Bez kategorii

Zakup miejsca parkingowego w garażu podziemnym i komórki lokatorskiej bez tajemnic

19 listopada 2024

Planujesz zakup nowego mieszkania i rozważasz dokupienie komórki lokatorskiej lub miejsca parkingowego w hali garażowej? Nie tylko mogą pełnić one istotne funkcje, ale dodatkowo zwiększają atrakcyjność nieruchomości. W naszym artykule przyglądamy się dokładnie roli tych pomieszczeń i wskazujemy kluczowe aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę podczas zakupu miejsca parkingowego i komórki lokatorskiej.

Czym są komórki lokatorskie?

Komórka lokatorska, nazywana potocznie piwnicą, jest niewielkim pomieszczeniem (najczęściej o powierzchni 3-4 m kw) przynależnym do lokalu mieszkalnego. Prowadzi do niego zazwyczaj bezpośrednie wejście z klatki schodowej. Służy ono do przechowywania rzeczy, z których na co dzień nie korzystamy i nie chcemy lub nie możemy przechowywać w mieszkaniu – są to z reguły m.in. elementy sprzętu sportowego, meble czy opakowania po różnych sprzętach.
Komórka lokatorska najczęściej nie przylega do mieszkania i – w zależności od uwarunkowań danego miejsca – może znajdować się na innej kondygnacji budynku (na przykład w garażach). Kwestię piwnic oraz innych pomieszczeń przynależnych reguluje ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

komórka lokatorska, Jaśminowy Mokotów IV

Wskazówka:
Liczba komórek lokatorskich nie zawsze odpowiada liczbie mieszkań. Jest to zależne od założeń projektowych danej inwestycji. Bywa, że jest ich znacznie mniej – to sprawia, że cieszą się dużą popularnością wśród nabywców. Dlatego, jeszcze w trakcie załatwiania formalności z deweloperem, warto o nie zapytać już podczas pierwszego spotkania w biurze sprzedaży.

Miejsce parkingowe w hali garażowej

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, na terenie budowanej przez dewelopera inwestycji muszą znaleźć się miejsca parkingowe. Co więcej, muszą one mieć charakter trwały, czyli nie mogą to być miejsca przeznaczone do użytku wyłącznie na czas budowy.
Dokładna liczba i sposób urządzenia parkingu zależą od wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W nowoczesnych inwestycjach deweloperskich znajdują się zazwyczaj na poziomach podziemnych i tworzą wielostanowiskową halę garażową.
Zakup miejsca parkingowego w hali nie zawsze jest obowiązkowy, jednak niektórzy deweloperzy tego wymagają. W garażu podziemnym znajduje się również przestrzeń wspólna przeznaczona do poruszania się pieszych i pojazdów. Dlatego rozważając kupno stanowiska w hali, warto wiedzieć, jak powinniśmy użytkować takie miejsce.

hala garażowa, Holm House IV

Czego nie można przechowywać na wykupionym miejscu w garażu podziemnym?

To, co możemy przechowywać, a czego nie w garażu podziemnym, określają przepisy przeciwpożarowe Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r.
Przytaczamy wybrane:

  • nie wolno przechowywać i składować rzeczy poza wyznaczonym miejscem na parkingu, ponieważ mogą one zagradzać drogę ewakuacyjną i utrudniać akcję ratunkową;
  • nie można składować materiałów palnych;
  • nie można stosować elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 50 centymetrów od urządzeń i instalacji (np. instalacji ciepłowniczych, żarówek), których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100 stopni Celsjusza.
  • nie wolno przechowywać przedmiotów w odległości 50 cm od linii kablowych o napięciu powyżej 1 kV, przewodów uziemiających oraz przewodów odprowadzających instalacji piorunochronnej, a także czynnych rozdzielnic prądu elektrycznego, przewodów elektrycznych siłowych i gniazd wtykowych siłowych o napięciu powyżej 400 V.

Czy wspólnota mieszkaniowa ma wpływ na to, co może znajdować się na miejscu parkingowego w hali garażowej?

Oprócz tego, że w kwestii przechowywania w garażu podziemnym ograniczają nas przepisy, to dodatkowe zasady może ustanowić wspólnota mieszkaniowa. Wystarczy, że uchwali regulamin, który będzie zakazywał trzymania na miejscu parkingowym w garażu podziemnym na przykład:

  • opon,
  • hulajnóg elektrycznych,
  • kartonów,
  • środków chemicznych
  • kanistrów z paliwem.

Wspólnota ma prawo do stworzenia takiej regulacji na mocy art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, zgodnie z którym:

„Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury […], mogących spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”.

To może Cię zainteresować: Co mogę na balkonie? Poznaj swoje prawa i obowiązki

hala garażowa, Solen Kabaty

Czy warto zdecydować się na zakup miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej?

W dużych miastach w Polsce koszt zakupu komórki lokatorskiej waha się w przedziale cenowym od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast cena miejsca parkingowego w garażu podziemnym to wydatek rzędu średnio od 40 do 95 tysięcy. Kwoty te będą niższe w przypadku lokalizacji znajdujących się na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach.
Choć zakup zarówno komórki, jak i miejsca parkingowego jest znaczną inwestycją, to zapewnia sporo wygody. Własne stanowisko w hali garażowej gwarantuje bezpieczeństwo oraz brak problemów z parkowaniem, a piwnica to dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Ich zakup może również podnieść wartość nieruchomości i ułatwić jej ewentualną sprzedaż w przyszłości. Może być to trafna decyzja zarówno pod kątem codziennego komfortu, jak i z perspektywy inwestycyjnej.

Sprawdź także: 5 czynników wpływających na cenę mieszkania za metr kwadratowy

|

Napisz komentarz

Odpowiedz na komentarz

    O nas

    Witaj na blogu Skanska

    Znajdziesz tu porady aranżacyjne oraz remontowe, informacje o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także rozmowy z inspirującymi ludźmi i wiele ciekawostek o życiu w dużym mieście.

    bądź na bieżąco

    Green living na facebooku