Lagom w praktyce

W co się bawić?

Anna Strożek

|

12 kwietnia 2018

Dzieci bawią się właściwie bez przerwy. Zabawa rozwija wyobraźnię, poprawia koordynację ruchową i uczy współpracy. Dlaczego by nie wziąć z nich przykładu? Oto kilka propozycji prostych gier nie tylko dla maluchów.

dziecko

1. Puszczanie latawców

Potrzebny duży i płaski teren. Sterowanie latawcem wcale nie jest takie łatwe, postaraj się o pomoc przy wyrzuceniu latawca na wiatr i steruj, stojąc plecami do kierunków podmuchów.  Poszukuj stref wznoszenia i za nimi podążaj. 

2. Bule

Rzucając z wytyczonego miejsca, należy umieścić dużą kulę jak najbliżej małej drewnianej, zwanej świnką lub prosiaczkiem. Przy okazji warto zbijać bule przeciwników leżące najbliżej świnki. Gra nie wymaga dużej sprawności fizycznej – nie bez powodu jest to ulubiona gra francuskich emerytów.

3. Badminton

To również dyscyplina olimpijska. W badmintona można grać w dwie lub cztery osoby, w warunkach podwórkowych nie potrzeba siatki. W badmintona może grać niemal każdy i niemal w każdych warunkach, byle bezwietrznych.

zabawy

4. Gra w gumę

Klasyka zabaw podwórkowych. Kolejka kończy się w momencie tzw. skuchy, czyli błędu. W trakcie gry wzrasta poziom trudności – od kostek, przez łydki, kolanka, uda, pośladki i pas. Dla wytrwałych pozostaje też kategoria paszek.

5. Kapsle

Wystarczy narysować trasę wyścigu (im bardziej krętą, tym lepiej) i pstrykać w kapsel tak, by nie wypadł z toru. Szczególne kontrowersje wywołują tzw. ścinki (skrócenie trasy), traktorki (kiedy kapsel obraca się po ząbkach) i beczułki (ścinka w powietrzu). Warto pamiętać o oznaczeniu swoich kapsli, np. flagami państw.

6.  Klasy

W niektórych kręgach zwana też grą w chłopka. Skacząc (do przodu, tyłu, bokiem, na jednej nodze), należy przejść wszystkie osiem pól narysowanych kredą na asfalcie lub ich kombinacje.

7. Gra w chowanego

Istnieją różne warianty tej gry, ale samej idei chyba nie trzeba nikomu przybliżać. Od naszej fantazji i wytrzymałości zależy długość rozgrywki i jej dokładne zasady. Świetna okazja do poznania zakamarków własnego osiedla.

8. Zbijak

Gra dla większych grup, do zabawy wystarczą właściwie tylko piłka i prowizoryczne boisko podzielone na pół. Należy rzucać piłką tak, aby trafić, czyli zbić, zawodników przeciwnej drużyny.

9. Ciupy

Potrzebnych jest pięć kamyków. Jeden podrzucamy, a gdy jest w powietrzu, tą samą ręką próbujemy zgarnąć jeden z kamyków z ziemi. Potem powtarzamy to samo z dwoma kamykami, a następnie z trzema i tak aż do momentu, kiedy uda nam się złapać wszystkie pięć.

10. Podchody

Największe pole do popisu dla wyobraźni. Jedna grupa ucieka, druga ściga, przy czym ta pierwsza wykonuje zadania i poszukuje wskazówek pozostawionych przez tą drugą. Samo wymyślenie instrukcji i sposobów na zostawienie lub zakrycie śladów dla przeciwników jest już świetną zabawą.

11.  Skakanka

Hit podwórek sprzed epoki fitnessu. Skakanka może być też narzędziem do różnych gier zespołowych, takich jak dziesiątki (skakanie po 10 razy każdym stylem) albo szczur (osoba stojąca w środku obraca skakanką, a stojący dookoła muszą ją przeskakiwać).

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz