem ani mieć wielkiego tarasu. Tak zwany home gardening to coraz bardziej popularny trend –  wystarczy odrobina kreatywności, a okaże się, że na parapecie okiennym można wyhodować własne pomidorki, a na ścianie – zioła. Hodowlę można zacząć w drewnianych skrzynkach lub w przeszklonych miniszklarniach, które można w prosty sposób zrobić samemu. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na parapecie, pomyślmy o hodowli pionowej – wiszące na oknie lub ścianach instalacje też nadają się do uprawy roślin!

plants

Warkocz z wody Swirl Faucet

Jak oszczędzać wodę? Sposobów jest kilka, ale najprostszy polega na tym, żeby wyłączać strumień, kiedy to tylko możliwe – np. podczas szczotkowania zębów czy wycierania umytego talerza. A co, jeśli chcemy być jeszcze bardziej oszczędni? Simin Qiu, student designu z londyńskiego Royal College of Art, opracował Swirl Faucet – kran, który oszczędza do 15 proc. więcej wody w porównaniu ze zwykłym kranem. Udało się to dzięki modyfikacji strumienia wypływającej z kranu wody. Artysta wyposażył baterię w podwójną turbinę, która kształtuje strumień wody w taki sposób, że powstają z niego zadziwiające kształty, np. warkocz lub struktura przypominająca siatkę. Projekt został uhonorowany nagrodą iF Design Award w 2014 r. Ciężko oderwać wzrok od wodnych kształtów!

Czerp ze słońca Brunton Solaris®

Nasze smartfony, aparaty fotograficzne i laptopy potrafią coraz więcej. Efektem ubocznym ich rosnących umiejętności jest jednak to, że coraz szybciej zużywają energię i trzeba je często ładować. Powoli przyzwyczajamy się, że najnowszy smartfon podczas intensywnego używania nie potrafi wytrzymać nawet doby. Z tego powodu na popularności zyskują wszelkie urządzenia, które przedłużą żywot baterii naszych gadżetów. Wśród nich są takie, które do zasilania wykorzystują energię słoneczną. Składana mata z panelami słonecznymi SOLARIS® po rozłożeniu zajmuje powierzchnię porównywalną ze średniej wielkości ręcznikiem, a po złożeniu z łatwością zmieścimy ją w plecaku podróżnym. Sprawdzi się też w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach, w których o gniazdku elektrycznym można tylko pomarzyć.

Drugie życie auta M.A.M Airbag

Po wypadku samochodowym mało kto przejmuje się dalszym losem poduszek powietrznych. Magda Rychard, Anna Łyszcz i Maja Szczypek postanowiły dać tym na pozór bezużytecznym materiałom drugie życie. Pomysł pojawił się, gdy znajomy Magdy miał wypadek, podczas którego wybuchły obie poduszki. Kierowcy na szczęście nic się nie stało, a Magda dostrzegła potencjał materiału poduszek. Rezultatem eksperymentów dziewczyn są pojemne torby M.A.M Airbag. Każdy model jest – tak jak poduszka powietrzna, z której został zrobiony – wodoodporny, wytrzymały i niezawodny.

plecak

Torba z kolekcji M.A.M Airbag, zdjęcie: Robert Świerczyński

Kto naprawi? Ładnie naprawię

Żywotność przedmiotów, którymi się otaczamy, stale się skraca. Mało kto używa tego samego telefonu dłużej niż dwa lata. Rzadko też naprawiamy przedmioty codziennego użytku, częściej po prostu kupujemy nowe. Góra śmieci rośnie, nie mówiąc o energii, którą trzeba wytworzyć do produkcji nowego przedmiotu. A przecież czasami wystarczy niewielki wysiłek, żeby naprawić niedziałającą rzecz. Z tego założenia wyszli autorzy serwisu Ładnie Naprawię. Platforma łączy ze sobą fachowców, którzy poszukują zleceń, i osoby, które chcą coś naprawić. Strona ma dwie główne sekcje: „Dam do naprawy” i „Naprawiam”. Na ladnienaprawie.pl znajdziemy oferty cerowania spodni, reno- wacji dzieł sztuki i ogłoszenia dla specjalisty od tapicerowania. Na bazie platformy powstał magazyn o takiej samej nazwie, który promuje ideę naprawiania przedmiotów.

ipad

Strona internetowa ladnienaprawie.pl

Jak śmiecić, to otrębami Biotrem

Gdy za oknem ciepło i słonecznie, chętnie umawiamy się ze znajomymi na wspólne posiłki w plenerze. Żeby uniknąć góry naczyń do zmywania lub, co gorsza, góry plastikowych talerzy jednorazowych, które zaśmiecą środowisko, można skorzystać z pomysłu Jerzego Wysockiego. Założyciel firmy Biotrem eksperymentował przez pięć lat, żeby opracować technologię wytwarzania talerzy i misek z otrąb pszennych. W procesie produkcji nie wykorzystuje się chemicznych dodatków i stabilizatorów. Wszystkie produkty są biodegradowalne i w pełni rozkładają się w miesiąc. Ekologiczne naczynia można włożyć do piekarnika lub mikrofalówki, a po użyciu usunąć bez wyrzutów sumienia. Do wyboru są: miska i talerze w dwóch rozmiarach, półmisek i sztućce. Firma zapewnia, że na specjalne zamówienie wyprodukuje otrębową zastawę w dowolnych kształtach.

Zabawa światłem Philips HUE

System Philips HUE działa dzięki łączności bezprzewodowej wi-fi pomiędzy lampami a urządzeniami mobilnymi. Za pomocą aplikacji w telefonie lub na tablecie możemy dowolnie zaaranżować przestrzeń światłem: używać ulubionych zdjęć jako palety barw, sterować oświetleniem we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie, dostosować oświetlenie domu do naturalnego rytmu dnia albo przy wykorzystaniu geolokalizacji ustawić włączenie świateł na powitanie, gdy zbliżamy się do domu. System HUE współgra też z dźwiękiem. Możemy zsynchronizować wybrane pliki muzyczne i źródła światła, by pulsowały w rytm muzyki. Możemy też dzięki aplikacji IFTTT ustawić świetlne powiadomienie o nowej wiadomości e-mail lub aktywności na Facebooku. Możliwości jest mnóstwo – system HUE operuje pełnym spektrum 16 mln kolorów. Do tego współpracuje z ponad 300 aplikacjami na iOS oraz Android i wykorzystuje energooszczędną technologię LED, a dzięki temu oszczędzamy aż do 90 proc. energii używanej do oświetlenia domu!

apka

Za pomocą aplikacji Philips HUE w telefonie lub na tablecie można dowolnie zaaranżować przestrzeń światłem. 

salon

W ramach systemu HUE mamy do wyboru 16 mln kolorów światła.

tekst: Agata Nawotny

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz