Architektura i design
Anna Strożek
|
11 października 2016
Wnętrza urządzone w skandynawskim stylu cechuje spokój, funkcjonalność i minimalizm. Główną inspiracją aranżacji jest świat natury. W kolorystyce dominują biele, beże i szarości, a ich monochromatyzm przełamują kolorowe elementy dekoracyjne w organicznych lub geometrycznych formach.
Wnętrza urządzone zgodnie z północnoeuropejskim designem są inspirowane światem przyrody. Kolorystyka została podyktowana przez surowe warunki pogodowe i długie zimy. Aranżacje mają dawać komfort życia i pomagać w odzyskaniu harmonii i wewnętrznego spokoju.
Wszechstronnie wykorzystywany jest w nich kolor biały. Poza śnieżną bielą obecną na dużych płaszczyznach: ścianach, sufitach lub podłogach, pojawiają się inne jej odcienie, np. ecru, porcelanowy lub mleczny. Wszędobylska biel doskonale komponuje się z szarościami i beżami, które podkreślają przestronność pomieszczeń.
We wnętrzach pojawiają się też dekoracyjne elementy w kolorach pastelowych: błękicie, różu, żółci i zieleni oraz w mocno nasyconych, wyrazistych barwach: czerwieni, granacie, turkusie lub czerni. Akcenty kolorystyczne przełamują monochromatyzm wnętrz skandynawskich i urozmaicają przestrzeń.
We wnętrzach urządzonych na styl skandynawski, proste wzornictwo odgrywa rolę tak ważną, jak funkcjonalność. Powszechnym motywem dekoracyjnym są organiczne kształty i struktury – głównie drewno (z wyraźnie zarysowanymi słojami), kamień, wełna i wiklina. Wszystko to na prostych formach i w delikatnej, wysublimowanej kolorystyce. We wnętrzach mogą się znaleźć pojemniki bądź grafiki, na których znajdują się hasła pobudzające do refleksji lub humorystyczne.
Motywem chętnie wykorzystywanym jest szkło. Estetyczne pękate słoiczki, przezroczyste klosze i smukłe butelki mają dawać wrażenie spokoju, surowości i czystości. Transparentne dodatki sprawiają, że wnętrza nie są puste, ale też nie dają wrażenia ciężkości. Wzornictwo północnoeuropejskiego designu to również motywy geometryczne.
Taka graficzno-geometryczna inspiracja pojawia się jako dekor na tekstyliach, np. poduszkach, kocach, wazonach lub dywanach. Symetrycznie skomponowane są też modułowe meble, które można łatwo przestawiać i nadawać im nowy wygląd. Wyrazistym akcentem może być także motyw folkowy, pojawiający się, np. na pledach lub obrusach.
Północnoeuropejski design to harmonia, która wynika z minimalizmu oraz spójności materiałów, wzorów i kolorów. Dzięki niej wnętrza wyglądają świeżo, elegancko i stają się miejscem ukojenia zmysłów.
Witaj na blogu Skanska
Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.
16 kwietnia 2025
8 kwietnia 2025
21 marca 2025
17 lutego 2025
Odpowiedz na komentarz