Architektura i design

Budownictwo dostępne

Anna Strożek

|

28 marca 2018

W ciągu ostatnich lat zmieniło się podejście do kształtowania przestrzeni publicznej oraz form mieszkaniowych dla różnych grup społecznych, m.in. osób starszych, z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi, czy goniących za karierą singli. W procesie projektowym fundamentalnym aspektem stało się zwiększanie dostępności inwestycji.

Projektowanie dostosowane do specjalnych potrzeb rozpoczyna się od tworzenia przyjaznych przestrzeni wspólnych, a kończy na szczegółowych parametrach architektury, ułatwiających poruszanie się wszystkim mieszkańcom, niezależnie od ich predyspozycji psychoruchowych. Na co należy zwrócić uwagę wznosząc budynki, które będą dostępne dla wszystkich? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Seniorzy

Liczba osób starszych w naszym otoczeniu stale rośnie. W 2017 roku statystyczny mieszkaniec Polski miał przeciętnie prawie 41 lat (mediana wieku). Grupa osób w wieku 65 lat i więcej w 2017 r. zwiększyła się o 217 tys., do ponad 6,5 mln, co stanowi 17% ogólnej populacji. Proces starzenia się społeczeństwa ma także wpływ na rynek nieruchomości. Budynek przeznaczony dla seniorów powinien być intuicyjny i proponować udogodnienia w zakresie poruszania się w nim. W tym celu nowoczesne budownictwo wykorzystuje rozwiązania na płaszczyźnie usługowej, funkcjonalnej i lokalizacyjnej. Elementy techniczne i architektoniczne, które podnoszą komfort życia osobom starszym to np. szerokie korytarze, poręcze, antypoślizgowe nawierzchnie, dostęp z poziomu windy do wszystkich kondygnacji budynku, wycieraczki zlicowane z posadzką, ławki z podłokietnikami oraz wygodny dostęp do szafek w kuchni. Dodatkowo współczesne budownictwo senioralne powinno kłaść nacisk na strefy wspólne, które pomagają pielęgnować więzi sąsiedzkie i stanowią ucieczkę przed doskwierającą często w podeszłym wieku samotnością.

Osoby z ograniczoną sprawnością 

Budynek, w którym będą mieszkać osoby mające kłopoty z poruszaniem się, należy zaprojektować w sposób łączący nowoczesny design z ultra funkcjonalnością. Co to oznacza? Kluczową kwestią jest swoboda ruchu – płaskie i szerokie przestrzenie. Mieszkanie bez barier powinno oferować także niżej zamontowane gniazdka i włączniki, drzwi o większej czułości, czy wideodomofony. W przypadku osób niedowidzących ważnym aspektem jest również podłoga. Najlepiej by była antypoślizgowa i w kontrastowym kolorze – ułatwiająca orientację w mieszkaniu i poruszanie się w nim. Należy również zniwelować wszelkie progi i uskoki. Podsumowując, dostępność, użyteczność i niezależność mieszkańca, to podstawowe zasady, które powinny wyróżniać budynki przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, tak, by choć w swoim domu mogły czuć się pełnosprawne.

Rodzice z dziećmi

Kiedy w mieszkaniu poza dwójką dorosłych ludzi pojawia się dziecko, oprócz radości, na rodziców czekają także codzienne wyzwania. Wniesienie na trzecie piętro wózka ważącego 10-15 kg to jedno z nich. Sprawa wydaje się lakoniczna? Otóż nie, to problem tysięcy rodziców. Dlatego projektując nowoczesne budynki, należy pamiętać o najdrobniejszych szczegółach, znoszących trudy rodzicielstwa i zapewniających maksymalne bezpieczeństwo i komfort. Miejsce na wózki dziecięce, punkty usługowe na parterach budynków, przestrzenie dla najmłodszych na zewnątrz oraz wewnątrz budynków to nieocenione pomoce, które powinny znaleźć się na osiedlach dedykowanych rodzinom z dziećmi. Ważnym atutem jest również bliskość terenów zielonych wokół inwestycji – infrastruktura otaczająca nieruchomość powinna zachęcać do aktywnego i zdrowego spędzania czasu od najmłodszych lat. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie…

rodzina

Młodzi, aktywni ludzie

Pozbawiając budynki barier architektonicznych, nie powinniśmy zapominać o młodych ludziach, szczególnie tych chętnie uprawiających sport. Podjazdy i bezprogowe przejścia ułatwiają jazdę na rowerze czy rolkach. Dostęp do boksów rowerowych w garażu czy komórek lokatorskich pozwala przechowywać sprzęt poza domem, a otoczenie parków i zieleni mobilizuje do ruchu na świeżym powietrzu – a to Polacy kochają najbardziej, Z danych GUS wynika, że wolne chwile najchętniej spędzamy spacerując i odpoczywając na łonie natury. Taką aktywność co najmniej raz w miesiącu praktykuje 75% z nas.

 

Jak widać, budownictwo dostępne dla osób z różnymi potrzebami staje się priorytetem. Fundacja Integracja docenia działania deweloperów i inwestorów w walce z uprzedzeniami i architektonicznymi progami przyznając certyfikat “Obiekt bez barier”. Świadczy on o dostępności danego obiektu osobom z ograniczoną mobilnością. O przyznaniu certyfikatu decyduje audyt dostępności architektonicznej, podczas którego analizuje się między innymi plany architektoniczne. Otrzymanie certyfikatu jest równoznaczne z tym że dany budynek jest przystosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także do wymagań osób starszych, rodzin z dziećmi, czy aktywnych, młodych ludzi. Wśród budynków, które do tej pory otrzymały certyfikat, znalazły się między innymi Pałac Prezydencki, Lotnisko Chopina czy placówki banku PKO BP.

Skanska Residential Development Poland działa w myśl społecznej odpowiedzialności biznesu. Podejmując współpracę z Fundacją Integracja, wypracowała nowy standard budowania dla osób z różnymi potrzebami, który opiera się na projektowaniu miejsc ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Ważnym aspektem odpowiedzialnego budowania jest łączenie pokoleń i tworzenie mieszkań, które pozwalają sprawnie i godnie żyć nie tylko seniorom, ale również rodzinom z dziećmi, osobom z ograniczoną mobilnością czy aktywnym millenialsom.

Osiedle Mickiewicza

Każdy mieszkaniec zasługuje na równe traktowanie i dostęp do wszystkich zakamarków osiedla, niezależnie od swojego wieku, sprawności, a nawet wzrostu. Dlatego osiedle Mickiewicza zostało zaprojektowane w sposób, który nie wyklucza. Minimalna ilość krawężników i schodków ułatwia poruszanie się po terenie inwestycji, podjazdy, bezprogowe windy i lekkie drzwi ułatwiają dostęp do budynku. Co więcej, niemal połowa mieszkań może zostać dostosowana do konkretnych wymogów mieszkańców z różnymi stopniami i rodzajami dysfunkcji ruchu, wzroku czy słuchu. Do dyspozycji będzie również dwukondygnacyjny garaż z komórkami i boksami rowerowymi. Ważnym punktem osiedla stanie się 70-metrowa przestrzeń wspólna. W jednym z budynków sąsiedzi zyskają możliwość integracji i wspólnego relaksu.

Współpraca z Fundacją Integracja to kolejny krok w stronę projektowania osiedla, będącego miejscem wygodnym do życia, funkcjonalnym i nowoczesnym zarazem. Swoją wiedzą i doświadczeniem Skanska chce dzielić się z innymi. Dzięki współpracy dewelopera z ekspertami Fundacji Integracja powstał „Włącznik” – pierwsze na polskim rynku bezpłatne kompendium wiedzy dla architektów, zawierające wskazówki, jak projektować w sposób dostępny.

mickiewicza

Holm House

Holm House to pierwszy w Polsce certyfikowany budynek mieszkalny. Koncepcja osiedla dotyczyła stworzenia przestrzeni, która nie tylko będzie dostępna dziś, ale też okaże się łatwa do przearanżowania w trakcie użytkowania mieszkania. Lekko otwierane drzwi wejściowe, obniżone progi, podjazdy, certyfikowane i nietoksyczne materiały budowlane i wykończeniowe to tylko niektóre z udogodnień, które znajdą się w Holm House. Dodatkowo 40% mieszkań będzie można dostosować do własnych potrzeb. Inwestycje wyróżni również dbałość o najmniejszy szczegół, chociażby dobranie odpowiednich kontrastów kolorów w częściach wspólnych budynku i ograniczenie połysku – dzięki temu osoby słabowidzące zyskają większą swobodę ruchu. Pamiętajmy jednak, że infrastruktura wokół inwestycji to nie tylko podjazdy, ale także elementy rekreacyjne.

holmhouse

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz